Notatki na marginesie

Boris Johnson sprawia, że ​​przemówienie po Brexicie „Uwolnij potencjał Wielkiej Brytanii”

Boris Johnson przedstawia stanowisko negocjacyjne swojego rządu wobec Unii Europejskiej po Brexicie 3 lutego.

 

Brexit Wielka Brytania nie może uciec od swojej historii i geografii

Dylemat Wielkiej Brytanii polega na tym, że ryzykuje, że znajdzie się po niewłaściwej stronie historii, idąc samotnie w czasie wielkiej rywalizacji między USA a Chinami, która prawdopodobnie nie ulegnie zmianie pod rządami Joe Bidena.

Odwrócenie się od półwiecznego sojuszu gospodarczego i politycznego z Europą wydaje się coraz bardziej ryzykowne, zwłaszcza że popierający Brexit prezydent Donald Trump opuszcza Biały Dom i kraje Wspólnoty Narodów Australia i Indie łączą się z Japonią, aby lepiej stawić czoła wyzwaniu ze strony Chin.

Tymczasem UE ma własne wyzwania związane z przywództwem, jak twierdzi Matthew Goodwin, profesor polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Kent w Anglii. Ponieważ Wielka Brytania ma teraz prerogatywy do zawierania umów handlowych z partnerami spoza UE, obie strony „będą coraz bardziej podążać w różnych kierunkach” – powiedział w rozmowie z Bloomberg Television.

Historia sugeruje jednak, że przeznaczeniem tych ścieżek jest ponowne zbiegnięcie się. Nawet Johnson przyznaje, że Wielka Brytania jest potęgą europejską „na podstawie nieodwołalnych faktów z historii i geografii, języka i kultury, instynktu i uczuć”, ale nie „na mocy traktatu lub prawa Zdaniem Puglierina na Europejskiej Radzie ds. Stosunków Zagranicznych obszary polityki będące przedmiotem wspólnego zainteresowania stanowią obietnicę przyszłej współpracy między Wielką Brytanią a UE, pomimo chęci uwolnienia się obecnego rządu brytyjskiego. „Nie wszystko stracone” – powiedziała.

W 1948 r. Labourzystowski rząd premiera Clementa Attlee stanął w obliczu historycznej decyzji w sprawie przyszłych powiązań kraju z kontynentem i zdecydował się zerwać z wcześniejszymi brytyjskimi poglądami na rzecz sojuszu z Europą.

W 1955 roku Wielka Brytania podpisała układ o stowarzyszeniu, aw 1961 roku złożyła wniosek o członkostwo w ówczesnej Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej – jego wniosek został słynnie zawetowany przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a.

Wielka Brytania pod konserwatywnym rządem Edwarda Heatha została ostatecznie przyjęta do EWG 1 stycznia 1973 roku. Ale potem było 47 lat sporów, które ostatecznie doprowadziły do ​​wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 31 stycznia.

Po akcesji szybko odbyło się referendum w sprawie członkostwa, zwołane przez laburzystowski rząd, który toczy walki partyjne w Europie. W latach osiemdziesiątych konserwatyści pod przywództwem Margaret Thatcher stawali się coraz bardziej eurosceptyczni, a Europa odegrała główną rolę w jej upadku w 1990 r. Jej następca, John Major, przez cały czas pobytu na Downing Street 10 walczył o kontrolę nad swoim gabinetem.

Premier David Cameron starał się ugasić wrzód, wydając kolejne referendum w sprawie członkostwa w UE. Głos za odejściem kosztował go pracę i pracę jego następczyni, Theresy May.

Wszystkie te kontrowersje „cofają się w przeszłości za nami” – powiedział Johnson w lutym. „Mamy okazję, mamy nowo odzyskane moce, wiemy,

Znowu to Bevin, jego minister spraw zagranicznych, zobowiązał kraj do „zaangażowania się z jej kontynentalnymi sąsiadami we wspólną strategię obronną,„ Unię Zachodnioeuropejską ”, argumentując, że brytyjskie potrzeby bezpieczeństwa nie są już oddzielone od potrzeb kontynentu „Judt napisał.

Unia ta stała się Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego, podpisaną w kwietniu 1949 r. Przez Stany Zjednoczone, Kanadę i 10 krajów europejskich i do dziś stanowi podstawę stosunków transatlantyckich.

TYDZIEŃ 

04-08 2021 r.

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polimex-Mostostal SA (PXM), CCC SA (CCC),BioMaxima SA (BMX),  BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML),  DAX Index – Germany (^DAX), Harper Hygienics SA (HRP), Work Service SA (WSE),Grodno SA (GRN),CI Games SA (CIG),Boruta-Zachem SA (BRU),Polimex-Mostostal SA (PXM),Rafako SA (RFK),

6 stycznia policja Kapitolu zostaje przytłoczona przez protestujących popierających Trumpa. 

6 stycznia policja Kapitolu zostaje przytłoczona przez protestujących popierających Trumpa

Świat patrzył zszokowany, jak niesforny tłum zwolenników prezydenta Donalda Trumpa szturmował Kapitol 6 stycznia, próbując obalić wyniki wyborów prezydenckich. Niezdolność amerykańskiej policji Kapitolu do powstrzymania zamieszek doprowadziła do katastrofalnego naruszenia bezpieczeństwa narodowego i rozrachunku z organami ścigania w Waszyngtonie.Przerażeni obserwatorzy, w tym prezydent elekt Joe Biden, nie mogli nie zauważyć uderzającego kontrastu między reakcją policji na powstanie Trumpa a twardą pięścią, która spotkała się z protestami Black Lives Matter w czerwcu. Podczas w dużej mierze pokojowych protestów 1 czerwca funkcjonariusze policji DC aresztowali 289 osób, a funkcjonariusze federalni podali gaz łzawiący demonstrantom na Lafayette Square, aby oczyścić drogę do niesławnej biblijnej fotografii Trumpa w kościele episkopalnym św. Jana. Dla porównania lokalna policja w Waszyngtonie, która zabezpieczyła tereny Kapitolu w środę i wprowadziła godzinę policyjną o godzinie 18:00, dokonała tylko 68 aresztowań w czwartek rano.

Inne sceny ilustrują przepaść w reakcji policji: pojawił się klip TikTok, aby pokazać, jak policja Kapitolu otwiera barykady dla agitatorów popierających Trumpa. Jeden z oficerów w stroju ratunkowym pomógł zwolennikowi Trumpa zejść ze schodów . Nawet gdy policja wystrzeliła gaz

łzawiący i granaty błyskowe w wzburzony tłum, inni dawali odchodzącym zwolennikom Trumpa wskazówki dotyczące ich samochodów lub hoteli.

„Dychotomia w leczeniu jest oczywista” – powiedział w wywiadzie prokurator generalny DC Karl A. Racine. W przypadku protestów BLM Trump “ bardzo często wzywał prawdziwych twardzieli ” z innych agencji rządowych, aby “ absolutnie zastraszyć i być siłą przeciwko uczestnikom zamieszek i grabieżców ” – powiedział Racine. Powiedział, że na Kapitolu policja użyła “ dziecięcych rękawiczek ” i przepuściła protestujących. Incydent pokazuje, że system egzekwowania prawa karnego i policji nie jest sprawiedliwy, a Trump i jego zwolennicy mylą się, twierdząc, że nie ma systematycznego rasizmu, powiedział Racine.

„Nie ma wątpliwości, że protestujący BLM nie byliby traktowani z szacunkiem i szacunkiem, jakie tu okazano” – powiedział w wywiadzie były prokurator federalny Harry Sandick. „Prezydent Trump, jego doradcy i prawnicy oraz ci członkowie Kongresu, którzy do tego zachęcali, powinni być zawstydzeni i wyrzuceni z życia publicznego na zawsze”.
Biden w przemówieniu w czwartek nazwał odmienne traktowanie protestujących BLM w porównaniu z tłumem zwolenników Trumpa „niedopuszczalnym”.Podczas środowej konferencji prasowej szef policji DC Robert Contee III bronił liczby aresztowań na Kapitolu. „Musieliśmy opanować sytuację, z którą mieliśmy do czynienia, a w momencie, gdy udało nam się ją opanować, [policja] była w stanie dokonać aresztowań”. Steve A. Sund, szef policji Kapitolu Stanów Zjednoczonych, powiedział w oświadczeniu, że jego funkcjonariusze dzielnie zareagowali . „Gwałtowny atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych nie przypominał żadnego, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem w ciągu 30 lat służby w Waszyngtonie” – powiedział Sund. „Działania oficerów USCP były heroiczne, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znaleźli”.Jedno wirusowe zdjęcie zdawało się krystalizować porównanie między reakcją policji na protesty Black Lives Matter w 2020 r. A powstaniem pro-Trumpa w 2021 r. Pokazuje stalowo wyglądającą żandarmerię w mundurze i zbroi przygotowującą się do utrzymania linii podczas wiecu BLM.

Fakt, że tłum zwolenników Trumpa był w dużej mierze biały, prawdopodobnie odegrał główną rolę w odmiennych podejściach do egzekwowania prawa, mówi Chris Burbank, wiceprezes ds. Strategii egzekwowania prawa w Center for Policing Equity, centrum badawczym z siedzibą na Uniwersytecie Yale. „Inaczej reagują ludzie rasy czarnej i brązowej niż biali w policji” – mówi. „Istnieje ogromna rozbieżność w tym, jak traktujemy ludzi i co według nich powinno być zrobione z różnymi grupami, gdy w grę wchodzi rasa”.

Ponadto wydarzenie 6 stycznia zostało wyraźnie zwołane przez prezydenta Trumpa. „To Stany Zjednoczone zachęciły grupy do zrobienia tego. Jak to się ma do odpowiedzi policji Kapitolu, odpowiedzi FBI, odpowiedzi MPD, kiedy to prezydent powiedział, żeby to zrobić? ” Mówi Burbank. „Jestem bardziej rozczarowany tą perspektywą przywództwa niż cokolwiek innego,

ale bez wątpienia reakcja była zauważalnie inna i była odczuwalna w całej Czarnej Ameryce”.

W środę Departament Policji Metropolitalnej DC poprowadził starania o odzyskanie budynku Capitol, wraz z policją Capitol i przy wsparciu ponad 18 lokalnych, stanowych i federalnych agencji, w tym oficerów z Maryland i Wirginii. W końcu przybyła Gwardia Narodowa, zapewniając ochronę dla innych organów ścigania.

Być może najbardziej uderzającą różnicą między tymi dwoma wydarzeniami była odpowiedź Białego Domu. W czerwcu Trump był chętny do wykorzystania Ustawy Insurrection Act, aby rozmieścić około 10 000 żołnierzy w Waszyngtonie i innych miastach, aby stłumić demonstracje Black Lives Matter. Wczoraj, gdy nadeszło rzeczywiste powstanie, jego przesłanie było inne. Uczestnikom zamieszek plądrujących Kapitol, w wiadomości wideo, która została usunięta z Twittera i Facebooka , Trump powiedział: „Kocham cię”.

TYDZIEŃ 

11-15 STYCZEŃ 2021 r.

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW)  CD-Projekt-SA-CDR- , Medcamp SA (MDP)   Inno-Gene SA (IGN),   Mabion SA (MAB) ,Sunex SA (SNX), Prairie Mining Limited (PDZ), Stalprodukt SA (STP , 

 Szczepionkę na koronawirusa podaje się w domu opieki w Oslo w Norwegii. 

Szczepionkę na koronawirusa podaje się w domu opieki w Oslo w Norwegii

Liczba zgonów spowodowanych szczepieniami w Norwegii wśród osób w wieku 75 lat i starszych wzrasta do 29

Norwegia zarejestrowała w sumie 29 zgonów wśród osób w wieku powyżej 75 lat, które otrzymały swoje pierwsze szczepienie przeciwko Covid-19, co rodzi pytania, do których grup należy kierować krajowe programy szczepień.Najnowsza liczba dodaje sześć do liczby znanych ofiar śmiertelnych w Norwegii, a także obniża grupę wiekową, w której uważa się, że ma to wpływ z 80.Do piątku Pfizer / BioNTech była jedyną dostępną szczepionką w Norwegii, a zatem „wszystkie zgony są związane z tą szczepionką” – poinformowała Norweska Agencja Leków w pisemnej odpowiedzi dla Bloomberga w sobotę.„Oceniono 13 zgonów i wiemy o kolejnych 16, które są obecnie oceniane” – podała agencja. Wszystkie zgłoszone zgony dotyczyły „osób starszych z poważnymi podstawowymi zaburzeniami”. „Większość ludzi doświadczyła oczekiwanych skutków ubocznych szczepionki, takich jak nudności i wymioty, gorączka, miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia i pogorszenie stanu podstawowego”.

Norweskie doświadczenie skłoniło ten kraj do zasugerowania, że ​​szczepionki Covid-19 mogą być zbyt ryzykowne dla bardzo starych i śmiertelnie chorych, jak dotąd najbardziej ostrożne stwierdzenie europejskiego organu ds. Zdrowia, ponieważ kraje oceniają rzeczywiste skutki uboczne pierwszych szczepionek zatwierdzenie.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego ocenia, że ​​„dla osób z najcięższą słabością nawet stosunkowo łagodne skutki uboczne szczepionek mogą mieć poważne konsekwencje. Dla tych, którzy i tak mają bardzo krótki okres życia, korzyści ze szczepionki mogą być marginalne lub nieistotne. ”

Pfizer i BioNTech współpracują z norweskim organem regulacyjnym w celu zbadania zgonów w Norwegii, powiedział Pfizer w oświadczeniu przesłanym e-mailem. Agencja stwierdziła, że ​​„liczba dotychczasowych incydentów nie jest niepokojąca i zgodna z oczekiwaniami” – powiedział Pfizer.

„Jesteśmy świadomi, że zgony odnotowano również w innych krajach, ale nie mamy jeszcze pełnych szczegółów” – powiedziała norweska agencja ds. Leków. „Istnieją również różnice między krajami w zakresie priorytetów szczepień, co może również wpłynąć na zgłaszanie skutków ubocznych, w tym zgonów”.

„Norweska Agencja Leków poinformowała przed szczepieniem, że przy szczepieniu najstarszych i najbardziej chorych oczekuje się, że zgony nastąpią w powiązanym z czasem kontekście szczepień. Nie oznacza to, że istnieje związek przyczynowy między szczepieniem a śmiercią. W związku ze zgłoszonymi zgonami przekazaliśmy również, że możliwe jest, że powszechne i znane skutki uboczne szczepionek mogły być czynnikiem przyczyniającym się do poważnego przebiegu lub zgonu ”- powiedziała agencja.

Zalecenie Norwegii nie oznacza, że ​​młodsi, zdrowsi ludzie powinni unikać szczepień. Ale to wczesna wskazówka, na co należy zwrócić uwagę, gdy kraje zaczynają publikować raporty z monitorowania bezpieczeństwa szczepionek. Emer Cooke, nowy szef Europejskiej Agencji Leków, powiedział, że śledzenie bezpieczeństwa szczepionek Covid, zwłaszcza tych, które opierają się na nowych technologiach, takich jak messenger RNA, byłoby jednym z największych wyzwań, gdy szczepionki zostaną szeroko wprowadzone.

TYDZIEŃ 

18-22 STYCZEŃ 2021 r.

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Harper-Hygienics-SA-HRP- ,BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), Prairie-Mining-Limited-PDZ- , X-Trade-Brokers-SA-XTB– –Jastrzebska-Spolka-Weglowa-SA-JSW-po-sesji-20-01

Waszyngton zbudował fortecę na inaugurację po zamieszkach w Kapitolu
Waszyngton zbudował fortecę na inaugurację po zamieszkach w Kapitolu środa 21-01 2021 r.Joe Biden przyjmuje nominację na prezydenta na Narodowej Konwencji Demokratów
Z pewnością będzie 
to wydarzenie jak żadne inne w bezprecedensowym momencie dla Ameryki, dotkniętym najgorszym kryzysem zdrowotnym od stulecia, a prezydentem Donaldem Trumpem opuszczającym urząd, który został skarcony przez przywódców obu partii i wciąż stoi przed procesem i oskarżeniem o oskarżenie. podżeganie do powstania po zamieszkach mafii na Kapitolu, które opóźniły certyfikację zwycięstwa Bidena dwa tygodnie temu.


Będziemy śledzić wydarzenia rozgrywające się w Kapitolu, w tym wiadomości od reporterów z ziemi i na ulicach Waszyngtonu, DC, gdzie ochrona jest niezwykle napięta, a jednocześnie podglądamy niezliczone wyzwania, przed którymi stoi Biden, gdy obejmuje on urząd.Oczekuje się, że w ceremonii weźmie udział tylko około 1000 członków Kongresu i innych dygnitarzy, którzy
 będą zdystansowani społecznie, a ceremonia będzie zamknięta dla publiczności. 
Podczas minionych inauguracji setki tysięcy ludzi zalały National Mall, które w tym roku jest zamknięte. 
Około 200 000 flag zostało zasadzonych na centrum handlowym, aby reprezentować ludzi, którzy by tam byli.TYDZIEŃ 25-29 STYCZNIA 2021

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Harper-Hygienics-SA-HRP- ,BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), Prairie-Mining-Limited-PDZ- ,  KGHM Polska Miedź SA (KGH) Boruta-Zachem SA (BRU) , CD-Projekt-SA-CDR-  Polimex-Mostostal SA (PXM),Grodno SA (GRN)
Vladimir Tenev - Wikiwand
Vladimir Tenev

W 2010 roku Tenev i Bhatt założyli firmę handlującą o wysokiej częstotliwości o nazwie Celeris. W styczniu 2011 roku zrezygnowali z tego, aby stworzyć Chronos Research, który sprzedawał oprogramowanie o niskim opóźnieniu innym firmom handlowym i bankom. W 2013 roku Tenev i Bhatt byli współzałożycielami platformy handlowej Robinhood.

Po rundzie finansowania w maju 2018 r., Która podniosła wycenę Robinhood do 6 miliardów dolarów, Tenev i Bhatt zostali miliarderami. 

W dniu 28 stycznia 2021 roku Tenev bronił decyzji Robinhood, aby uniemożliwić użytkownikom kupowanie akcji lub opcji na różne papiery wartościowe, w szczególności Gamestop , podczas krótkiego squeeze ; [8] [9] [10] [11] decyzja wywołała powszechną krytykę ze strony użytkowników aplikacji, a także polityków obu głównych partii amerykańskich. 

inwestorzy Legions of Robinhood kontra Goliaci z funduszy hedgingowych.

Nowojorskie rynki właśnie się rozpaliły, a świat inwestujący przygotowywał się do czwartkowego odcinka kontynuowanego dramatu: Inwestorzy Legions of Robinhood Markets kontra Goliathowie z funduszy hedgingowych .

Ale w ciągu kilku minut fala uderzeniowa niewidoczna dla świata zewnętrznego wstrząsnęła mechaniką Wall Street – wysyłając Robinhood za ponad miliard dolarów dodatkowej gotówki. Centralne centrum rozliczeniowe giełdy zażądało dużych sum zabezpieczenia od domów maklerskich, w tym Robinhood, które od tygodni ułatwiały spektakularne skoki akcji, takie jak GameStop Corp.

Przedsięwzięcie w Dolinie Krzemowej z niezwykle popularną aplikacją handlową bez opłat znalazło się na rozdrożu. Ograniczył ryzyko dla siebie, zakazując pewnych transakcji i wycofując zakłady klientów – wywołując oburzenie klientów, a nawet przywódców politycznych USA. Tej nocy pojawiły się wieści, że Robinhood zebrał ponad 1 miliard dolarów od istniejących inwestorów i wyciągnął setki milionów z bankowych linii kredytowych, aby przetrwać burzę.

„Spójrz, nie podlega negocjacjom, czy spełnimy nasze wymagania finansowe i nasze depozyty w Izbie Rozliczeniowej”, powiedział dyrektor generalny Robinhood, Vlad Tenev, broniąc decyzji swojej firmy w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg. „Musimy to zrobić”.

Zastrzyk kapitałowy jest „silnym sygnałem zaufania ze strony inwestorów, który pomoże nam dalej służyć naszym klientom” – powiedział później rzecznik Robinhood w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Pieniądze pozwolą firmie „nadal inwestować w rekordowy wzrost”.

Kiedy pisana jest historia manii giełdowej z tego miesiąca, może to być opowieść o tym, jak handlowcy detaliczni wyruszyli z forów dyskusyjnych Reddit, aby zakwestionować status quo Wall Street – i ostatecznie zrujnowali również swojego ukochanego maklera.

Od tygodni Robinhood, z misją „demokratyzacji finansów dla wszystkich”, była ich platformą handlową, ponieważ spowodowali miliardy dolarów strat na funduszach hedgingowych , wysyłając akcje, które te firmy zwarły w stratosferze – coś w rodzaju- populistycznej krucjaty do statycznego świata finansów.

Ograniczenia handlowe Robinhood nie sprawiły, że czwartek praktycznie nikogo nie uszczęśliwił, może z wyjątkiem funduszy hedgingowych. Na surrealistycznej scenie polityczni wrogowie Alexandria Ocasio-Cortez i Ted Cruz znaleźli wspólną płaszczyznę w podejmowaniu decyzji firmy. Teorie spiskowe wybuchły w Internecie.

Pytanie brzmi, czy tacy krytycy zagłębią się w wewnętrzne funkcjonowanie branży, w której presja wywierała nacisk na Robinhood i inne firmy, aby ograniczały niektóre transakcje. To rzuciłoby rzadkie światło na tajemnicze części rynku zaprojektowane w celu zapobieżenia katastrofie, takie jak Depository Trust & Clearing Corp.

Nie “ nikczemny ”

Jedną z kluczowych kwestii dla brokerów, szczególnie w przypadku wysoko latających i niestabilnych akcji, takich jak GameStop, są pieniądze, które muszą wnieść na DTCC, czekając kilka dni na rozliczenie transakcji giełdowych. Te nakłady, które zachowują się jak marża na rachunku maklerskim, mogą spowodować zapaść gotówkową w niestabilne dni, na przykład kiedy GameStop spadnie z 483 USD do 112 USD, jak to miało miejsce w pewnym momencie podczas czwartkowej sesji.

„To nie Robinhood robi nikczemne rzeczy” – powiedział analityk Bloomberg Intelligence Larry Tabb. „To DTCC mówi:„ To jest zbyt ryzykowne. Nie ufamy, że ci faceci mają pieniądze, aby wytrzymać rozliczenie tych rzeczy za dwa dni, ponieważ za dwa dni, kto wie, jaka może być cena, może wynosić zero.

Kłopoty w czwartek zaczęły się około godziny 10 rano, kiedy po dniach zawirowań, DTCC zażądało znacznie większego zabezpieczenia od brokerów członkowskich, według dwóch osób zaznajomionych ze sprawą.

Rzecznik DTCC nie sprecyzowałby, ile wymagałoby to od konkretnych firm, ale powiedział, że pod koniec dnia wymagania dotyczące zabezpieczenia w całym przemyśle wzrosły do ​​33,5 miliarda dolarów, z 26 miliardów dolarów.

„Rzadkie okoliczności”

Dyrektorzy domów maklerskich pospieszyli, aby dowiedzieć się, jak zdobyć fundusze. Reakcja Robinhood przyciągnęła największą uwagę opinii publicznej, ale firma nie była jedyną w ograniczaniu obrotu akcjami, takimi jak GameStop i AMC Entertainment Holdings Inc.

W rzeczywistości TD Ameritrade z Charlesa Schwab Corp. ograniczył transakcje w obu tych spółkach w środę. Interactive Brokers Group Inc. i E * Trade firmy Morgan Stanley podjęły podobne działania w czwartek.

Thomas Peterffy, prezes miliardera w Greenwich, Interactive Brokers z siedzibą w Connecticut, powiedział Bloomberg TV, że ograniczenia były spowodowane obawami „o integralność rynku i systemu”.

Firma E * Trade podkreśliła, że ​​jej środki były bardzo nietypowe. „Podchodzimy do takich działań poważnie i inicjujemy je tylko w rzadkich przypadkach” – powiedział rzecznik Thayer Fox, dodając, że spodziewa się, że normalny handel wróci w piątek.

Robinhood powiedział po zamknięciu rynków, że planuje zezwolić na wznowienie „ograniczonych zakupów” na dotkniętych papierach wartościowych. Próbowano również złagodzić obawy klientów, wysyłając tego wieczoru e-mail: „To była tymczasowa decyzja podjęta, aby jak najlepiej Ci służyć, i nie była łatwa do podjęcia”.

Linie kredytowe

Firma pobrała co najmniej kilkaset milionów dolarów ze swoich bankowych linii kredytowych – powiedziała osoba znająca sytuację. Wśród pożyczkodawców firmy są JPMorgan Chase & Co. oraz Goldman Sachs Group Inc., według danych opracowanych przez Bloomberg. Przedstawiciele Robinhood i tych banków odmówili komentarza.

Kapitał Robinhood pozostaje „silny”, powiedział dyrektor generalny Tenev dla Bloomberg TV, podkreślając, że ograniczenia pomogły chronić zarówno dom maklerski, jak i jego klientów.

Pytanie brzmi, czy sfrustrowani klienci wybaczą to, co niektórzy uważają za zdradę w swojej kampanii przeciwko elicie finansowej Wall Street.

Douglas Bray, programista z Connecticut, który używa Robinhood od około pięciu lat, powiedział, że planuje wypłacić około 100 000 USD po ograniczeniach handlowych.

„Jestem rozczarowany, że nie mogłem zatrzymać moich pieniędzy w GME, tak jak mógłby to zrobić każdy inwestor instytucjonalny” – powiedział 32-letni Bray, odnosząc się do tickera GameStop. – Fundusze hedgingowe są na skraju ogromnego, krótkiego spadku i wydaje się, że wzywają całą kawalerię. Dlatego brokerzy „chronią” klientów jako fasadę, aby mogli uspokoić swoich instytucjonalnych sponsorów. Cała społeczność jest oburzona ”.

Inne domy maklerskie mogą mieć nadzieję na wykorzystanie tej chwili.

Według CEO Anthony’ego Deniera, Webull, który rozwinął się podczas pandemii, odnotował 16-krotny wzrost liczby nowych kont w stosunku do średniej siedmiodniowej. Jego aplikacja została w czwartek drugą najpopularniejszą bezpłatną aplikacją na iPhone’a w USA, w porównaniu z

60. miejsce dzień wcześniej, według SensorTower, który gromadzi dane o aplikacjach mobilnych. (Robinhood wciąż był numerem 1.)

Denier nie chciał komentować powodu skoku. We wcześniejszy czwartek Webull również ograniczył obrót akcjami, w tym GameStop i AMC, ale potem zmienił decyzję.

Od miesięcy oczekuje się, że Robinhood przeprowadzi pierwszą ofertę publiczną w tym roku. Pod koniec czwartku osoby znające te przygotowania powiedziały, że plan jest kontynuowany w pierwszej połowie 2021 r., Pomimo kontrowersji i zaciągania linii kredytowych.

Ale dopiero się okaże, jaki trwały wpływ wywarł związek Robinhood z rewoltą w handlu detalicznym – a teraz wszelkie nadwyrężenia w relacjach firmy z rebeliantami, którzy za tym stoją.

„Dzisiejsze ograniczenia w handlu tylko pogorszyły sytuację” – powiedział w czwartek Douglas Boneparth, który konkuruje z Robinhood o klientów jako prezes firmy zarządzającej majątkiem Bona Fide Wealth. „Wielu zignoruje fakt, że Robinhood borykał się ze zwiększonymi kosztami, które stworzyły

Tytani funduszy hedgingowych, Steve Cohen i Dan Sundheim, ponoszą duże straty w szale krótkiego wyciskania GameStop

Tym razem Main Street pokonuje Wall Street.

W ciągu kilku tygodni dwie legendy funduszy hedgingowych – Steve Cohen i Dan Sundheim – poniosły ogromne straty, gdy inwestorzy amatorzy zjednoczyli się, aby przejąć najbardziej wyrafinowanych inwestorów na świecie. W przypadku Cohena on i Ken Griffin rzucili się na pomoc trzeciemu, Gabe’owi Plotkinowi, którego firma została pobita.

Napędzane szaleńczym handlem GameStop Corp. i innymi akcjami, na które fundusze hedgingowe obstawiały, straty poniesione w ciągu ostatnich kilku dni należałyby do najgorszych w niektórych z historycznych karier tych menedżerów. Cohen’s Point72 Asset Management spadł w tym miesiącu o 10% do 15%, podczas gdy Sundheim D1 Capital Partners, jeden z najlepszych funduszy w zeszłym roku, spadł o około 20%. Melvin Capital, firma Plotkina, straciła do piątku 30%.To pokorna zmiana dla tytanów funduszy hedgingowych, którzy w 2020 roku dokonali powrotu, rzucając się na dzikie rynki spowodowane pandemią Covid-19. Ale ten kryzys pomógł wepchnąć tysiące, jeśli nie miliony traderów detalicznych na giełdę w USA, tworząc nową siłę, z którą na razie profesjonaliści wydają się bezsilni.

Ich napastnicy to zbiór handlarzy korzystających z wątku Wallstreetbets Reddit do koordynowania swoich ataków, które wydają się koncentrować na akcjach znanych z tego, że są trzymane przez fundusze hedgingowe. Najbardziej znanym jest GameStop, oblężony sprzedawca detaliczny, który w tym miesiącu wzrósł o ponad 1700%, ale inne cele obejmują AMC Entertainment Holdings Inc. i Bed Bath & Beyond Inc.

Ból prawdopodobnie rozprzestrzeni się w całej branży funduszy hedgingowych, a wśród traderów krążą plotki o dużych stratach w wielu firmach. Goldman Sachs Hedge Przemysł VIP ETF, który śledzi najbardziej popularnych zasobów funduszy hedgingowych, spadł o 4,3% w środę jego najgorszy dzień od września.

Zarządzający funduszami pokryli swoją krótką sprzedaż, która przyniosła straty, jednocześnie ograniczając bycze zakłady na czwartą sesję z rzędu we wtorek. W tym okresie ich łączne odpływy z rynku osiągnęły najwyższy poziom od października 2014 r., Według danych zebranych przez prime brokerage Unit Goldman.

D1, który został założony w 2018 roku i na początku roku posiadał aktywa o wartości około 20 miliardów dolarów, jest w pewnym stopniu dotknięty atakami, ponieważ prywatne firmy stanowią około jedną trzecią jej udziałów, a firma zmniejsza swoją ekspozycję, według osób zaznajomionych z tą sprawą. Fundusz jest zamknięty na nowe inwestycje i nie planuje otwierania się na dodatkowy kapitał, powiedziała jedna z osób, prosząc o nie wymienianie go, ponieważ takie decyzje są poufne.

Strata D1, opisywana przez osoby, które zapoznały się z sytuacją, kontrastuje z 60-procentowym wzrostem 43-letniego Sundheim w czasie pandemii w zeszłym roku.

Melvin wziął w poniedziałek niespotykany zastrzyk gotówki od swoich rówieśników, otrzymując 2 miliardy dolarów od Griffina, jego partnerów i funduszy hedgingowych, które prowadzi w Citadel oraz 750 milionów dolarów od swojego byłego szefa, Cohena.

„Wpisy w mediach społecznościowych o bankructwie Melvin Capital są kategorycznie fałszywe” – powiedział przedstawiciel. „Melvin Capital koncentruje się na generowaniu wysokiej jakości zwrotów skorygowanych o ryzyko dla naszych inwestorów i jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie”.

Do tego roku 42-letni Plotkin miał jeden z najlepszych wyników wśród osób wybierających akcje funduszy hedgingowych. Pracował dla Cohena przez osiem lat i zanim odszedł, by założyć Melvin, był jednym z jego największych twórców pieniędzy. Według jednego z inwestorów odnotował roczny zwrot w wysokości 30% od otwarcia, który zakończył się w zeszłym roku o ponad 50%.

Według inwestorów inny fundusz, Maplelane Capital o wartości 3,5 miliarda dolarów,  stracił w  tym miesiącu do wtorku około 33%, częściowo z powodu krótkiej pozycji na GameStop.

Przedstawiciele Point72, D1 i Maplelane odmówili komentarza.

Zmagania z niektórymi z największych funduszy hedgingowych mogły przyczynić się do środowego spadku indeksu S&P 500 o 2,6%, najgorszego spadku od października. Jedna z teorii stojących za spadkiem głosi, że fundusze sprzedają długie zakłady, aby zdobyć gotówkę potrzebną do pokrycia krótkich pozycji.

64-letni Cohen jest chyba najbardziej znaną jak dotąd ofiarą nowych zawirowań. Nowy właściciel New York Mets, którego fundusz zyskał 16% w 2020 roku, stał się postacią narodową po pokonaniu konkurencji Jennifer Lopez i Alexa Rodrigueza, aby kupić klub piłkarski.

Późnym wtorek Cohen zerwał ze zwykłego tweetowania tylko o Metsach. „Hej, dżokeje giełdowi wciąż to przynoszą” – napisał na platformie mediów społecznościowych.

TYDZIEŃ 

01-05 luty 2021 r.

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Inno-Gene SA (IGN),BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), DAX Index – Germany (^DAX) wig 20 zakładka kontrakty

nieokreślony

Wnuk słynnego odkrywcy tworzy stację morską, w której naukowcy będą mogli mieszkać pod oceanem, badając zmiany klimatyczne

Fabien Cousteau ostatni raz spojrzał na stalową kapsułę, która była jego domem przez 31 dni, kiedy łagodnie wspinał się w kierunku ciepłej powierzchni wód Zatoki Florydy. 
Po miesiącu życia w ograniczonej przestrzeni, 63 stóp głębokości w oceanie bez światła słonecznego, myślał tylko o jednej myśli: jak wrócić tam na dłużej.


„Powrót na powierzchnię był jednym z najsmutniejszych momentów w mojej karierze podczas eksploracji oceanów” – mówi Cousteau. 
„Byłem bardziej niż szczęśliwy, mogąc wyjechać na kolejny miesiąc, ale niestety budżety na to nie pozwalają”. wszystkie zbudowane w latach sześćdziesiątych XX wieku, były podwodnymi siedliskami, które przełamały grunt, udowadniając, że ludzie mogą żyć pod wodą na dużych głębokościach i przez długi czas.

Wnuk Jacquesa Cousteau buduje podwodną stację kosmiczną
Pierwsze habitaty rozebrano wkrótce po zakończeniu misji, a plany Fabiena Cousteau są znacznie bardziej ambitne. 
Projekt Proteus , nazwany na cześć greckiego boga, który był pasterzem bestii morskich, będzie większy niż jego poprzednicy i będzie trwały, przyjmując jednocześnie do 12 badaczy przez tygodnie, a nawet miesiące. 
Pierwsze plany przedstawiają ją jako gigantyczną stalową rozgwiazdę, z centralnym ciałem zakotwiczonym w dnie morskim, otoczoną modułowymi kapsułami używanymi jako laboratoria, kwatery sypialne i zatoki medyczne.
odnosi się do The Next Cousteau Is Building an Underwater Research Wonderland

Fabien Cousteau
TYDZIEŃ 
08-12 luty 2021 r.
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),
Harper Hygienics SA (HRP), X-Trade Brokers SA (XTB),CCC SA (CCC), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) ,Trakcja PRKiI SA (TRK)


Znalezione obrazy dla zapytania: language
Bitcoin, Bumble, Copper i Weed: Inwestycje w centrum uwagi

Kolejny tydzień, kolejny moment Bitcoin . Kryptowaluta po raz pierwszy przekroczyła 48000 USD po tym, jak Tesla Inc. poinformowała w zgłoszeniu, że zainwestowała 1,5 miliarda USD w cyfrowy token i zacznie akceptować go jako płatność za produkty.
Ten ruch jest kolejnym sygnałem, że Bitcoin puka do drzwi głównego nurtu akceptacji. W zeszłym roku PayPayl Holdings Inc. zaczął umożliwiać swoim klientom korzystanie z Bitcoin. Zwolennicy twierdzą, że sponsoring wokalny takich firm jak Tesla przyspieszy tempo adopcji, ale sceptycy twierdzą, że nadal nie ma dowodów na to, że entuzjazm dla kryptowalut jest czymś więcej niż manią spekulacyjną.
Bogactwo dla Ciebie
Pomóż nam dostarczać bardziej odpowiednie treści, informując nas o sobie. Odpowiedz na 3 pytania, aby dostosować swoje doświadczenie.
Zaczynaj
Jednak dla przypomnienia, jak zmienne są aktywa, Bitcoin spadł w środę aż o 7,5%, gdy rajd stracił na wartości . Prognozy dotyczące długoterminowego zakresu cen Bitcoina od ponad 400000 USD do zera.
Co dalej? Odważny zakład Tesli będzie trudny do naśladowania dla innych firm , napisali w notatce do klientów stratedzy JPMorgan Chase & Co. kierowani przez Nikolaosa Panigirtzoglou. Portfele skarbowe przedsiębiorstw są zazwyczaj inwestowane w bardzo bezpieczne aktywa, takie jak depozyty bankowe. Dodanie Bitcoina wprowadziłoby dużą ilość zmienności. Mimo to „niezależnie od tego, ile korporacji ostatecznie pójdzie za przykładem Tesli, nie ma wątpliwości, że ogłoszenie z tego tygodnia gwałtownie zmieniło krótkoterminową trajektorię dla Bitcoina, zwiększając napływ i pomagając Bitcoinowi przebić się powyżej 40 tysięcy dolarów” – napisali.
Randkowy sukces
Aplikacja Matchmaker Bumble Inc. , W której tylko kobiety mogą wykonać pierwszy ruch, wzrosła aż o 85% w czwartek. Według obliczeń Bloomberga wycenia to firmę na około 14 miliardów dolarów, w tym dług .
To tylko najnowsza firma technologiczna, która zadebiutowała na rynku handlowym po tym, jak firmy dostarczające żywność DoorDash i Airbnb miały ogromne otwarcia.
Druga najpopularniejsza aplikacja randkowa w Stanach Zjednoczonych zbudowała swoją markę jako usługę dla kobiet, stawiając na pierwszym miejscu „życzliwość i szacunek” oraz obiecując rygorystyczne policyjne prześladowanie. Udało się założyć, że jego podejście przyciągnie kobiety, które zostały spalone przez negatywne doświadczenia na stronach konkurentów – a za nimi pójdą mężczyźni.
Co dalej? Bycza reakcja rynku pierwszego dnia wskazuje, że Wall Street uważa, że ​​Bumble wciąż ma miejsce na wzrost. „Podejście firmy skierowane przede wszystkim do kobiet dotyczy niedostatecznego segmentu rynku randek online” – napisał analityk Bloomberg Intelligence Matthew Martino, przewidując 20% wzrost sprzedaży. Jednak wszystkie oczy będą skierowane na to, co się stanie, gdy randki online po pandemii nie są jedyną grą w mieście.
Ruch metalu
Wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych, metale przemysłowe, takie jak miedź, tracą na znaczeniu.
Metal dzwonnicy osiągnął w środę rekordowy poziom od ośmiu lat, gdy ceny bramek w Chinach wzrosły po raz pierwszy od roku. To podniosło perspektywę, że Chiny mogą zacząć eksportować inflację do USA. Ceny producenta w Chinach były ściśle skorelowane z inflacją konsumencką w USA w ciągu ostatnich trzech lat.
Metale używane w produktach przemysłowych są zazwyczaj beneficjentami ożywienia gospodarczego, a także są powszechnym sposobem zabezpieczenia się przed ryzykiem inflacji. Platyna, stosowana w katalizatorach do ograniczania zanieczyszczenia pojazdów, również osiągnęła w tym tygodniu rekordowy poziom od sześciu lat.
Co dalej? „W tym roku panuje po prostu przytłaczający optymizm co do towarów”, powiedział Xiao Fu, szef strategii towarowej w BOCI Global Commodities. „W systemie jest dużo pieniędzy, a towary wydają się być postrzegane jako bezpieczne miejsce dla inwestorów do parkowania gotówki”.Zmiana w kontroli rządu USA wzmocniła kanadyjską firmę Canopy Growth Corp.
Jego akcje podskoczyły aż o 15% we wtorek w Nowym Jorku po tym, jak powiedział, że spodziewa się uzyskać szeroki dostęp do rynku amerykańskiego w tym roku. Stan Nowy Jork jest bliski legalizacji marihuany, a większość Demokratyczna w Kongresie podsyciła spekulacje, że być może wznowiono wysiłki na rzecz zalegalizowania narkotyku na szczeblu federalnym.
Canopy działa na zasadzie medycznej marihuany i wytwarza produkty konsumenckie, takie jak czekoladki i napoje na bazie konopi. Firma zalicza producenta piwa Corona, Constellation Brands Inc., jako jednego ze swoich inwestorów, dając jej potencjalnie łatwiejszą drogę do USA niż konkurenci.
Co dalej? Wszystkie oczy są w Stanach. Wyniki Canopy na rodzimym rynku Kanady rozczarowały niektórych analityków, ale to nie jest tam, gdzie są prawdziwe pieniądze. „Podczas gdy Kanada nadal rozczarowuje, prawdopodobnie nikogo to nie obchodzi, ponieważ chodzi o Stany Zjednoczone” – powiedział analityk Jefferies, Owen Bennett. „Canopy nadal znajduje się w najlepszej pozycji pod względem opcjonalności USA w przypadku krótkoterminowych reform legislacyjnych”.
Gamingowy wzrost
Electronic Arts Inc. kontynuowało zakupy, zgadzając się na zakup konkurencyjnego producenta gier mobilnych, firmy Glu Mobile Inc. za 2,1 miliarda dolarów.
Gwałtowny wzrost rozgrywki podczas pandemii przyspieszył wzrost sektora i wywołał falę konsolidacji. W grudniu Electronic Arts zgodziło się kupić Codemasters Group Holdings Plc za 1,2 miliarda dolarów.
Firma Glu, która znana jest z umów na gry z celebrytami, w tym Nicki Minaj i Kim Kardashian, podniosła się na wieść o ofercie, co sugeruje, że niektórzy inwestorzy uważają, że może nadejść wyższa oferta. Rival Zynga Inc., kolejny spekulowany cel przejęcia, również dostał uderzenie w wiadomości.
Oprócz zwiększenia przychodów z telefonów komórkowych, przejęcie powinno zapewnić dywersyfikację i pomóc zmniejszyć zależność Electronic Arts od hitów.
Co dalej? Jest to mało prawdopodobne, aby była to ostatnia transakcja w tym sektorze, a analitycy spodziewają się dalszej rundy konsolidacji. Finanse Electronic Arts oznaczają, że „jest wystarczająco dużo miejsca na jeszcze większą transakcję w przedziale od 5 do 10 miliardów dolarów lub na więcej transakcji w obecnym przedziale od 1 do 2 miliardów dolarów” –
TYDZIEŃ 
15-19-02 2021 r.
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polimex-Mostostal SA (PXM) , CD Projekt SA (CDR) , KGHM Polska Miedź SA (KGH) ,  Braster SA (BRA),A BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML) ,ML System SA (MLS),Ursus SA (URS),mBank SA (MBK),

Znalezione obrazy dla zapytania: toyRosja zgłasza pierwsze przypadki ptasiej grypy H5N8 u ludzi

Rosja stwierdziła, że ​​znalazła pierwsze na świecie przypadki szczepu H5N8 ptasiej grypy u ludzi, chociaż wirus nie rozprzestrzenia się jeszcze między ludźmi.
Władze przesłały informacje o siedmiu przypadkach wykrytych u pracowników na fermie drobiu w południowej Rosji do Światowej Organizacji Zdrowia – powiedziała w sobotnich komentarzach telewizyjnych Anna Popova, szefowa krajowego zdrowia publicznego.
„Nie przenosi się z osoby na osobę. Ale tylko czas pokaże, jak szybko przyszłe mutacje pozwolą mu pokonać tę barierę – powiedziała. Odkrycie tego szczepu teraz „daje nam wszystkim, całemu światu czas na przygotowanie się do możliwych mutacji oraz możliwość szybkiej reakcji i opracowania systemów testowych i szczepionek”.
Popova powiedziała, że ​​poszkodowani pracownicy na fermie drobiu, gdzie w grudniu odnotowano wybuch epidemii wśród ptaków, mieli łagodne przypadki i wyzdrowiały.
„Były bezobjawowe i nie zgłoszono żadnego dalszego przenoszenia się z człowieka na człowieka” – stwierdziła WHO w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby to pierwszy raz, gdy H5N8 zaraża ludzi”.
Szybka identyfikacja szczepu oznacza, że ​​można rozpocząć prace nad opracowaniem testów wykrywających nowe infekcje i potencjalnymi szczepionkami – powiedział telewizji państwowej Rinat Maksyutov, szef ośrodka badawczego Vektor, który dokonał odkrycia.
Ptasia grypa uderza w Foie Gras rolników, gdy w Europie zagrażają śmiertelne szczepyW 2012 roku urzędnicy ds. Zdrowia zbadali szczep ptasiej grypy, który zabił setki dzikich kaczek w regionie Krasnodar w południowej Rosji pod kątem potencjalnych zagrożeń dla ludzi.
Ponad 2 mln kaczki i innego drobiu zostały poddane ubojowi we Francji od końca stycznia z powodu ognisk ptasiej grypy lub jako środka zapobiegawczego, w kraju rolnictwo ministerstwo zgłaszane.
Według WHO w raporcie z 9 grudnia odnotowano 862 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia ludzi szczepem ptasiej grypy H5N1, w tym 455 zgonów od 2003 roku w 17 krajach. Sześć z 14 przypadków ptasiej grypy H5N6 u ludzi zgłoszonych od 2014 r. Było śmiertelnych – podała WHO w poście z listopada 2016 r.
„Chociaż zakażenia ludzi wirusami A (H5) są rzadkie i generalnie występują u osób narażonych na zakażone chore lub martwe ptaki (lub ich otoczenie), mogą one prowadzić do poważnych zachorowań lub śmierci ludzi” – podała WHO na swojej stronie internetowej.
TYDZIEŃ 
22-26-02 2021 r.
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Trakcja PRKiI SA (TRK) ,PZ Cormay SA (CRM). Serinus Energy Inc (SEN)Britse stewardess (32) sterft na feestje op superjacht - BootAanBoot.nl

Oto, ile bogactwa potrzebujesz, aby dołączyć do najbogatszego 1% na świecie

Określenie “top 1 proc.” w odniesieniu do bogactwa i władzy zostało spopularyzowane prawie 10 lat temu w czasie serii protestów „Occupy Wall Street”. Od tego czasu nierówności na świecie jeszcze bardziej się pogłębiły, a nieliczna grupa najzamożniejszych ludzi świata stała się jeszcze bogatsza i bardziej wpływowa. Ile dziś trzeba zarabiać, żeby znaleźć się tym elitarnym gronie?

1 proc. najbogatszych to dość zróżnicowana grupa – od zamożnych profesjonalistów, po miliarderów, których fortuny przewyższają zasoby wielu narodów na świecie. W rożnych regionach świata progi wejścia do tego elitarnego grona znacząco się od siebie różnią.

Żeby należeć do grupy 1 proc. w bogatych w ropę Zjednoczonych Emiratach Arabskich roczny dochód przed opodatkowaniem musi był wyższy niż 900 tys. dol. W Indiach, drugim pod względem liczby ludności państwie świata, aż 13 mln Hindusów kwalifikuje się do grona 1 proc. najbogatszych., a próg przynależności do tej elitarnej grupy kształtuje się na poziomie 77 tys. dol. To 12 razy mniej niż w przypadku szejków z Emiratów. W większości państw rozwiniętych roczny dochód na poziomie od 200 tys. do 300 tys. dolarów daje przepustkę do klubu bogaczy.

W Stanach Zjednoczonych przepaść pomiędzy najbogatszymi a klasą średnią i robotnikami, których dochody w ciągu ostatnich kilku dekad ledwo wzrosły, wciąż się powiększa. Nierówności pogłębiają się nawet w szeregach samych bogaczy z grupy 1 procenta. Obecnie, aby dołączyć do 1 proc. elit w USA, trzeba mieć roczne dochody na poziomie około pół miliona dolarów. Jednak żeby znaleźć się w jeszcze węższym gronie 0,1 proc. najbogatszych, trzeba rocznie zarabiać ponad 2 mln dol. Natomiast próg dla 0,01 proc. wynosi ponad 10 mln dol.

Według danych World Inequality Database, w Polsce próg wejścia do elitarnej grupy 1 proc. najbogatszych (bez uwzględnienia parytetu siły nabywczej) kształtuje się na poziomie zarobków w wysokości 36,5 tys. złotych miesięcznie (około 9650 dol.), czyli 437,5 tys. zł rocznie (około 115,8 tys. dol.). Średni miesięczny dochód jednego procenta był na poziomie 82,7 tys. zł. (czyli 992,5 tys. zł rocznie). Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, także w Polsce widać dysproporcje także wśród najbogatszych. Żeby wejść do grona bogaczy z grupy 0,1 proc. trzeba mieć miesięczne dochody powyżej 135,9 tys. zł (36 tys. dol.), a awans do ścisłej elity 0,01 proc. wymaga miesięcznego dochodu na poziomie minimum 473,2 tys. zł (125,3 tys. dol.) – wylicza World Inequality Database.

Kapitał 1 proc. bogaczy to łakomy kąsek dla wielu państw. Niektóre kraje dokładają szczególnych starań, aby przyciągnąć do siebie miliarderów i ich bogactwo. Na przykład w Singapurze i Monako zostały wprowadzono specjalne ulgi podatkowe, dzięki którym zamożni mogą żyć i inwestować pod zmniejszonym obciążeniem podatkowym i regulacyjnym.

Jednak w większości krajów politycy za pomocą podatków próbują wyrównać szanse między bogatymi a resztą społeczeństwa. W wielu krajach, w których obowiązuje progresywny podatek dochodowy, najwyższe stawki dotyczą tylko najbogatszej części 1 proc. Ale są też państwa bogate w ropę i gaz, gdzie petrodolarów jest tak dużo, że dochody najbogatszych nie są w ogóle opodatkowane.

Rosnące bogactwo 1 proc. wywołało boom na rynku dóbr luksusowych. Szczególnie widoczne jest to w Chinach. McKinsey & Co. szacuje, że od 2012 roku w Pańskie Środka wydatki na luksusowe produkty, np. biżuterię, akcesoria i zegarki, wzrosły o 47 proc.

TYDZIEŃ  01-05 MARCA 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Trakcja PRKiI SA,CD Projekt SA (CDR),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), 4Mass SA (4MS), Alior Bank SA (ALR) , PKP Cargo SA (PKP),Harper Hygienics SA (HRP),Mabion SA (MAB),

Oprocentowanie 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych jest naturalne, mówi Bullard

Urzędnicy Fed grają w dół, wyższe zyski, potrzeba reakcji politycznej

Rentowności papierów skarbowych rosną z powodu znacznie lepszych perspektyw gospodarczych, powiedzieli w piątek przedstawiciele Rezerwy Federalnej, bagatelizując potrzebę reakcji polityki pieniężnej.

„Jako bankier centralny zawsze martwię się, czy dochodzi do nieuporządkowanego handlu lub czegoś, co wygląda na panikę” – powiedział James Bullard, prezes Federal Reserve Bank of St. Louis, James Bullard w wywiadzie dla Wharton Business Radio. „To przykułoby moją uwagę. Ale myślę, że nie jesteśmy w tym momencie ”.

Jego uwagi, ostatniego dnia przed wejściem banku centralnego w okres przerwy w publicznym komentarzu przed posiedzeniem w dniach 16-17 marca, są następstwem czwartkowego ostrzeżenia przewodniczącego Jerome’a ​​Powella, że ​​rosnące rentowności zwróciły jego uwagę i będzie „zaniepokojony chaotycznymi warunkami na rynkach lub trwałe zaostrzenie warunków finansowych ”.

Rentowności Treasuries ustabilizowały się w piątek po gwałtownym wzroście po lepszym niż oczekiwano raporcie o wynagrodzeniach za luty, ale pozostają znacznie wyższe niż miesiąc temu, podnosząc koszty pożyczki na wszystko, od kredytów hipotecznych po kredyty samochodowe.

To wywołało spekulacje, że Fed może oprzeć się temu ruchowi, kupując więcej papierów wartościowych o dłuższym terminie zapadalności, w tym przez powtórzenie strategii ze swojego wcześniejszego podręcznika politycznego o nazwie Operation Twist, w której przestawia się z krótkoterminowych aktywów na dłuższe.„Nie uważam tego teraz za opcję” – powiedział Bullard, zwracając uwagę na „bardzo dobre” perspektywy gospodarcze Stanów Zjednoczonych i już łatwą politykę pieniężną: „Więc nie chodzi tylko o dopasowanie w tej chwili, ponieważ musimy zrobić wszystko, aby być jeszcze bardziej gołębi niż my ”.

Chociaż rentowności obligacji skarbowych gwałtownie wzrosły, pozostają na historycznie niskim poziomie, a zmiana nie powinna być powodem do niepokoju, powiedział.

‘Przyczyny naturalne

„To naturalne, że ich wzrosty rosną wraz z poprawą perspektyw wzrostu – nie tylko poprawiają się, ale idą bardzo, bardzo silny wzrost oczekiwany w 2021 roku i później, a inflacja może wzrosnąć”.

Oczekuje się, że Fed utrzyma stopy procentowe blisko zera na swoim najbliższym posiedzeniu i powtórzy, że będzie kupował obligacje w tempie 120 miliardów dolarów miesięcznie, dopóki nie zobaczy znacznych dalszych postępów w zakresie zatrudnienia i celu 2% inflacji.

Podobnie jak Bullard, inni urzędnicy Fed scharakteryzowali wzrost rentowności obligacji jako przewidywalny wynik pozytywnej poprawy perspektyw gospodarczych.

„Rynek obligacji odzwierciedla, myślę, siłę, którą widzieliśmy w niektórych ostatnich danych. Patrzą w przyszłość i są pozytywni ”- powiedziała Loretta Mester, prezes Fed w Cleveland, w wywiadzie dla CNN International w piątek. „Obie stopy realne są wyższe, a oczekiwania inflacyjne w zakresie rentowności tych obligacji są wyższe” – powiedziała.

Neel Kashkari z Minneapolis powiedział, że zwróciłby uwagę, gdyby ruch na rynku obligacji zmniejszył wsparcie, jakie polityka pieniężna zapewnia gospodarce, podnosząc realne rentowności w górę.„Ale nie widzimy dużego ruchu w rzeczywistych plonach. Większość zmian dotyczy oczekiwań inflacyjnych lub kompensacji inflacji ”- powiedział osobno podczas transmitowanego na żywo wywiadu dla Washington Post. TYDZIEŃ  08-12 MARCA 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Trakcja PRKiI,Lotos SA (LTS), PKP Cargo SA (PKP),Grupa Lotos SA (LTS),Satis Group SA (IAG), Crude Oil Brent – ICE (CB.F) zakładka kontrakty terminowe, PCC Exol SA (PCX),  BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML),

To niedatowane zdjęcie opublikowane przez Christie’s w czwartek 11 marca 2021 r. Przedstawia cyfrowy kolaż zatytułowany „Everydays: The First 5,000 Days” autorstwa artysty o imieniu Beeple. Christie’s twierdzi, że sprzedał cyfrowy kolaż artysty o imieniu Beeple, prawdziwie nazywa się Mike Winkelmann, za prawie 70 milionów dolarów, w wyniku bezprecedensowej sprzedaży cyfrowego dzieła sztuki, które przyniosło więcej pieniędzy niż fizyczne dzieła wielu znanych artystów. Utwór został sprzedany za 69,4 miliona dolarów na aukcji internetowej, co „plasuje go w pierwszej trójce najbardziej cennych żyjących artystów ”- powiedział Christie’s na Twitterze w czwartek. (Christie’s przez AP)

Christie’s twierdzi, że sprzedał na aukcji cyfrowy kolaż artysty imieniem Beeple za prawie 70 milionów dolarów w ramach bezprecedensowej sprzedaży cyfrowej grafiki, która przyniosła więcej pieniędzy niż prace fizyczne wielu znanych artystów.

Utwór zatytułowany „Everydays: The First 5,000 Days” został sprzedany na aukcji internetowej za 69,4 miliona dolarów, co „plasuje go wśród trzech najbardziej wartościowych żyjących artystów” – powiedział Christie’s na Twitterze w czwartek.

Christie’s powiedział, że jest to również pierwszy raz, kiedy duży dom aukcyjny zaoferował dzieło sztuki wyłącznie cyfrowej z niewymienialnym tokenem jako gwarancją jej autentyczności, a także pierwszy raz, gdy kryptowaluta została użyta do zapłaty za dzieło sztuki na aukcji.

Beeple, którego prawdziwe nazwisko to Mike Winkelmann, odpowiedział na wynik sprzedaży przekleństwem na Twitterze.

„Artyści używali sprzętu i oprogramowania do tworzenia dzieł sztuki i rozpowszechniania ich w Internecie od ponad 20 lat, ale nigdy nie było prawdziwego sposobu na ich prawdziwe posiadanie i gromadzenie” – powiedział Beeple w oświadczeniu wydanym przez Christie’s. „W przypadku NFT to się teraz zmieniło. Uważam, że jesteśmy świadkami początku kolejnego rozdziału w historii sztuki – sztuki cyfrowej ”.

Christie’s nie zidentyfikowała nabywcy dzieła sztuki, które składa się z 5000 pojedynczych cyfrowych zdjęć zszytych razem, które Beeple stworzył – po jednym każdego dnia – od maja 2007 roku.

Niewymienialne tokeny, znane jako NFT, to elektroniczne identyfikatory potwierdzające, że cyfrowy przedmiot kolekcjonerski jest prawdziwy, rejestrując szczegóły w cyfrowej księdze znanej jako łańcuch bloków. Tokeny przetoczyły się ostatnio przez świat kolekcjonowania online, będący pochodną boomu na kryptowaluty. Służą do udowodnienia, że ​​przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju i mają na celu rozwiązanie problemu kluczowego dla cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich: jak ubiegać się o własność czegoś, co można łatwo i bez końca powielać.

Christie’s powiedział, że dzieło uzyskało najwyższą cenę na aukcji internetowej i najwyższą cenę za każdą wygrywającą ofertę złożoną online.

Około 22 miliony ludzi odwiedziło stronę internetową Christie, aby zobaczyć ostatnie chwile licytacji, w których udział wzięli oferenci z 11 krajów.Inni również dołączyli do szaleństwa na rzecz NFT. Dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, umieścił swój pierwszy w historii tweet – „właśnie zakładam mój twttr” – na aukcję online jako NFT, z ofertami sięgającymi nawet 2,5 miliona dolarów, i obiecał przekazać wpływy na cele charytatywne. Rockowy zespół Kings of Leon oferuje wersję swojego najnowszego albumu z żetonami dołączonymi do dodatków. Firma blockchain kupiła dzieło brytyjskiego artysty Banksy’ego, spaliła je, a następnie wystawiła cyfrową wersję na sprzedaż za pomocą niewymienialnego tokena. National Basketball Association łączy siły, aby sprzedawać wirtualne karty sportowe zabezpieczone tokenami. Associated Press oferuje cyfrowe grafiki NFT – przedstawienie mapy kolegium elektorów podczas wyborów prezydenckich w USA widzianej z kosmosu.

TYDZIEŃ  15-19 MARCA 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), CD Projekt SA (CDR),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), Gold (ozt) / U.S. Dollar 1:1 (XAUUSD) zakładka metale szlachetne, Rafako SA (RFK),Mabion SA (MAB), Arteria SA (ARR), Harper Hygienics SA (HRP),

Cathie Wood

Cathie Wood’s Ark ma nowy cel cenowy dla Tesli: 3000 USD

3000 dolarów do 2025 roku, w porównaniu z obecną ceną 655 dolarów. Przy tej cenie firma byłaby warta prawie 3 biliony dolarów, biorąc pod uwagę liczbę wyemitowanych akcji.

Ark spodziewa się, że istnieje 50% szans, że Tesla osiągnie w pełni autonomiczną jazdę w ciągu pięciu lat, co może pozwolić firmie na szybkie skalowanie planowanej usługi robotaxi, zgodnie z piątkową notką na stronie internetowej Ark.

Dodał również biznes ubezpieczeniowy Tesli do swojego modelu, wierząc, że oferta może zostać wprowadzona do większej liczby stanów w ciągu najbliższych kilku lat z lepszymi niż przeciętne marżami, dzięki zebranym przez firmę „bardzo szczegółowym danym dotyczącym jazdy”.

Wood był jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Tesli, posiadając duże udziały firmy w jej flagowym funduszu. Kiedy akcje Tesli odnotowały spadek w lutym, kupiła więcej.

Zgodnie z nowym modelem Arka, w najlepszym przypadku Tesla może osiągnąć 4000 USD za akcję w 2025 r., Aw przypadku niedźwiedzia 1500 USD. Firma prognozuje, że sprzedaż jednostkowa Tesli wyniesie od 5 do 10 milionów pojazdów w 2025 roku, zakładając zwiększoną efektywność kapitałową.

Cel 3000 USD jest znacznie wyższy niż jakikolwiek analityk zajmujący się firmą, a najwyższy z szacunków sporządzonych przez Bloomberg wynosi 1200 USD. Akcje Tesli, napędzane przez gorliwych zwolenników, wzrosły w zeszłym roku o ponad 740%, co jest najlepszym wynikiem na S&P 500. Elon Musk, dyrektor generalny, stał się najbogatszym człowiekiem na świecie w styczniu, zanim Jeff Bezos odzyskał tytuł.

TYDZIEŃ  22-26 MARCA 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), Grodno SA (GRN),Polimex-Mostostal SA (PXM),Mabion SA (MAB)

nieokreślony

Mała brązowa pigułka firmy Merck może odmienić walkę z Covidem

Lek przeciwwirusowy molnupirawir, wciąż w fazie badań klinicznych, dałby lekarzom ważne nowe leczenie i broń przeciwko koronawirusom i przyszłym pandemiom Historia tego, co może stać się kolejnym wielkim przełomem w leczeniu Covid-19, zaczyna się na podłodze w korytarzu hotelu w styczniu 2020 r., Kilka miesięcy przed tym, jak martwiłeś się wirusem, na kilka tygodni przed tym, zanim prawdopodobnie dowiedziałeś się, że istnieje. Naukowiec i dyrektor biznesowy byli na konferencji poświęconej opiece zdrowotnej w San Francisco, obmyślając plan wyciągnięcia obiecującego leku ze środowiska akademickiego i poddania go próbom badawczym do zatwierdzenia przez organy regulacyjne. George Painter, prezes Emory Institute for Drug Development i Wendy Holman, dyrektor generalny Ridgeback Biotherapeutics, spotkali się w Handlery Union Square Hotel, aby omówić związek, który Painter zaczął opracowywać dzięki finansowaniu z National Institutes of Health. Byli tak entuzjastycznie nastawieni do możliwości, że ich spotkanie trwało długo i grupa prawników wyrzuciła ich z pokoju. Więc szli dalej na podłodze holu, kilka godzin po rozpoczęciu.

Painter i Holman nie rozmawiali wtedy o celowaniu w Covid. Choroba i wywołujący ją koronawirus, SARS-CoV-2, nie stanowiły poważnego problemu na konferencji JP Morgan, na której uściski dłoni i koktajle z setkami gości wciąż były normą. Malarz miał raczej nadzieję, że jego lek, molnupiravir, może uzyskać większe fundusze na przyspieszenie badań nad grypą. Holman chciał sprawdzić, czy to zadziała na Ebolę. Tak właśnie jest z molnupiravirem: wielu naukowców uważa, że ​​może to być środek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania, skuteczny przeciwko wielu zagrożeniom.

Kilka dni później Holman przybył do Atlanty, aby obejrzeć laboratoria w Emory i przejrzeć wczesne dane. Kiedy ona i Painter omawiali warunki umowy, w której Ridgeback miałby kupić lek i zacząć badać jego bezpieczeństwo i skuteczność u ludzi, Covid przenikał do publicznej świadomości. Zanim Ridgeback ogłosił przejęcie molnupiraviru 19 marca, świat został zamknięty i było jasne, na jakie zagrożenie należy natychmiast przetestować lek. Próby kliniczne pigułki rozpoczęły się w kwietniu. W następnym miesiącu firma Merck & Co. , która ma długą historię prac nad rozwojem zdrowia publicznego, w tym w zakresie HIV i Eboli, zawarła umowę na zakup praw do molnupiraviru od Ridgeback i rozpoczęcie badań na dużą skalę, które mogą go doprowadzić autoryzowane przez organy regulacyjne. Te zaczęły się jesienią.

odnosi się do „Mała brązowa pigułka firmy Merck może zmienić walkę z Covidem”
W laboratoriach firmy Merck zajmujących się chorobami zakaźnymi w Lansdale w Pensylwanii, gdzie naukowcy badają molnupiravir i inne potencjalne terapie Covid-19.FOTOGRAF: CHRISTOPHER LEAMAN DLA BLOOMBERG BUSINESSWEEK

Nawet gdy na całym świecie pojawiają się szczepionki , koronawirus i jego mutacje nadal stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia . Nie każdy, kto kwalifikuje się do strzału, zgodzi się go zdobyć. Setki tysięcy osób, które każdego dnia nadal zarażają Covid, mają kilka opcji leczenia. Nie ma prostej, niedrogiej pigułki, która może uchronić osoby na najwcześniejszych etapach infekcji przed późniejszą hospitalizacją. Monoklonalne terapie , że lekarze mają teraz dostępny dla osób najbardziej narażonych na ryzyko zachorowania na potrzebę poważnie chory, by podawać infuzji w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych. A dla tych, którzy trafią do szpitala, przeciwwirusowy remdesivir firmy Gilead Sciences Inc., przyspiesza powrót do zdrowia, ale nie wykazano, że zmniejsza liczbę zgonów.

Producenci leków widzą okazję, aby poszerzyć arsenał potencjalnych terapii. Według organizacji branżowej Biotechnology Innovation Organization 246 leków antywirusowych jest w trakcie opracowywania . Firmy tak duże jak Pfizer Inc. i tak mało znane jak Veru Inc. testują je w formie tabletek. Molnupiravir firmy Merck należy do najbardziej wysuniętych. Twórcy mają nadzieję, że pigułki będą powszechnie przepisywane każdemu, kto zachoruje. Pomyśl Tamiflu dla Covid.

Oprócz upewnienia się, że lek działa, przeszkodą jest upewnienie się, że jest on bezpieczny. Twórcy leków antywirusowych od dziesięcioleci borykają się z drażliwymi problemami, jakie stwarzają. Gdyby firmie Merck udało się wykazać, że molnupiravir jest skuteczny i wolny od poważnych skutków ubocznych, mógłby być dobrodziejstwem dla firmy i społeczeństwa przez wiele nadchodzących lat.

Wirusy są wyjątkowo trudne do ataku za pomocą narkotyków. Przejmują ludzkie komórki i tworzą maszynerię, która produkuje swoje kopie, tworząc wyzwanie: zniszczenie wirusa bez uszkadzania komórek. Sukces może być ulotny, ponieważ wirusy mutują, aby przetrwać.

Pierwszym lekiem przeciwwirusowym zatwierdzonym w USA była idoksurydyna, środek regulujący leczenie opryszczki na zielono w 1963 roku, pokolenia po odkryciu antybiotyków. Należy do szeroko stosowanej klasy leków zwanych analogami nukleozydów – syntetycznych wersji nukleozydów, kluczowych elementów budulcowych DNA i jego odpowiednika, RNA, cząsteczki przekaźnikowej, która dostarcza instrukcje do fabryk produkujących białka w komórce. Analogi nukleozydów zapobiegają replikacji wirusów lub skutecznej replikacji wewnątrz komórek.

Obawy, że idoksurydyna jest toksyczna dla serca, doprowadziły do ​​tego, że zalecano ją tylko do stosowania miejscowego – rodzaj przeszkody, który spowalniał rozwój leków przeciwwirusowych. Kryzys związany z AIDS w latach 80. ożywił tę dziedzinę. „Do czasu pojawienia się wirusa HIV było bardzo niewiele leków przeciwwirusowych” – mówi Saye Khoo, profesor farmakologii i terapii na Uniwersytecie w Liverpoolu. Rosnące wskaźniki śmiertelności i publiczne oburzenie związane z wirusem skłoniło firmy i rządy do zainwestowania milionów dolarów w obszar, który wcześniej nie widział takich inwestycji.

Przełomy były znaczące. Khoo mówi, że naukowcy odkryli, że niektórzy ludzie wydają się mieć naturalną odporność na zakażenie wirusem HIV – brakowało im receptora umożliwiającego wirusowi wnikanie do komórek – co prowadzi do nowej klasy leków. Zdali sobie również sprawę, że leki przeciwwirusowe musiałyby być wystarczająco przystosowalne, aby radzić sobie z mutacjami, oraz że silne terapie skojarzone obejmujące wiele leków mogą zapobiegać ewolucji i rozprzestrzenianiu się oporności na leki. W tym samym czasie niektóre z nowych terapii miały poważne skutki uboczne, w tym anemię i problemy z wątrobą, zmuszając producentów leków do ciągłego ulepszania ich metod leczenia.

W tym okresie rząd USA zaczął również zwiększać gotowość na wypadek pandemii, kładąc nacisk na ochronę przed bioterroryzmem. Prezydent Bill Clinton, zaniepokojony po przeczytaniu powieści Richarda Prestona The Cobra Event , w której terrorysta uwalnia wirusa wywołującego fikcyjną dolegliwość zwaną ospą mózgową, zwołał w kwietniu 1998 r. Grupę członków gabinetu i naukowców w celu oceny takich zagrożeń. Doprowadziło to do powstania tego, co obecnie nazywa się Strategicznym Zapasem Narodowym , którego celem było zapewnienie wystarczającej ilości leków i materiałów ratunkowych do rozmieszczenia w ciągu 12 godzin od oficjalnego wniosku w czasie kryzysu. W następstwie ataków z 11 września i wąglika w 2001 r. Administracja Busha skierowała zapasy na zakup produktów, takich jak szczepionki przeciwko ospie. Następnie, w 2006 roku, Kongres zezwolił na utworzenie Biomedical Advanced Research and Development Authority, czyli Barda , aby pomóc w opracowywaniu terapii i szczepionek przeciwko zagrożeniom dla zdrowia publicznego.

Kolejny duży postęp Pharma w dziedzinie leków antywirusowych nastąpił w 2013 roku, lekarstwo na zapalenie wątroby typu C o wartości 1000 dolarów za pigułkę wyprodukowane przez firmę Gilead. Firma była ostro krytykowana za ustalenie tak wysokiej ceny za tak szeroko stosowany lek. Był to typowy problem z nagrodą: jeśli firmy farmaceutyczne nie mogą żądać cen, które pozwalają im czerpać zyski z leków, prawdopodobnie nie będą w nie inwestować.

Kiedy inwestują, mają dużo większą motywację do skupienia się na chorobach przewlekłych niż ostrych, co z natury wiąże się z krótszymi okresami leczenia – i dochodów. „Jeśli spojrzysz na to, jakie leki zostały opracowane przeciwko wirusom, masz HIV, masz hep C, masz opryszczkę. To wszystko są przewlekłe infekcje. Oznacza to terapię długoterminową ”- mówi Ashley Brown, profesor nadzwyczajny w Institute for Therapeutical Innovation na wydziale medycznym Uniwersytetu Florydy. „W przypadku tych ostrych infekcji wirusowych, takich jak denga, Zachodni Nil, chikungunya, nie ma się czym leczyć”. Lekarze nie mogli się doczekać, kiedy dwa wcześniejsze zagrożenia pandemią koronawirusa – zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS) – pojawiły się, odpowiednio, w 2003 i 2012 roku. Nawet w przypadku grypy są tylko czteryzatwierdzone leki przeciwwirusowe zalecane przez Centers for Disease Control and Prevention .

Barda mógł pomóc wypełnić lukę w badaniach nad lekami przeciwwirusowymi, ale prawie od samego początku nie otrzymywał funduszy potrzebnych do wsparcia solidnego rurociągu. Skupienie się rządu USA na bioterroryzmie w pewnym sensie przyćmiło zagrożenie epidemiami chorób zakaźnych. „Nie było tak ukierunkowanej strategii inwestowania w opracowywanie leków antywirusowych na pandemie” – mówi Phillip Gomez, który w National Institute of Allergy and Infectious Diseases ( Niaid ) w National Institute of Allergy and Infectious Diseases ( Niaid ) ustanowił program produkcji potencjalnych szczepionek przeciwko HIV, SARS i Ebola początku XXI wieku przed powrotem do sektora prywatnego.

Barda był również ograniczony, ponieważ rodzaje leków, które mogą być najbardziej przydatne w przygotowaniach do pandemii – związki o szerokim spektrum, które zwalczają wiele wirusów – są szczególnie trudne do opracowania. „Całe pole zostało zaśmiecone ofiarami, kandydatami, którzy nigdy nie pracowali” – mówi Robin Robinson, dyrektor firmy Barda w latach 2008–2016. Nawet jeśli dana formuła skutecznie powstrzymuje replikację jednego wirusa, nie oznacza to, że zadziała Na innej. To dlatego, że wirusy mają różne sposoby replikacji, wyjaśnia. Tak więc, zamiast przeznaczać pieniądze na to, co Robinson nazywa „strzałem w księżyc”, rząd Stanów Zjednoczonych przyjął bardziej ukierunkowane podejście, finansując leki antywirusowe dostosowane do konkretnych wirusów, a nie do wielu z nich. A zdobycie wystarczającej ilości pieniędzy zawsze było problemem.

Gdy rząd nie wydał miliardów dolarów na potencjalne leki pandemiczne, kilka ośrodków akademickich wykonało większość prac badawczych, dopóki coś nie okazało się na tyle obiecujące, że wkroczyła firma biotechnologiczna lub farmaceutyczna, aby zapłacić za próby na dużą skalę. Mówiąc bez ogródek, „farmacja ma zaburzenia koncentracji uwagi” – mówi  Ali Munawar, założyciel dwóch firm zajmujących się lekami przeciwwirusowymi, z których jedna została kupiona przez Johnson & Johnson . „Myślę, że to kwestia nagrody” – dodaje. „Nie można przewidzieć, kiedy nastąpi następna pandemia. Trudno jest zaplanować tę niepewność ”. Brak zainteresowania farmaceutów opracowywaniem leków przeciwwirusowych na choroby zakaźne spowodował powstanie tak zwanej doliny śmierci, w której pojawiają się obiecujące odkrycia, ponieważ nie wkracza żadna duża firma farmaceutyczna.

Jednak od czasu do czasu pojawia się okazja.

FEATURE_COVIDPILL_01
MolnupiravirŹRÓDŁO: MERCK

Związek chemiczny, na którym oparty jest molnupirawir – C9H13N3O6, czyli N4-hydroksycytydyna – jest znany od dziesięcioleci. Podobnie jak idoksurydyna, lek na opryszczkę, jest analogiem nukleozydu. Koliduje z replikacją, zapobiegając powodowaniu przez zagrożenie poważnej infekcji. Molnupiravir nie powstrzymuje jednak replikacji wirusa; zamiast tego lek wprowadza błędy do RNA wirusa, które są następnie replikowane, dopóki nie zniknie.

Przy takich środkach antywirusowych, jak ten, „po prostu włożysz kawałek piasku w koła zębate i masz nadzieję, że powstrzyma to wpływ wirusa” – mówi Gomez, były naukowiec z Niaid. Dodaje jednak, że zatrzymanie wirusa poprzez stworzenie błędów w kodzie genetycznym lub innymi sposobami może mieć niezamierzone konsekwencje. „Nie wiesz, gdzie piasek może znaleźć się w innych częściach ciała”. Firma o nazwie Pharmasset Inc. (producent leków na wirusowe zapalenie wątroby typu C, zakupiony w 2011 r. Przez firmę Gilead) badała główny składnik molnupirawiru na przełomie XIX i XX wieku, ale porzuciła rozwój ze względu na obawy, że jest on mutagenny, co oznacza, że ​​może prowadzić do wad wrodzonych.

Malarz odkurzył chemiczną strukturę molnupiraviru lata temu. Zainspirowany obawą zgłoszoną przez Agencję Redukcji Zagrożeń Obronnych , jednostkę Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, szukał środka zaradczego przeciwko uzbrojonemu wenezuelskiemu końskiemu zapaleniu mózgu, będącego przedmiotem Cobra Event-poziomowe koszmary. Painter, chemik, który posiada 45 patentów, w tym niektóre na leki przeciwwirusowe przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B i HIV, które są obecnie w użyciu, Painter zrobił karierę, wypełniając lukę między akademickimi odkryciami leków a przemysłem biotechnologicznym i farmaceutycznym, które poddają się leczeniu na linii mety. Wziął strukturę chemiczną, którą kiedyś badał Pharmasset, i przebadał ją pod kątem szerokiej gamy wirusów, w tym SARS i MERS. Pod koniec 2016 roku umożliwił stosowanie w postaci pigułki, modyfikując tę ​​strukturę chemiczną w „prolek”, co oznaczało, że związek rozpadałby się w organizmie, pozwalając części, która przeszkadza w replikacji wirusa, na prawidłowe wchłanianie do krwiobiegu.

Po swoich wstępnych badaniach Painter zdecydował się na grypę, zawsze obecne zagrożenie, jako pierwszy cel molnupiravira i przygotował się do rozpoczęcia finansowanego przez NIH procesu bezpieczeństwa na początku 2020 roku. Złożył również wniosek o dofinansowanie z Barda, ale go nie dostał. Rick Bright, ówczesny dyrektor agencji, zauważył później w skardze informatora na temat pandemicznej reakcji administracji Trumpa, że ​​chociaż jego przełożony w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej był podekscytowany molnupiravirem i chciał go sfinansować, Bright nie chciał inwestować, kiedy po raz pierwszy został mu przedstawiony jesienią 2019 roku. Inne analogi nukleozydów powodowały wady wrodzone u zwierząt i przed podpisaniem umowy chciał uzyskać więcej danych dotyczących bezpieczeństwa.

I tu wkroczyła Holman. Jej historia jest niezwykła dla biotechnologii. Pracowała w finansach przez ponad 15 lat, zdobywając doświadczenie w branży opieki zdrowotnej, zanim zdecydowała, że ​​chce zająć się opracowywaniem leków na choroby z kilkoma istniejącymi opcjami leczenia. Jej mąż, Wayne, to lekarz i były specjalista opieki zdrowotnej w podziale Steven Cohen „s SAC Capital Advisors . Fundusz hedge Wayne’a, Ridgeback Capital (hołd dla psa rodziny, Rhodesian nazwie Coco), zainwestowała w największych firm farmaceutycznych takich jak BioMarin Pharmaceutical Inc. i Celgene Corp . zanim w 2015 roku wraz z Wendy założył Ridgeback Biotherapeutics. Została dyrektorem generalnym i twarzą biotechnologii.

Ridgeback Bio jest najbardziej znany z opracowywania zatwierdzonego leczenia Eboli, Ebanga, który miał swoją własną dziką podróż. Ośrodki, w których był testowany w Kongu, padły ofiarą przemocy i spłonęły podczas prób, ponieważ oddani pracownicy zapisywali akta pacjentów. (Holman ostatnio zastanawiała się, jak przetransportować lek do części kraju, w których dochodzi do ponownych wybuchów epidemii ). Jej zainteresowanie molnupiravirem wynikało z chęci znalezienia nowych metod leczenia wirusa Ebola.

odnosi się do „Mała brązowa pigułka firmy Merck może zmienić walkę z Covidem”
W laboratorium chorób zakaźnych firmy Merck.FOTOGRAF: CHRISTOPHER LEAMAN DLA BLOOMBERG BUSINESSWEEK

Gdy tylko ona i Painter zdali sobie sprawę z pilności kryzysu Covid, przekierowali swoje badania nad molnupiravirem w kierunku SARS-CoV-2. Wykorzystała swoje kontakty, aby wyśledzić dyrektora generalnego Labcorp – firma była zajęta wykonywaniem desperacko potrzebnych testów Covid, ale prowadzi również działalność w zakresie badań klinicznych – aby pomóc jej w zabezpieczeniu ośrodka w Wielkiej Brytanii do wczesnych badań bezpieczeństwa. „Przyjechaliśmy i sfinansowaliśmy to, ponieważ gdybyśmy czekali na wystąpienie I fazy grypy, zajęłoby to od sześciu miesięcy do roku” – mówi Holman o wczesnych badaniach nad lekiem.

Zanim skala pandemii przybrała na sile, Ridgeback zainwestował wystarczająco dużo w produkcję, aby zapłacić za 1 milion kursów leczenia. „Wtedy zaczęliśmy naprawdę o tym myśleć i pomyśleliśmy:„ Jeśli to jest naprawdę potrzebne i to może naprawdę zadziałać, to za mało leku ”- mówi Holman. „Zrobiłem wszystko – nie ma przyjaciela, do którego bym nie zadzwonił, ani kolegi, od którego nie żebrałbym”.

Jej dążenie do większej pojemności sprawiło, że Merck idealnie pasował. Umowa, którą firmy zawarły w maju zeszłego roku, obejmowała bezpośrednią płatność na rzecz Ridgeback za lek i zgodę na udział w zyskach, jeśli zostanie zatwierdzony. Ridgeback również zajmował się rozwojem, prowadząc kilka prób mających na celu dalsze badania, podczas gdy Merck zajmował się badaniami na dużą skalę. „Powodem współpracy z Merck”, mówi, było „upewnienie się, że na świecie jest wystarczająco dużo narkotyków”.

Merck przydałaby się duża wygrana. W ostatnich latach mocno uzależnił się od  jednego leku przeciwnowotworowego i malejącej serii leków na cukrzycę. Było też późno do wyścigu szczepionek Covid, a dwaj kandydaci, których testował, zawiedli w próbach na ludziach , skazując firmę na mało efektowną pracę polegającą na wytwarzaniu strzałów konkurencji .

Po zawarciu umowy z Ridgeback firma Merck rozpoczęła badania fazy II / III mające na celu włączenie prawie 3000 pacjentów w Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Izraelu, Rosji i innych krajach. Ponieważ miliony ludzi na całym świecie podpisały umowy z Covid, ówczesny szef badań firmy, Roger Perlmutter, mówi, że „dwa razy dziennie przyglądałby się zapisom do naszych badań”, stale sprawdzając tempo rekrutacji w nadziei, że molnupiravir trafi do rynek w rekordowym czasie. (Perlmutter odszedł na emeryturę z Merck.)

Firma bada różne dawki, uważnie obserwuje skutki uboczne i monitoruje szereg postępów choroby, w tym kontroluje, czy pacjenci na różnych etapach leczenia Covid trafiają do szpitala, cierpią na niepożądane zdarzenie lub umierają. Sprawdza również, czy molnupirawir zmniejsza obciążenie wirusem – miara cząsteczek wirusa skoncentrowanych w organizmie po zakażeniu człowieka. Badania te mogą stanowić podstawę przedłożenia zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach z organami regulacyjnymi.

„Zawsze jest trochę napięcia związanego z tymi kwestiami, cóż, czy lek zadziała, czy nie?”

Na początku marca uzyskano wyniki z mniejszego badania Ridgeback przeprowadzonego na 202 niehospitalizowanych dorosłych z Covid. Wendy Painter, dyrektor medyczny, żona George’a, została wymieniona jako główna autorka ustaleń z badania, które zostały zaprezentowane na jednej wirtualnej konferencji. Niektórzy pacjenci z wykrywalnymi poziomami cząstek wirusów zauważyli, że po pięciu dniach stosowania leku zmniejszyły się one, bez większych obaw o bezpieczeństwo. To był dobry znak, ale badanie nie było wystarczająco kompleksowe, aby samodzielnie określić skuteczność. „Jest sygnał, nie można temu zaprzeczyć, ale liczby są tak małe, że aby powiedzieć, że to„ następny lek przeciwwirusowy ”, musimy być na to ostrożni” – mówi Adarsh ​​Bhimraj, szef neurologicznej choroby zakaźnej w Cleveland Clinic.

Dane z badań fazy II / III firmy Merck spodziewane są pod koniec marca. Naukowcy chcą się dowiedzieć, czy zmniejszenie miana wirusa przekłada się na lepsze wyniki Covid. „Uważamy, że im bardziej obniżysz poziom wirusa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przyniesie on korzyści” – mówi Rajesh Ghandi, lekarz chorób zakaźnych i profesor w Harvard Medical School. „Spójrzmy również, czy wpływa to na ciężkość kliniczną ludzi?” Jednym z powodów, dla których Merck bada molnupiravir u pacjentów we wcześniejszych stadiach choroby, jak również późniejszych, hospitalizowanych jest to, że zakłócanie replikacji wirusa może nie mieć większego znaczenia u kogoś, kto miał już Covid od jakiegoś czasu.

Następnie pojawia się kwestia bezpieczeństwa, która powróciła od czasu pojawienia się obaw Brighta. W marcu tego roku naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill przedstawili badanie głównego składnika leku na tej samej konferencji dotyczącej chorób zakaźnych, na której Ridgeback przedstawił swoje dane. Naukowcy UNC stwierdzili, na podstawie swoich testów, że stosowanie molnupirawiru powinno być ograniczone do tych, które mogą uzyskać największe korzyści, „ze względu na nieznane długoterminowe ryzyko związane z ogólnoustrojową ekspozycją na mutagen DNA”.

Merck odmówił komentarza na temat badań UNC. Ale biorąc pod uwagę klasę leków, „martwisz się”, mówi Nicholas Kartsonis, starszy wiceprezes ds. Badań klinicznych nad chorobami zakaźnymi i szczepionkami w firmie. „Chcesz się upewnić, że nie powoduje mutacji genetycznych”. Merck przeprowadził badania w laboratorium, na gryzoniach i ludziach, a dane wyglądają na czyste – mówi. To, co daje mu największą pewność, to para dwóch odrębnych testów sprawdzających zdolność leku do zmiany DNA w żywych organizmach. W tym przypadku molnupirawir badano w wyższych dawkach i przez dłuższy czas niż byłby podawany ludziom. Wszystkie dane wskazują, że nie jest mutagenny, mówi Kartsonis, „ale potrzebuję tych danych dotyczących skuteczności, aby potwierdzić, że to nie tylko pigułka z cukrem”.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że ponieważ lek jest przeznaczony do stosowania tylko dwa razy dziennie przez pięć dni, jego potencjał powodowania uszkodzeń jest ograniczony. A sam Bright zmienił swoją melodię. „Wszelkie obawy związane z grupą akademicką lub małym startupem, które próbują działać zbyt szybko, zostały złagodzone, gdy zaangażował się Merck” – mówi, dodając, że ufa producentowi leków, że przeprowadzi odpowiednie badania dotyczące bezpieczeństwa. „Merck, bardziej niż wiele innych firm, zakończył projekty, ponieważ dane nie wyglądały prawidłowo”. Umer Raffat, analityk farmaceutyczny w firmie inwestycyjnej Evercore ISI , mówi, że chociaż „wielkie nazwiska w wirusologii” zgłosiły obawy co do profilu ryzyka leku, Merck jest „bardzo konserwatywny”, a wczesne dane nie sugerują, że lek jest mutagenny.

„Zawsze jest trochę napięcia związanego z tymi kwestiami, cóż, czy lek zadziała, czy nie?” mówi Robert Shafer, profesor szkoły medycznej w Stanford, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych. Dane o tym, ile molnupirawiru zmniejsza wiremię, jaki ma to wpływ na Covid i jakie ma skutki uboczne „z pewnością wpłynie na to, jak szeroko stosowany będzie taki lek” – mówi Shafer. „Gdyby pozostały wątpliwości, prawdopodobnie użyłbyś go w naprawdę ograniczonych okolicznościach, aby zapobiec Covid u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Jeśli gromadzenie danych sugeruje, że nie ma to skutków odbiegających od celu, możesz użyć ich u osób o niższym ryzyku ”.

odnosi się do „Mała brązowa pigułka firmy Merck może zmienić walkę z Covidem”
Merck twierdzi, że do końca roku jest w stanie wyprodukować aż 100 milionów tabletek molnupiraviru.FOTOGRAF: CHRISTOPHER LEAMAN DLA BLOOMBERG BUSINESSWEEK

Dla Merck może to być kwestia miliardów dolarów. „To może być mld $ 1 lub $ 10 mld produkt”, w zależności od tego, jak dane okazuje, mówi Mara Goldstein, analityk Mizuho Securities Co . Merck rozważa zbadanie molnupiraviru jako leczenia zapobiegawczego, które zostanie zastosowane po narażeniu osoby, ale zanim zachoruje. Pozwoliłoby to na jeszcze szersze zastosowanie leku w walce z Covidem.

Jeśli lek okaże się bezpieczny i skuteczny, Merck twierdzi, że jest gotowy do użycia, z możliwością wyprodukowania aż 100 milionów tabletek molnupiraviru, wystarczających do leczenia 10 milionów ludzi do końca roku. Po drodze lek może być nawet atutem wykraczającym poza walkę z Covidem. Painter twierdzi, że jest obiecujący wobec wielu wirusów RNA, nie tylko SARS-CoV-2, co oznaczałoby, że może pomóc rządom przygotować się na następną pandemię. „Nigdy nie wiadomo, co będzie następne” – mówi Brown z University of Florida. „Kiedy pojawił się Zika, przyglądałem się też wielu lekom przeciwko Zika. Wszystko było ebolą, a potem Zika. Musimy trochę wyprzedzić, a nie próbować nadrobić zaległości ”.

Timothy Sheahan, asystent profesora epidemiologii na University of North Carolina, który współpracował z Painter przy niektórych wczesnych badaniach nad molnupiravirem i odegrał rolę w remdesivirze Gileada, uważa, że ​​już za rok lub dwa będzie więcej środków przeciwwirusowych niż obecnie. „Przewiduję, że będzie to nie do rozpoznania” – mówi. „Rzeczy, którymi będziemy dysponować, jeśli pojawi się kolejny koronawirus, będą czarno-białe w porównaniu z tym, co mamy dzisiaj”. Molnupiravir, jeśli się powiedzie, może być dopiero początkiem.

TYDZIEŃ  29 marca 1 kwietnia 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), KGHM Polska Miedź SA (KGH),
 Mabion SA (MAB), BioMaxima SA (BMX),ASBISc Enterprises PLC (ASB),CD Projekt SA (CDR),Jujubee SA (JJB),

Koronawirus (COVID-19
Mutanty Covid mnożą się, gdy naukowcy ścigają się, by rozszyfrować odmiany

131,370,030Potwierdzone przypadki na całym świecie2,854,128Zgony na całym świecieJurysdykcje ze sprawami potwierdzonymi na dzień 5 kwietnia 2021, 11:20 CEST

Kiedy Bette Korber, biolog z Los Alamos National Laboratory , zauważył zeszłej wiosny pierwszą znaczącą mutację wirusa Covid-19, niektórzy naukowcy byli sceptyczni. Nie wierzyli, że spowoduje to, że wirus stanie się bardziej zaraźliwy i powiedzieli, że jego szybki wzrost może być po prostu zbiegiem okoliczności.

Teraz, 11 miesięcy później, mutacja D614G, którą pomogła odkryć, jest wszechobecna na całym świecie i występuje w genomach szybko rozprzestrzeniających się wariantów z Wielkiej Brytanii, Południowej Afryki i Brazylii. W międzyczasie nowe mutacje pojawiają się w coraz bardziej skomplikowanych wzorcach, pobudzając czołowych biologów do wymyślenia nowych sposobów śledzenia węża strażackiego napływających danych genomowych.

Cel: szybkie wykrycie wariantów, które mogą zmniejszyć skuteczność szczepionek przeciwko patogenowi, który prawdopodobnie nie zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Wirus SARS-CoV-2 może się ustabilizować i stać się zwykłą uciążliwością, jak zwykłe przeziębienie. Lub podobnie jak grypa, może zachować zdolność wywoływania poważnych chorób w niektórych segmentach populacji, co może wymagać regularnych zastrzyków przypominających.

„Obserwując go uważnie, możemy wyprzedzić wirusa i właśnie o to wszyscy starają się teraz zrobić” – powiedział Korber, który pracuje nad stworzeniem nowych narzędzi matematycznych do wykrywania wariantów istotnych z medycznego punktu widzenia.

Powódź nowych danych genomu jest tak wielka, że ​​laboratorium Los Alamos musiało zmodernizować swoje serwery, aby radzić sobie z napływającymi danymi. W międzyczasie Korber odbywa cztery tygodniowe wizyty Zoom z ekspertami na całym świecie, aby opracować kryteria decydujące o tym, kiedy mutacje są na tyle niepokojące, że wymagają szczegółowych badań laboratoryjnych nad ich wpływem na szczepionki.

Kluczową tajemnicą wcześnie odkrytą przez czołowych naukowców było to, jakim typem wirusa okaże się koronawirus. Jak dotąd wygląda bardziej podobnie do grypy, która zmienia kształt przez cały czas i wymaga corocznego ponownego szczepienia, niż do odry, wirusa tak nietolerującego mutacji, że jedna szczepionka wystarcza na całe życie.

„Czy to oznacza, że ​​co roku musimy robić nową szczepionkę?” powiedział Paul Duprex , który kieruje Centrum Badań nad Szczepionkami Uniwersytetu w Pittsburghu . „Nie wiemy”.

Po pierwsze, szczepionki mRNA przeciwko Covid-19 mają wskaźniki skuteczności powyżej 90%, znacznie wyższe niż 60% w przypadku szczepionek przeciw grypie w dobrym roku. Ale producenci szczepionek Moderna Inc. i Pfizer Inc. , wraz ze swoim partnerem BioNTech SE , nie ryzykują . Na wszelki wypadek już rozpoczynają próby zastrzyków przypominających skierowanych przeciwko szczepowi B.1.351, który unikał przeciwciał, po raz pierwszy zauważony w RPA.

Kiedy wirusy replikują i kopiują swoje genomy, błędy mogą spowodować wypalenie długiego ciągu „liter” RNA lub DNA, które określają, w jaki sposób powstają białka wirusowe. Wiele błędów nie ma żadnego wpływu lub mogą nawet spowodować, że wirus będzie mniej pasujący. Jednak niewielki procent tych zmian może dać wirusowi przewagę, czyniąc go bardziej zaraźliwym lub umożliwiając mu unikanie układu odpornościowego.

Wirus HIV jest znany z szybkiego tempa mutacji. Dla porównania, SARS-CoV-2 mutuje znacznie wolniej, częściowo z powodu enzymu sprawdzającego, który ogranicza zmiany. Jednak przy ponad 125 milionach infekcji na całym świecie niektóre błędy mogą się przedostać.

W tym samym czasie wirus znalazł przebiegłe sposoby, które mogą uniknąć mechanizmu sprawdzającego, jak odkryli naukowcy z University of Pittsburgh. Zamiast dokonywać zmian w poszczególnych literach RNA, usuwa grupy po kilka liter naraz, najwyraźniej podcinając zdolność naturalnego systemu sprawdzania pisowni wirusa do zauważenia zmiany.

74-dniowa walka

Niektóre z pierwszych delecji zaobserwowano u pacjenta z obniżoną odpornością na raka leczonego w University of Pittsburgh Medical Center, który zmarł po 74-dniowej walce z Covid-19. W tym czasie rozwinęło się wiele delecji uciekających przed układem odpornościowym, według Duprex z University of Pittsburgh, który w listopadzie poinformował o delecji u pacjenta z rakiem.

„Jeśli to cholerstwo zniknie, nie będziesz w stanie tego naprawić” – powiedział Duprex.

To, co sprawia, że ​​przyszłość SARS-CoV-2 jest tak trudna do przewidzenia, to fakt, że ewolucja wirusa jest jak trójwymiarowa gra w szachy. Liczy się nie tylko pojedyncze mutacje, ale także kolejność i kombinacje, w jakich występują. Według Marka Zellera, naukowca z Scripps Research Institute w San Diego, pojedyncza mutacja może zmienić wirusa w subtelny sposób, zmieniając wpływ innych w dalszej kolejności .

Wspólne mutacje

Zarówno szczep B.1.351 powszechny w Afryce Południowej, jak i szczep P.1, który atakuje Brazylię, mają kilka mutacji w białku wypustek, które wirus wykorzystuje do uzyskania dostępu do komórek. Obejmuje to mutację D614G odkrytą przez Korbera, która sprawia, że ​​kolec jest bardziej stabilny, oraz mutację E484K, która, jak się uważa, zmniejsza zdolność niektórych przeciwciał do wiązania się z kolcem.

Jednak jak dotąd, z nie do końca zrozumiałych powodów, B.1.351 wydaje się mieć większy wpływ na szczepionki Pfizera i Moderna, przynajmniej w testach laboratoryjnych.

Ogólnie rzecz biorąc, osiągnięcia w usuwaniu wirusów są słabe, a głównym przykładem jest ospa. W niektórych krajach wciąż istnieją nawet kieszenie polio, pomimo wysiłków zmierzających do jego wyeliminowania. To nie wróży dobrze obecnemu wirusowi, według Jesse Bloom , naukowca z Fred Hutchinson Cancer Research Center, który bada ewolucję wirusów.

„Szczepienia w bardzo istotny sposób złagodzą tę pandemię” – powiedział Bloom. „Ale nie sądzę, że zamierzamy wykorzenić SARS-CoV-2”.

Bloom przewiduje, że minie „kilka lat”, zanim wirus uzyska wystarczającą liczbę mutacji, aby w pełni wymknąć się z istniejących szczepionek. Powiedział, że z około 100 000 możliwych jednoliterowych mutacji wirusa, mniej niż 1% prawdopodobnie pomoże wirusowi uniknąć przeciwciał.

Scenariusz pełen nadziei

Chociaż wirus nadal ewoluuje w perspektywie krótkoterminowej, jednym z najbardziej obiecujących scenariuszy jest to, że może mu zabraknąć dużych ruchów, które może wykonać, aby uniknąć przeciwciał, które sprawiają, że obecne szczepionki działają. W tym scenariuszu może istnieć praktyczny limit tego, jak bardzo wirus może mutować i pozostać zdolnym do zaatakowania naszych komórek.

Według Shane’a Crotty’ego, naukowca z La Jolla Institute for Immunology, białko kolca musi zachowywać kształt, który pozwala mu skutecznie przylgnąć do ludzkiego receptora.

„Nie ma nieskończonej liczby możliwości” – powiedział. „To tak, jakbyś włożył stopę do buta. Zasadniczo nadal musi mieć odpowiedni kształt i rozmiar i nadal musi być rozpoznawalny jako but ”.

Mimo to dowody dotyczące innych zwykłych koronawirusów przeziębienia wskazują, że z czasem mogą mutować, aby uniknąć układu odpornościowego.

W niedawnym badaniu Bloom i jego koledzy porównali wersję wirusa przeziębienia 229E z 1984 roku z wersją tego samego szczepu, który krążył w 2016 roku, trzy dekady później. W pełni 17% liter RNA w kluczowej części białka wypustek, które wiąże wirusa z komórkami, zostało zamienionych z powodu mutacji.

Aby sprawdzić, co to oznacza dla odporności człowieka, uzyskali próbki krwi pacjentów z lat 80. XX wieku, które mogłyby zneutralizować szczep wirusa z 1984 roku. Osoby te prawdopodobnie były narażone na działanie wirusa z 1984 roku i wytworzyły przeciwko niemu ochronne przeciwciała.

Wyblakłe zabezpieczenia

Kiedy naukowcy testowali próbki przeciwko szczepom wirusa 229E, który pojawił się w latach 90. lub później, ochrona zanikła: tylko 2 z 8 próbek krwi były w stanie zneutralizować szczep z 2016 r., A te dwie wykazały znacznie zmniejszoną aktywność przeciwko najnowszemu wirus.

To daje pewne wskazówki, jak wiele może się zmienić w przyszłości, mając wystarczająco dużo czasu. „Jest całkiem jasne, że ludzkie koronawirusy przechodzą znaczną ewolucję antygenową” – powiedział Bloom w wywiadzie.

Jednak nie wiadomo, czy wirus zachowa zdolność wywoływania ciężkich chorób, ponieważ mutuje, a więcej osób uzyskuje odporność poprzez infekcje lub szczepionki.

W badaniach opublikowanych w styczniu w czasopiśmie Science, osoby zajmujące się modelowaniem chorób z Emory University odkryły, że kluczowym czynnikiem będzie to, czy ochrona przed ciężkimi chorobami będzie trwała znacznie dłużej niż ochrona przed łagodnymi lub bezobjawowymi ponownymi zakażeniami, co jest typowe dla koronawirusów powodujących przeziębienia.

Chociaż badanie zostało przeprowadzone przed pojawieniem się obecnych wariantów, jego podstawowe wnioski są, zdaniem Jennie S. Lavine, badacza z tytułem doktora na Emory University.

„To, co widzimy w przypadku Covid-19 na poziomie molekularnym i komórkowym, nie jest sprzeczne z tym, co widzimy w przypadku endemicznych koronawirusów” – powiedział Lavine, główny autor artykułu. „Odporność słabnie, ale nie wszystko szybko”.

TYDZIEŃ  6-9 kwietnia 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),X-Trade Brokers SA (XTB),

Antony Blinken

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł Chiny przed wkroczeniem na Tajwan i obwinił rząd w Pekinie o zachowanie tajemnicy co pomogło w przyspieszeniu rozprzestrzeniania się Covid-19.

W wywiadzie dla NBC News Blinken wyraził zaniepokojenie napięciem wywołanym przez chińskie „agresywne działania” w Cieśninie Tajwańskiej i powiedział, że Stany Zjednoczone dotrzymują swoich zobowiązań w zakresie samoobrony wyspy.

„Próba zmiany istniejącego status quo siłą byłaby poważnym błędem” – powiedział Blinken w „Meet the Press” w niedzielę, dodając, że nie spekuluje na temat możliwych reakcji Stanów Zjednoczonych.

Blinken powiedział również, że kontaktuje się z europejskimi sojusznikami w sprawie rosyjskich żołnierzy rozmieszczonych na granicy z Ukrainą,

które, jak powiedział, były na najwyższym szczeblu od czasu rosyjskiej inwazji na wschodnią Ukrainę w 2014 r. Prezydent Joe Biden jasno dał do zrozumienia, że ​​„jeśli Rosja zachowuje się lekkomyślnie lub agresywnie , będą koszty, będą konsekwencje ”- powiedział Blinken.

Blinken wróci w tym tygodniu do Brukseli na więcej spotkań z przedstawicielami NATO i Europy, powiedzieli ludzie zaznajomieni z tą sprawą, w miarę jak Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone ruchami wojsk. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin będzie w Brukseli w tym samym czasie, aby rozmawiać z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Ukraina to tylko jedno z szeregu globalnych wyzwań stojących przed Bidenem i jego administracją. Ostatnie groźby Chin pod adresem Tajwanu wywołały powszechne zaniepokojenie. Stany Zjednoczone stoją również w obliczu terminu 1 maja na wycofanie wojsk z Afganistanu na podstawie umowy, którą administracja Trumpa zawarła z talibami, chociaż Biden jasno dał do zrozumienia, że ​​nie dotrzyma tego terminu.

W NBC Blinken powiedział tylko, że Biden jest zdecydowany zakończyć wojnę w Afganistanie i sprowadzić wojska amerykańskie do domu.

Czytaj więcej: Blinken powróci do Brukseli na kolejne spotkania NATO

Blinken udał się do Brukseli pod koniec marca w swoją pierwszą podróż do Europy po zatwierdzeniu przez Senat, chcąc zapewnić sojuszników, że era „Najpierw Ameryka” byłego prezydenta Donalda Trumpa dobiegła końca, a Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane w NATO. Trump często krytykował sojusz i narzekał, że kraje europejskie nie płacą wystarczająco dużo za ich obronę.

Rosja w tym miesiącu ogłosiła rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych, zwiększając obawy o ryzyko kolejnych starć na granicy z Ukrainą, które mogą doprowadzić do szerszego konfliktu. W ciągu siedmiu lat walk zginęło około 13 000 osób.

Krytyka Chin

Blinken trzymał się opisu, który Biały Dom traktuje swoją mniejszość ujgurską jako ludobójstwo, mówiąc, że Stany Zjednoczone muszą zadbać o powstrzymanie chińskich produktów wytwarzanych w regionie. Z drugiej strony, jest za wcześnie, aby dyskutować o bojkocie przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chinach, powiedział.

„Nie koncentrujemy się na bojkocie” – powiedział. „Skupiamy się na rozmowie, ścisłej konsultacji z naszymi sojusznikami i partnerami, słuchaniu ich, wysłuchiwaniu obaw. Ale to przedwczesne ”.

Blinken ponowił również krytykę administracji, że Chinom nie udało się „zapewnić prawdziwej przejrzystości” we wczesnych stadiach epidemii Covid-19 w zeszłym roku.

Jednym z rezultatów tego niepowodzenia jest to, że wirus „wymknął się spod kontroli szybciej iz, jak sądzę, znacznie bardziej skandalicznymi skutkami”, powiedział Blinken.

Ponieważ sondy dotyczące pochodzenia wirusa wciąż są kontrowersyjne , Blinken powiedział, że pełne zrozumienie tego, co się stało, jest potrzebne, aby uniknąć powtórki.

„Dlatego musimy dotrzeć do sedna tej sprawy” – powiedział.

TYDZIEŃ  12-16 kwietnia 2021r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),X-Trade Brokers SA (XTB), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)

 

Znalezione obrazy dla zapytania julian hammond stock market beginner's guide to st

 

 

Witam  użytkowników, informacja o aktualnie analizowanych spółkach, pojawia się w pasku informacyjnym po lewej stronie proszę spoglądać na daty do 10 spółek . Natomiast gdyby pojawiło się więcej analiz informacje będzie można odnależć tutaj

spółki na nowy tydzien 23-28 -11

trakcja, cd red , cig, ec2,ern,kghm,pkn,orlen fly duon elemental holding, synthos bogdanka WIG-Surowce (WIG_SUROWC), wig20 Europejski Fundusz Energii SA (EFE), pgnige, orange asbis, pge grupa azotowa puławy,pekao.jsw

 

analizowane spółki  nowy tydzień 30-11 4-12

kghm, pgnige grupa azoty puławy, orange polska. bogdanka cig, hawe, pzu od poniedziałku split,erne, fly , baltic ceramic, synthos,energa,trakcja, pge,  CCC, cd red, elemental holding,Europejski Fundusz Energii SA (EFE), ekoeksport, VINDEXUS, Chemoservis, ASBIS,  CD RED

 analizowane spółki 7-12-  11-12

pge ,fly trakcja,asbis, (wig20 usd pln szukaj na str główne indeksy),: Boruta-Zachem SA (BRU),kghm, EC2,PZU,       CI Games SA (CIG), Erne Ventures SA (ERN),: Jastrzębska Spółka Węglowa SA.Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Grupa Azoty SA (ATT),Kerdos Group SA (KRS),Chemoservis, Bioton SA (BIO),CCC SA ,bogdanka

tydzien  od 14 do 18 grudnia 2015r

Cyfrowy Polsat SA (CPS),trakcja,fly,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Chemoservis-Dwory SA (CHS),

MWIG 40  SZUKAJ  (W GŁÓWNYCH INDEKSACH),kghm,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),CCC. GRUPA LOTOS,Europejski Fundusz Energii SA (EFE)1, ASBISc Enterprises PLC (ASB),kerdos ,Elemental Holding SA (EMT),CI Games SA (CIG,Tauron Polska Energia SA (TPE), fly.pl SA grupa duon,: Giełda Praw Majątkowych Vindexus SA (VIN)Bioton SA (BIO), boruta zachem, ursus. Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), ERNE, Synthos SA (SNS), energa, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), EC2 SA (EC2)

Znalezione obrazy dla zapytania swieta zdjecia

TYDZIEŃ ŚWIĄTECZNY  21-24 -12-2015 r/

FLY, Chemoservis-Dwory SA (CHS). Kerdos Group SA. kghm s.a, kontrakty na miedz Copper Future (HG.F), PGE Polska Grupa Energetyczna SA,Energa SA (ENG), ASBISc Enterprises PLC (ASB),CCC.S.A,PGNIG, Tauron Polska Energia SA ,Trakcja PRKiI SA (TRK),CD Projekt SA (CDR),Europejski Fundusz Energii SA (EFE), CIG, wig paliwa. szukaj z data 21-12 przy spółkach pgnige i pkn, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, Polski Koncern Naftowy ORLEN,SoftBlue SA (SBE) ,

ostatnia sesja przed świętami-,  w związku z przerwą świąteczną życzę wszystkim grającym z schooloftrading zarówno obecnym jak i przyszłym użytownikom bloga wesołych spokojnych  świąt.

OSTATNI TYDZIEŃ MIJAJĄCEGO ROKU 2015

 

Znalezione obrazy dla zapytania sylwester 2016

28,31-12

Trakcja PRKiI SA,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), fly.pl SA (FLY), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Synthos SA (SNS),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Bioton SA (BIO),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Europejski Fundusz Energii SA (EFE),EKO Export SA (EEX),CD Projekt SA (CDR), CCC SA (CCC), KGHM Polska Miedź SA (KGH),

ŻYCZENIA

 

 

 

 

kalendarz-do-wydrukowania-2016

 

PIERWSZY TYDZIEŃ NOWEGO ROKU

4-9 STYCZNIA 2016 ROKU

 

 

 

 

 

ANALIZOWANE SPÓŁKI;-Trakcja PRKiI SA (TRK), indeks wig20 szukaj na stronie główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Kerdos Group SA (KRS), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Bioton SA (BIO), Synthos SA (SNS), Energa SA (ENG), fly.pl SA (FLY), Arctic Paper SA (ATC), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), SoftBlue SA (SBE), CD Projekt SA (CDR), Zakłady Odzieżowe Bytom SA (BTM) INDEKS SP500, kontrakty na miedz Copper Future (HG.F)

Stock market graphs

TYDZIEŃ 11-16-2016r

Indeks sp500,-Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),SoftBlue SA (SBE), WIG20 (WIG20), CD Projekt SA (CDR),Zakłady Odzieżowe Bytom SA (BTM),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Trakcja PRKiI SA (TRK), Synthos SA (SNS),FLY,  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Europejski Fundusz Energii SA (EFE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CCC SA (CCC)

 

TYDZIEN 18-23 -01 2016 r

WIG 20 ,SP500, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),CD Projekt SA (CDR), CCC SA (CCC, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), fly.pl SA (FLY),Trakcja PRKiI SA (TRK),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Elemental Holding SA (EMT), EKO Export SA (EEX)

NOWY TYDZIEŃ 25-29-01-2016 r

SP500,wig20 indeks, CCC S.A., KGHM Polska Miedź SA (KGH). PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE): Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), CD Projekt SA (CDR), fly.pl SA (FLY),Trakcja PRKiI SA (TRK), SoftBlue SA (SBE), CI Games SA (CIG),EKO Export SA (EEX), EC2 SA (EC2), Fluid SA (FLD), Arctic Paper SA (ATC)

Znalezione obrazy dla zapytania giełda w nowym 2016 roku zdjęcia

nowy tydzień

01-02-5-02-2016 r

indeks iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM.US), SoftBlue SA (SBE), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), WIG20 , KGHM Polska Miedź SA (KGH), EKO Export SA (EEX), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Synthos SA (SNS), Trakcja PRKiI SA (TRK), fly.pl SA (FLY), ASBISc Enterprises PLC (ASB),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Europejski Fundusz Energii SA (EFE), Hawe SA (HWE),Grupa Lotos SA (LTS), Erne Ventures SA (ERN)

zdjęcie

TYDZIEN

08-02-12-02 2016R

Analiza techniczna: WIG20 (WIG20) szukaj glówne indeksy.,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) KGHM Polska Miedź SA (KGH),: Synthos SA (SNS), Energa SA (ENG),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),EKO Export SA (EEX),CCC SA (CCC), CD Projekt SA (CDR), CI Games SA (CIG), fly.pl SA (FLY), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Letus Capital SA (LET),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW)

 

Znalezione obrazy dla zapytania WALKA NIEDŹWIEDZIA Z BYKIEM ZDJECIAczerwony Byk bardzo zły z Bomba Zdjęcie Seryjne - 7147835

TYDZIEN

15-19-02-2016 R

WIG20 (WIG20),Trakcja PRKiI SA (TRK),fly.pl SA (FLY), Velto Cars SA (VEL),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), KGHM Polska Miedź SA (KGH),Hawe SA (HWE),CD Projekt SA (CDR), CCC SA (CCC), Forposta SA (FPO),Cognor SA (COG), Vivid Games SA (VVD), Grupa Lotos SA (LTS),CI Games SA (CIG)

Zły wściekły byk pęknięcie przez ściany Zdjęcie Seryjne - 23884469

TYDZIEŃ

22-26-02-2016 r

WIG20 (WIG20) w dwóch interwałach miesięczny i dzienny.patrz główne indeksy ., KGHM Polska Miedź SA (KGH),Velto Cars SA (VEL),Trakcja PRKiI SA (TRK), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Hawe SA (HWE), ASBISc Enterprises PLC (ASB),EC2 SA (EC2), Bumech SA (BMC), Investment Friends Capital SA (IFC), Energa SA (ENG), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML)

Znalezione obrazy dla zapytania byki na giełdzie obrazy

TYDZIEŃ

29-02-5-03 2016R

Trakcja PRKiI SA (TRK), S&P 500 – U.S. szukaj w głównych indeksach,CD Projekt SA (CDR), KGHM Polska Miedź SA (KGH),WIG20 (WIG20)szukaj w główne indeksy.,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),ASBISc Enterprises PLC (ASB),CI Games SA (CIG),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Velto Cars SA (VEL), fly.pl SA (FLY),Hawe SA (HWE,Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Bank Handlowy w Warszawie SA (BHW),Presto SA (PST),SoftBlue SA (SBE), Zastal SA (ZST)

 

Znalezione obrazy dla zapytania byki na giełdzie obrazy

TYDZIEŃ

7-11-03-2016 R

PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Bank Zachodni WBK SA (BZW),Copper Future (HG.F),KGHM Polska Miedź SA (KGH),WIG20 (WIG20) główne indeksy.Trakcja PRKiI SA (TRK), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),SoftBlue SA (SBE), Vivid Games SA (VVD,CCC SA (CCC),

Znalezione obrazy dla zapytania byki na giełdzie obrazy

TYDZIEŃ

14-18-03-2016 R

PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), KGHM Polska Miedź SA (KGH), WIG20 (WIG20) szukaj główne indeksy. Velto Cars SA (VEL), Presto SA (PST),Trakcja PRKiI SA (TRK),Hawe SA (HWE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Bank Zachodni WBK SA (BZW), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Australian Dollar / U.S. Dollar 1:1 (AUDUSD) szukaj w zakładce wig20

 

TYDZIEŃ

21-25-03 -2016r

 

wielki tydzień  WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Hawe SA (HWE), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Energa SA (ENG), Erne Ventures SA (ERN), Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LWB), Novina SA (NOV), Inno-Gene SA,Bank Zachodni WBK SA (BZW),WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w indeksach sektorowych ,Australian Dollar / U.S. Dollar 1:1 (AUDUSD, KGHM Polska Miedź SA (KGH)

 

TYDZIEŃ POŚWIĄTECZNY OSTATNI TYDZIEŃ MIESIĄCA KWARTAŁU

29-03-1-04  2016 R

KGHM Polska Miedź SA (KGH),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Australian Dollar / U.S. Dollar 1:1 (AUDUSD), WIG20 (WIG20), Copper Future (HG.F),Trakcja PRKiI SA (TRK), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Bank Zachodni WBK SA (BZW),Presto SA (PST),fly.pl SA (FLY), SoftBlue SA (SBE), LZMO SA (LZM), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Luxima SA (LUX),Rank Progress SA (RNK)

 

TYDZIEŃ 04-08 KWIETNIA

Trakcja PRKiI SA (TRK), WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy. KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),ASBISc Enterprises PLC (ASB), Rank Progress SA (RNK), Alior Bank SA (ALR), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), GLG Pharma SA (GLG),  Wadex SA (WAX), Presto SA (PST). CD Projekt SA (CDR),Zastal SA (ZST, Orange Polska SA (OPL)Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Australian Dollar / U.S. Dollar 1:1 (AUDUSD), Bumech SA (BMC), JR Holding SA (JRH),CCC SA (CCC),Zakłady Odzieżowe Bytom SA (BTM),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) ,Krezus SA (KZS), Copper Future (HG.F)

Małgorzata Zaleska oraz były prezes GPW, prezes rady nadzorczej giełdy Wiesław Rozłucki

TYDZIEŃ – 11-15 KWIETNIA 2016 R

Pfleiderer Grajewo SA (GRJ), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), Trakcja PRKiI SA (TRK),KGHM Polska Miedź SA (KGH), WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Silver Future (SI.F) szukaj w surowce analizy,Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Alior Bank SA (ALR),Presto SA (PST),MagnifiCo SA (MGF), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),SoftBlue SA (SBE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Rank Progress SA (RNK)

TYDZIEŃ 18-22 -KWIETNIA 2016 R

GLG Pharma SA (GLG, KGHM Polska Miedź SA (KGH),WIG20 (WIG20),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Copper Future (HG.F) szukaj w surowce analizy, Australian Dollar / U.S. Dollar 1:1 (AUDUSD) szukaj kraje waluty,Trakcja PRKiI SA (TRK), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Wawel SA (WWL),Lena Lighting SA (LEN),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Alior Bank SA (ALR), PZ Cormay SA (CRM),Rank Progress SA (RNK), Erne Ventures SA (ERN),SoftBlue SA (SBE),Makora Krośnieńska Huta Szkła SA (MRA), Skotan SA (SKT), LPP SA (LPP),Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS)

TYDZIEN 25-29-04 2016 r

Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS),Ciech SA (CIE),,WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA ,(JSW) ,GLG Pharma SA (GLG), KGHM Polska Miedź SA (KGH), Copper Future (HG.F) (kontrakty na miedz),Silver Future (SI.F) szukaj w surowce analizy.Trakcja PRKiI SA (TRK), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Giełda Praw Majątkowych Vindexus SA (VIN), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), fly.pl SA (FLY),Rank Progress SA (RNK,Skotan SA (SKT), Makora Krośnieńska Huta Szkła SA (MRA),PZ Cormay SA (CRM), Alior Bank SA (ALR),Hawe SA (HWE), SoftBlue SA (SBE),Fota SA (FOT),Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZEP), Bumech SA (BMC), Fluid SA (FLD), Nowoczesna Firma SA (NFP), Presto SA (PST),  EKO Export SA (EEX), 

TYDZIEN 02-06 -MAJ 2016 r.

Copper Future (HG.F) Kontrakty na miedz szukaj surowce analizy. KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Alior Bank SA (ALR),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Tauron Polska Energia SA (TPE),WIG20 (WIG20) szukaj główne indeksy lub spostrzeżenia na nowy tydzień,Gold Future (GC.F) kontrakty na złoto szukaj surowce analizy.Trakcja PRKiI SA (TRK),Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS), Rank Progress SA (RNK), Krezus SA (KZS), Erne Ventures SA (ERN), EC2 SA (EC2), Makora Krośnieńska Huta Szkła SA (MRA),BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML)

Giełda Papierów Wartościowych

TYDZIEŃ    9-14-05-2016 R

fly.pl SA (FLY), WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH, Makora Krośnieńska Huta Szkła SA (MRA),Tauron Polska Energia SA (TPE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Trakcja PRKiI SA (TRK), Hawe SA (HWE),Copper Future (HG.F), PGS Software SA (PSW),Presto SA (PST), Krezus SA (KZS),Rank Progress SA (RNK),Bumech SA (BMC), INDATA SA (IDT), SoftBlue SA (SBE),Mabion SA (MAB), Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS, Interbud Lublin SA (ITB),Molmedica SA (MLD), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Miraculum SA (MIR),Grupa Emmerson SA (GEM), Zastal SA (ZST), Fluid SA (FLD)

TYDZIEŃ 16-20 MAJ 2016 R

Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Erne Ventures SA (ERN),INDATA SA (IDT,Copper Future (HG.F) kontrakty na miedz szukaj w surowce analizy, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), WIG20 (WIG20)szukaj w główne indeksy,ASBISc Enterprises PLC (ASB), Kopex SA (KPX),NCIndex30 (NCINDEX30)szukaj w głowne indeksy, BRIJU SA (BRI),Trakcja PRKiI SA (TRK),Rank Progress SA (RNK,Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZEP),Novina SA (NOV),Miraculum SA (MIR), Fluid SA (FLD),Integer.pl SA (ITG), Mabion SA (MAB)

TYDZIEŃ 23-28 maj 2016 r

Suntech SA (SUN), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), KGHM Polska Miedź SA (KGH), WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),INDATA SA (IDT),Grupa Emmerson SA (GEM),Copper Future (HG.F) szukaj w główne surowce analizy,SoftBlue SA (SBE),spostrzeżenia na nadchodzący tydzień, Rank Progress SA (RNK),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS),Fabryka Maszyn Famur SA (FMF),Trakcja PRKiI SA (TRK), Makora Krośnieńska Huta Szkła SA (MRA)

TYDZIEŃ

30-MAJ-04 CZERWIEC 2016 r

KGHM Polska Miedź SA (KGH),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, Copper Future (HG.F) szukaj surowce analizy,Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS),CI Games SA (CIG), SoftBlue SA (SBE), ED Invest SA (EDI),Rank Progress SA (RNK),INDATA SA (IDT), Novina SA (NOV),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Suntech SA (SUN), Trakcja PRKiI SA (TRK), Erne Ventures SA (ERN),Australian Dollar / U.S. Dollar 1:1 (AUDUSD),Grupa Emmerson SA (GEM),INDATA SA (IDT), PZ Cormay SA (CRM), Rank Progress SA (RNK),Copper Future (HG.F) szukaj w surowce analizy

TYDZIEŃ

6-10-06 -2016 R

KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Rank Progress SA (RNK), WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Copper Future (HG.F)kontrakty na miedz szukaj w surowce analizy, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),SoftBlue SA (SBE), Novina SA (NOV),Alior Bank SA (ALR),Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS),INDATA SA (IDT),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), Trakcja PRKiI SA (TRK),Mostostal Zabrze SA (MSZ) ,Interbud Lublin SA (ITB, GLG Pharma SA (GLG), Present24 SA (P24),WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w indeksy sektorowe

Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej byłoby na rękę Władimirowi Putinowi, bo taki ruch osłabiłby Wspólnotę

Im bliżej czerwcowego referendum, które przesądzi o losie Wielkiej Brytanii, tym większe towarzyszą temu emocje. Zwolennicy pozostania Londynu w UE mówią o ogromnych gospodarczych i politycznych kosztach Brexitu

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/a/referendum-w-wielkiej-brytanii-brexit-bylby-prezentem-dla-rosji-i-panstwa-islamskiego,9936466/

TYDZIEŃ

13-17-CZERWIEC 2016 R

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, KGHM Polska Miedź SA (KGH),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Rank Progress SA (RNK),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Miraculum SA (MIR), INDATA SA (IDT),SoftBlue SA (SBE),sWIG80 (SWIG80) szukaj w główne indeksy,Trakcja PRKiI SA (TRK)

Fatalne skutki Brexitu odczujemy już po 6 miesiącach

 

TYDZIEŃ

20-24 CZERWCA 2016 R

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), DAMF Inwestycje SA (DIN), Velto Cars SA (VEL),Present24 SA (P24) ,Rank Progress SA (RNK),Tamex Obiekty Sportowe SA (TOS),SoftBlue SA (SBE),Trakcja PRKiI SA (TRK), INDATA SA (IDT),ASBISc Enterprises PLC (ASB), PZ Cormay SA (CRM)

Wysoka frekwencja w referendum

TYDZIEŃ

27-06-01-07-2016 R

KGHM Polska Miedź SA (KGH),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Rank Progress SA (RNK),CD Projekt SA (CDR), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Trakcja PRKiI SA (TRK), SoftBlue SA (SBE),Graal SA (GRL), DAMF Inwestycje SA (DIN), Present24 SA (P24)PZ Cormay SA (CRM), Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZEP)

Agencja ratingowa Standard & Poors Ratings Services potwierdziła rating Polski w walutach obcych na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną. .

TYDZIEŃ

 

4-8 LIPCA 2016 R

  Copper Future (HG.F) SZUKAJ SUROWCE ANALIZY.,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Trakcja PRKiI SA (TRK),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),,Rank Progress SA (RNK),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN); Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), PZ Cormay SA (CRM),Nowoczesna Firma SA (NFP) ,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), SoftBlue SA (SBE), INDATA SA (IDT), Miraculum SA (MIR),DAMF Inwestycje SA (DIN), UniCredit S.p.A (UCG)  szukaj w sekcji wig20, Bumech SA (BMC),lena-lighting,Starhedge SA (SHG),CCC SA (CCC), ASBISc Enterprises PLC (ASB),Plaza Centers NV (PLZ)

Barack Obama i Andrzej Duda spotkali się przed oficjalnym startem szczytu NATO.

I w tym duchu wyraziłem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślam, że szanujemy suwerenność i fakt, iż parlament pracuje nad ustawą, która ma to uregulować, ale jako przyjaciel wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce. Demokracja to nie tylko słowa w Konstytucji, ale praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa. To są wartości, na którym Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, a także u sedna traktatu NATO. Praworządność i demokracja – powtórzył, czym nie zachwycił prezydenta Dudy.

TYDZIEŃ

11-15 lipca 2016 r

,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Tauron Polska Energia SA (TPE),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, Rank Progress SA (RNK), Trakcja PRKiI SA (TRK), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Nowoczesna Firma SA (NFP),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), CCC SA (CCC,Hawe SA (HWE), INDATA SA (IDT),UniCredit S.p.A (UCG), Bioton SA (BIO),Budimex SA (BDX),Plaza Centers NV (PLZ),ASBISc Enterprises PLC (ASB), Copper Future (HG.F) SZUKAJ SUROWCE ANALIZY, Rainbow Tours SA (RBW),CI Games SA (CIG),Grupa Azoty SA (ATT) 

TYDZIEŃ 18-22 LIPCA 2016 R

Agencja ratingowa  Fitch potwierdza rating Polski na poziomie “A minus”, perspektywa stabilna

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,- PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),SoftBlue SA (SBE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Rank Progress SA (RNK),CI Games SA (CIG),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Trakcja PRKiI SA (TRK),Grupa Azoty SA (ATT),PBG SA (PBG),Mostostal Zabrze SA (MSZ) ,,Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN)

TYDZIEN

25-29-LIPCA 2016 R

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Stalprodukt SA (STP) ,ASBISc Enterprises PLC (ASB),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),PZ Cormay SA (CRM), Trakcja PRKiI SA (TRK),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Rank Progress SA (RNK),Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LWB) ,Action SA (ACT)

 

Ustawa frankowa

 

TYDZIEŃ

1- 5 SIERPNIA 2016 R

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),KGHM Polska Miedź SA (KGH), CD Projekt SA (CDR), CI Games SA (CIG),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Starhedge SA (SHG),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), PBG SA (PBG), Nowoczesna Firma SA (NFP),Plaza Centers NV (PLZ), Action SA (ACT),Rank Progress SA (RNK),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LWB), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)

TYDZIEŃ

09-14 SIERPIEŃ 2016 R

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Plaza Centers NV (PLZ),KGHM Polska Miedź SA (KGH) ,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Jastrzębska Spółka Węglowa SA(JSW)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN) ,Stalprodukt SA (STP),DAMF Inwestycje SA ,CD Projekt SA (CDR), CI Games SA (CIG),Trakcja PRKiI SA (TRK), Graphic SA (GRP),Alma Market SA (ALM),Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LWB),UniCredit S.p.A (UCG),Agroton Group of Companies (AGT), Action SA (ACT)

 

Zdjęcie numer 2 w galerii - Hossa na giełdzie w USA. Indeksy na najwyższych poziomach od 1999 roku

Hossa na giełdzie w USA. Indeksy na najwyższych poziomach od 1999 roku
http://wyborcza.biz/Gieldy/51,114507,20536227.html?i=1
Pamiętać należy o tym ,że hossa kończy się z chwilą kiedy w nagłówkach gazet pojawiają się takie artykuły.

Na razie jeszcze nie są one powszechne jednak z chwilą kiedy tak się stanie będzie to moment na ewakuacje z rynku należy o tym pamietać

TYDZIEŃ

16-19 SIERPNIA 2016 R  15 SIERPNIA GIEŁDA NIE PRACUJE

mWIG40 (MWIG40) Szukaj w główne indeksy.WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Rank Progress SA (RNK), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Alior Bank SA (ALR) ,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Getin Holding SA (GTN) ,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Plaza Centers NV (PLZ),Trakcja PRKiI SA (TRK) 

NASDAQ (Nowy Jork, USA) Kapitalizacja: 4,53 bln dolarów

TYDZIEŃ  22-26 SIERPNIA 2016 R

Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) ,WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) ,KGHM Polska Miedź SA (KGH) , Rank Progress SA (RNK) ,  PBG SA (PBG) ,Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZEP)  ,Property Lease Fund SA (PLE),CD Projekt SA.

AFP Miejsce 6. Hong Kong Exchanges (Hong Kong, Chiny) Kapitalizacja: 2,63 bln dolarów

TYDZIEŃ 29 08-2-09 2016 rok

PBG SA (PBG),CD Projekt SA,Trakcja PRKiI SA (TRK) ,Rank Progress SA ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Plaza Centers NV (PLZ),Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LWB),Nowoczesna Firma SA (NFP),DAMF Inwestycje SA (DIN),Agroton Group of Companies (AGT),Action SA (ACT), EKO Export SA (EEX)

Giełda Papierów Wartościowych - New York Stock Exchange, Nowy Jork, USA

TYDZIEN

5-9 września 2016 r

,Jastrzębska Spółka Węglowa SA w dwóch interwałach,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),,DAMF Inwestycje SA (DIN),Action SA (ACT),WIG20 (WIG20) -mWIG40 (MWIG40), szukaj w główne indeksy,PBG SA (PBG), Rainbow Tours SA (RBW),A EKO Export SA (EEX) ,,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Rank Progress SA ,Trakcja PRKiI SA (TRK),Alma Market SA (ALM),Cyfrowy Polsat SA (CPS), Remedis SA (REM)

Miejsce 4. Tokyo SE (Tokio, Japonia) Kapitalizacja: 3,28 bln dolarów

TYDZIEŃ

12-16 Wrzesień 2016 r

Action SA (ACT),mWIG40 (MWIG40), szukaj w główne indeksy,WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,analiza prawna sytuacji spółki action w kwestii wypłaty dywidendy,,Jastrzębska Spółka Węglowa SA,CD Projekt SA (CDR),DAMF Inwestycje SA (DIN),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LWB),CCC SA (CCC),Rank Progress SA (RNK),PBG SA (PBG), MarSoft SA (MAR),Trakcja PRKiI SA (TRK)

Miejsce 1. NYSE Euronext – USA (Nowy Jork, USA) Kapitalizacja: 13,63 bln dolarów

TYDZIEŃ

19-24 wrzesnia 2016 r

Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,,,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Rank Progress SA (RNK),PBG SA (PBG), Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),CCC SA (CCC), Action SA (ACT),Rainbow Tours SA (RBW), Hawe SA (HWE),CI Games SA (CIG), Alior Bank SA (ALR), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)

Miejsce 10. Australian SE (Sydney, Australia) Kapitalizacja: 1,35 bln dolarów

TYDZIEŃ

26-30 WRZEŚNIA  2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,CI Games SA (CIG), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),PBG SA (PBG) ,Action SA (ACT),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),CD Projekt SA (CDR),DAMF Inwestycje SA (DIN), INDATA SA (IDT), Hawe SA (HWE), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),CCC SA (CCC),Orange Polska SA (OPL),EKO Export SA (EEX),,KGHM Polska Miedź SA (KGH),

Znalezione obrazy dla zapytania zdjecia najwiekszych inwestorów

TYDZIEŃ

03 -07 PAŻDZIERNIKA 2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Action SA (ACT),EKO Export SA (EEX),CI Games SA (CIG),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Intercapital Property Development Company (ICD),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Trakcja PRKiI SA (TRK),Rank Progress SA (RNK),PZ Cormay SA (CRM),Remedis SA (REM),PBG SA (PBG),Bumech SA (BMC),Nowoczesna Firma SA (NFP),LPP SA (LPP), Energa SA (ENG), Letus Capital SA (LET), WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w indeksy sektorowe ,Bioton SA (BIO),Echo Investment SA (ECH)

Znalezione obrazy dla zapytania Andrzej Duda

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem sukcesu polskich przemian – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji 25-lecia GPW. Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki – podkreślała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

TYDZIEŃ

10-14  PAŻDZIERNIK 2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),w dwóch interwałach,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Remedis SA (REM),EKO Export SA (EEX),Action SA (ACT), Prairie Mining Limited (PDZ), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN)

 

Znalezione obrazy dla zapytania Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Debiut ZE PAK S.A.

TYDZIEŃ

17-21 PAŻDZIERNIK 2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),w dwóch interwałach,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Trakcja PRKiI SA (TRK),UniCredit S.p.A (UCG) szukaj w zakładce wig20,Tauron Polska Energia SA (TPE), Action SA (ACT), TrophyResort Nyrt (TPR),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Prairie Mining Limited (PDZ),SoftBlue SA (SBE), Remedis SA (REM),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),CI Games SA (CIG),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Copper Future (HG.F),szukaj w surowce analizy,Energa SA (ENG)

JSW: Zakończono budowę szybu w Bziu

Zakończono budowę szybu w Bziu

TYDZIEŃ

24-28 PAŻDZIERNIKA 2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Prairie Mining Limited (PDZ), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), PBG SA (PBG), KGHM Polska Miedź SA (KGH),EKO Export SA (EEX),SoftBlue SA (SBE),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),CI Games SA (CIG),Remedis SA (REM), ASBISc Enterprises PLC (ASB), Petrolinvest SA (OIL),Energa SA (ENG), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)

Tak debiutował LW Bogdanka

TYDZIEŃ

31 -10-4-11 2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, Action SA (ACT),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Rank Progress SA (RNK), SoftBlue SA (SBE), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Petrolinvest SA (OIL), EKO Export SA (EEX) ,Prairie Mining Limited (PDZ),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Grupa Jaguar SA (GJA),Energa SA (ENG),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)

Znalezione obrazy dla zapytania zdjecie wegla koksowego

TYDZIEŃ 7 -11 LISTOPAD 2016 r

,WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Action SA (ACT), DAMF Inwestycje SA (DIN),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Bioton SA (BIO),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Trakcja PRKiI SA (TRK),,Prairie Mining Limited (PDZ),, KGHM Polska Miedź SA (KGH),BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML).

Znalezione obrazy dla zapytania Miedź

Nie przestają spływać dobre wiadomości dla KGHM-u. Po ogłoszeniu bardzo dobrych wyników za trzeci kwartał i zbliżeniu się do poziomu 90 zł za akcję na giełdzie, pozytywne informacje nie przestają docierać z giełdy miedzi, gdzie jej cena przekroczyła poziom ponad 5900 USD za tonę.

Miedź wydłuża swoją dobrą passę i jest blisko wyrównania rekordu tygodniowego wzrostu sprzed 35 lat. O 10.30 za tonę miedzi płacono już 5911,25 dolarów i jest to najwyższy poziom od czerwca 2015 roku.

TYDZIEŃ

14-18-LISTOPADA 2016 R

WIG20 (WIG20) szukaj główne indeksy.,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),,Prairie Mining Limited (PDZ),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Rank Progress SA (RNK), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), PBG SA (PBG), Bumech SA (BMC), Energa SA (ENG),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)

Znalezione obrazy dla zapytania zdjecia dramat na gpw

TYDZIEŃ

21-25 LISTOPADA 2016 r

WIG20 USD (WIG20USD) szukaj w główne indeksy na dole strony,WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Energa SA (ENG),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Black Pearl SA (BPC), PBG SA (PBG),Prairie Mining Limited (PDZ),CD Projekt SA (CDR),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN).Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Remedis SA (REM) ,

Black Friday w Warszawie. Tak wyglądał zakupowy szał w stolicy! [ZDJĘCIA]

Black Friday w Warszawie. Tak wyglądał zakupowy szał w stolicy!

 

TYDZIEŃ

28- LISTOPADA -2 GRUDNIA 2016r

WIG20 USD (WIG20USD) szukaj w główne indeksy na dole strony,WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),.Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),SAPpeers.com SA (SAE), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Plaza Centers NV (PLZ),Graphic SA (GRP),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),,Energa SA (ENG),Petrolinvest SA (OIL),Action SA (ACT), Black Pearl SA (BPC), B2BPartner SA (B2B).

Agencja S&P podjęła decyzję w sprawie ratingu Polski

TYDZIEŃ

5-9 GRUDNIA 2016 R

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),.PBG SA (PBG),Prairie Mining Limited (PDZ),Energa SA (ENG),,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),LPP SA (LPP),EKO Export SA (EEX), Polimex-Mostostal SA (PXM),,Petrolinvest SA (OIL)

Zdjęcie numer 2 w galerii - Prezes GPW Małgorzata Zaleska straci stanowisko. Będzie nowy zarząd giełdy

Na 4 stycznia skarb państwa zwołał NWZA GPW. W porządku obrad są zmiany w składzie zarządu warszawskiej giełdy. Na stronie internetowej GPW pojawiły się już projekty uchwał, w tym m.in. odwołująca ze składu zarządu giełdy oraz powołująca nowego prezesa GPW oraz członka Rady Giełdy. Zgodnie ze statutem GPW walne zgromadzenie może powołać i odwołać tylko prezesa giełdy. O nominacjach pozostałych członków zarządu decyduje Rada Giełdy.

TYDZIEŃ

12-16 grudnia 2016 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA ,Trakcja PRKiI SA (TRK),(PKN)Taxus Fund SA (TXF), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), Polimex-Mostostal SA (PXM),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Energa SA (ENG),BIOERG SA (BER),Serinus Energy Inc (SEN)

GPW ogłasza nowy X skład RESPECT Index

GPW OGŁASZA NOWY INDEX RESPEKT

TYDZIEŃ

19-23 GRUDNIA 2016 ROK

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,,,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),,KGHM Polska Miedź SA (KGH),,Energa SA (ENG),,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), BIOERG SA (BER),PBG SA (PBG),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Petrolinvest SA (OIL),

Nowy rok 2017 - sylwester

 

TYDZIEŃ

27-12, 30 -12-2016r

WIG20 (WIG20) szukaj w analizy świąteczne,,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),,KGHM Polska Miedź SA (KGH),, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), indeksy sektorowe  szukaj w analizy świąteczne. Erne Ventures SA (ERN),, Petrolinvest SA (OIL),,Energa SA (ENG),Trakcja PRKiI SA (TRK)

Znalezione obrazy dla zapytania ZDJĘCIE po zabawie sylwestrowej

 

TYDZIEŃ

02-05 STYCZEŃ 2017 rok

WIG20 (WIG20) ,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Petrolinvest SA (OIL),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), całość szukaj na stronie analizy noworoczne, Copper Future (HG.F) szukaj w surowce analizy,,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),EKO Export SA (EEX), CI Games SA (CIG), Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO)

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu

TYDZIEŃ

09-13-01 2017 r

WIG20 (WIG20) szukaj w główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Energa SA (ENG), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Polimex-Mostostal SA (PXM),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Nowoczesna Firma SA (NFP),Remedis SA (REM),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Blue Ocean Media SA (BUM), Grupa Azoty SA (ATT).

 

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła w piątek wieczorem ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Wynosi ona A-, co jest siódmym stopniem na 24 możliwe. Perspektywa tej oceny jest stabilna, co oznacza, że prawdopodobieństwo jej zmiany w najbliższych latach jest niewielkie.

TYDZIEŃ

16-20 stycznia 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy,,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polimex-Mostostal SA (PXM),CD Projekt SA (CDR),CCC SA (CCC),,Trakcja PRKiI SA (TRK),Energa SA (ENG),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Petrolinvest SA (OIL), PBG SA (PBG), QubicGames SA (QUB),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Polimex-Mostostal SA (PXM)

Znalezione obrazy dla zapytania Prezydent Stanów Zjednoczonych

 

TYDZIEŃ

23 -28 STYCZNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy,, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Polimex-Mostostal SA (PXM),),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Grupa Jaguar SA (GJA) ,Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Mostostal Zabrze SA (MSZ),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Partner-Nieruchomości SA (PRN), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),CD Projekt SA (CDR),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO) ,  Trakcja PRKiI SA (TRK)  ,EKO Export SA (EEX), Energa SA (ENG), Produkty Klasztorne SA (PRK).

 

Znalezione obrazy dla zapytania Donald Trump

Trump: wkrótce ruszą prace nad murem na granicy z Meksykiem

TYDZIEŃ

30 STYCZNIA-04 LUTY 2017 R

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO) ,  Trakcja PRKiI SA (TRK) , Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),  GKS GieKSa Katowice SA (GKS),  B2BPartner SA (B2B), QubicGames SA (QUB), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Alma Market SA , UniCredit S.p.A (UCG),,Petrolinvest SA (OIL), Prairie Mining Limited (PDZ),Synthos SA (SNS), Nowoczesna Firma SA (NFP), DAMF Inwestycje SA (DIN).

Znalezione obrazy dla zapytania gotówka zdjecia

W nadchodzącym tygodniu analitycy dostrzegają potencjał do dalszego umacniania polskiej waluty.

TYDZIEŃ

6-10 luty 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, Polimex-Mostostal SA (PXM),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),  Synthos SA (SNS), GKS GieKSa Katowice SA (GKS),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), INDATA SA (IDT), PBG SA (PBG),Prairie Mining Limited (PDZ),Blue Ocean Media SA (BUM), SAPpeers.com SA (SAE).

INDEKS MWIG 40  ZBLIŻA SIĘ DO SZCZYTÓW HOSSY Z ROKU 2007

TYDZIEŃ

13-17 LUTY 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, ,CD Projekt SA (CDR) w dwóch interwałach,Getin Noble Bank SA (GNB),Bank Millennium SA (MIL),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), Fabryka Konstrukcji Drewnianych SA (FKD), MarSoft SA (MAR),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Polimex-Mostostal SA (PXM), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), KGHM Polska Miedź SA (KGH).SAPpeers.com SA (SAE), WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w indeksy sektorowe,Trakcja PRKiI SA (TRK), PZ Cormay SA (CRM),Petrolinvest SA (OIL),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN)

 

Znalezione obrazy dla zapytania Grecja

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prawdopodobnie przekaże do 5 mld euro na trzeci

pakiet ratunkowy dla Grecji – podała w piątek agencja Reuters, powołując się na raport opublikowany w niemieckim “Der Spiegel”.

TYDZIEŃ

20-24 LUTY 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, , Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Energa SA (ENG),, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), CFI Holding SA (CFI),Getin Noble Bank SA (GNB),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),INDATA SA (IDT),,Polimex-Mostostal SA (PXM),Taxus Fund SA (TXF),, KGHM Polska Miedź SA (KGH), Trakcja PRKiI SA (TRK),BBI Development SA (BBD), 11 bit studios SA (11B),Action SA (ACT), Braster SA (BRA)

Znalezione obrazy dla zapytania złoto zdjęcia

Na zamknięciu sesji na giełdzie nowojorskiej kurs uncji złota z kwietniowych kontraktów rósł o 0,6 proc. do 1258,30 USD.  To najwyższy kurs zamknięcia od 10 listopada. Przez cały tydzień złoto zdrożało o 1,6 proc. Srebro zdrożało w piątek o  1,3 proc. do 18,34 USD za uncję. Przez tydzień kurs metalu wzrósł o 1,6 proc.

Cena złota rośnie z powodu  niepewności dotyczącej realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa.

TYDZIEŃ

27 LUTY-3 MARCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, KGHM Polska Miedź SA (KGH) , Polimex-Mostostal SA (PXM),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN), DAMF Inwestycje SA (DIN), Energa SA (ENG), Braster SA (BRA),,Petrolinvest SA (OIL),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), PBG SA (PBG), bumech-sa-Trakcja PRKiI SA (TRK),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), PBG SA (PBG),SAPpeers.com SA (SAE)

Znalezione obrazy dla zapytania gebückte frau von hinten

Panie wychodzą z cienia i zaczynają inwestować.Giełda nie jest tylko dla mężczyzn. Kobiety inwestują nie gorzej, niż najlepsi maklerzy.

Dzień Kobiet to święto, które po raz pierwszy obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku. Wówczas, był on jedną z lepszych okazji do wyrażenia wsparcia dla walczących o równouprawnienie kobiet. Początkowo obchody 8 marca miały jedyne upamiętniać strajk ok. 15 tysięcy pracownic jednego z nowojorskich zakładów odzieżowych, do którego doszło rok wcześniej. Jednak pomysł świętowania Dnia Kobiet bardzo szybko przyjął się również w Europie, gdzie jako pierwsi zaczęli obchodzić je Austriacy, Szwajcarzy i Niemcy. W naszym kraju po raz pierwszy uczczono Dzień Kobiet po zakończeniu II wojny światowej. Do dziś 8 marca cieszy się sporą popularnością i to właśnie wtedy kobietom wręczane są kwiaty, czekoladki oraz składane życzenia na Dzień Kobiet.

TYDZIEŃ

6-10 MARCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, Energa SA (ENG),PZ Cormay SA (CRM), Krezus SA (KZS), Polimex-Mostostal SA (PXM),PBG SA (PBG), Libet SA (LBT),Petrolinvest SA (OIL), WIG-Budownictwo (WIG_BUDOW) szukaj na stronie indeksy sektorowe,Rafako SA (RFK), Chemoservis-Dwory SA (CHS),WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj indeksy sektorowe,,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Macro Games SA (MGS), Eurostystem SA (ERS)

Znalezione obrazy dla zapytania zdjęcie firmy lotos

Lotos otrzymał rekomendację “kupuj” od Haitong Bank. Broker ustalił cenę docelową spółki skarbu państwa na 64,8 zł, co sugeruje 28-procentowy potencjał wzrostowy.

TYDZIEŃ 13-17 MARCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy,, INDATA SA (IDT),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Grupa Lotos SA (LTS), Polimex-Mostostal SA (PXM), KGHM Polska Miedź SA (KGH),Getin Noble Bank SA (GNB),Rafako SA (RFK), Petrolinvest SA (OIL),CI Games SA (CIG),01Cyberaton SA (01C), Prairie Mining Limited (PDZ), Remedis SA (REM), PBG SA (PBG),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Trakcja PRKiI SA (TRK)

 

Znalezione obrazy dla zapytania zdjecia złotówki

W czwartek złoty umacniał się. Był to efekt środowego posiedzenia FED oraz wyników wyborów parlamentarnych w Holandii – uważają analitycy.

Na umacnianie się złotego wskazał także analityk DM mBanku Rafał Sadoch. Jego zdaniem środowy rozwój wydarzeń w USA oraz w Holandii wyraźnie wspiera notowania polskiej waluty.Sadoch zwrócił uwagę, że “silne umocnienie złotego wobec dolara amerykańskiego jest wynikiem dużego wczorajszego rozczarowania brakiem zaostrzenia retoryki przez Rezerwę Federalną, po której rynek spodziewał się czegoś więcej niż tylko podwyższenia stóp procentowych i wyraźnie się przeliczył”. Brak jastrzębiego przekazu FED jest również czynnikiem oddziałującym w kierunku umocnienia walut z rynków wschodzących i w tym złotego, który wobec euro zyskuje przeszło jeden grosz – zaznaczył analityk

 

TYDZIEŃ

20-24 MARCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, Polish Zloty / Swiss Franc 1:1 (PLNCHF) analiza z 6 stycznia szukaj w zakładce waluty surowce, KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polimex-Mostostal SA (PXM),Action SA (ACT), Macro Games SA (MGS), Prairie Mining Limited (PDZ),Krezus SA (KZS),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Alma Market SA (ALM), Bumech SA (BMC),Przedsiębiorstwo Elektromontażowe Elkop SA (EKP), Pixel Venture Capital SA (BUM), Ursus SA (URS)

 

Banki dobrowolnie przewalutują kredyty frankowe?

http://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/zagrozenia-dla-stabilnosci-polskiego-systemu-finansowego/fcw32bs

http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/do-konca-marca-grupa-robocza-ksf-opracuje-mechanizmy,2450459,4141

TYDZIEŃ

27-31 MARCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, Polimex-Mostostal SA (PXM),, Ursus SA (URS), Prairie Mining Limited (PDZ, Kopex SA (KPX), Action SA (ACT),,KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGN),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), PZ Cormay SA (CRM),PBG SA (PBG),Trakcja PRKiI SA (TRK),Mabion SA (MAB), Present24 SA (P24),Arctic Paper SA (ATC)

Andrzej Duda

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o instrumentach finansowych

http://businessinsider.com.pl/gielda/nowelizacja-ustawy-o-instrumentach-finansowych-i-gieldzie/tskl9fp

 

TYDZIEŃ

03-07 KWIETNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy, Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CCC SA (CCC),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Ursus SA (URS),Energa SA (ENG), iAlbatros Group SA (IAG),WIG-Budownictwo (WIG_BUDOW) szukaj na stronie indeksy sektorowe,Lubawa SA (LBW), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), GLG Pharma SA (GLG), Polimex-Mostostal SA (PXM),Lukardi SA (LUK), Art NEW media SA (ANM), Hawe SA (HWE),PZ Cormay SA (CRM), Getin Noble Bank SA (GNB), SoftBlue SA (SBE), CI Games SA (CIG)

Podobny obraz

16 kwietnia referendum w Turcji

http://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/referendum-w-turcji-konsekwencje-dla-gospodarki-i-rynku/0z3qyd3

TYDZIEŃ

10-13 KWIETNIA 2017 r

14 kwietnią Wielki Piątek gpw nie pracuje

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40) szukaj w zakładce  główne indeksy,,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), MobiMedia Solution SA (MMS),WIG-Energia (WIG_ENERG)  szukaj w zakładce indeksy sektorowe,Energa SA (ENG),Ursus SA (URS), PBG SA (PBG), Rafako SA (RFK), Polimex-Mostostal SA (PXM),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Synthos SA (SNS), CD Projekt SA (CDR),Grupa Lotos SA (LTS)

14-17 kwietnia 2017 r

Znalezione obrazy dla zapytania Jajo

Radosnego, wiosennego nastroju, miłych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz niespodzianek od zajączka z okazji Świąt Wielkanocnych
wszystkim inwestorom  życzy autor.

Turcja: mieszkańcy Stambułu protestują przeciwko wynikowi referendum

Tydzień

18-21 kwietnia 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Analiza techniczna: PZ Cormay SA (CRM) w dwóch interwałach,Mirbud SA (MRB), CD Projekt SA (CDR),, Bumech SA (BMC), KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polimex-Mostostal SA (PXM),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Petrolinvest SA (OIL), Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Lubawa SA (LBW), Selvita SA (SLV),Ursus SA (URS)

Od lewej Francois Fillon, Marine Le Pen, Emmanuel Macron oraz Jean-Luc Melenchon /AFP

Od lewej Francois Fillon, Marine Le Pen, Emmanuel Macron oraz Jean-Luc Melenchon/AFP
Na dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji nadal prowadzą centrysta Emmanuel Macron i szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen – wynika z dwóch opublikowanych w piątek sondaży.

TYDZIEŃ

24-28 KWIETNIA 2017r,

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), WIG-Budownictwo (WIG_BUDOW) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Ursus SA (URS),CD Projekt SA (CDR),,Mirbud SA (MRB),,Petrolinvest SA (OIL), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Trakcja PRKiI SA (TRK),Energa SA (ENG),INDATA SA (IDT), Polimex-Mostostal SA (PXM),CI Games SA (CIG), EKO Export SA (EEX)

Znalezione obrazy dla zapytania zdjęcia konstytucja 3 maja

SWIĘTO PRACY-DZIEŃ FLAGI- ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

TYDZIEŃ

02-05  MAJ 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Copper Future (HG.F) szukaj w zakładce surowce analizy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Grupa Lotos SA (LTS),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polimex-Mostostal SA (PXM), Krezus SA (KZS),CI Games SA (CIG),  Polnord SA (PND) ,Petrolinvest SA (OIL,GKS GieKSa Katowice SA (GKS, PZ Cormay SA (CRM),  Rank Progress SA (RNK) , Lubawa SA (LBW),A Ursus SA (URS) .

 

Emmanuel Macron kampania wyborcza 05-05 2017 r

Wybory prezydenckie w Francji wzbudziły nowy kontrowersje tuż przed rozpoczęciem głosowania, p kampania Emmanuela Macrona  była ofiarą “masywnego” ataku cybernetycznego.

W Protokole przed przerwaniem kampanii o północy w piątek zespół startującego do drugiej tury wyborów  E. Macrona stwierdził w oświadczeniu, że hakerzy wymieszają fałszywe dokumenty z prawdziwymi skradzionymi na osobistych i profesjonalnych kontach pocztowych pracowników. To oświadczenie  które zostało szeroko odebrane przez francuskie media, potwierdziło , że działania przedstawione w dokumentach były całkowicie legalne.Krajowa Komisja Kontroli żądała, aby media powstrzymały się od publikowania szczegółów wycieków informacji.Głosowanie rozpoczyna się w niedzielę w całym obszarze  Francji o godzinie 8:00 czasu lokalnego, a wyniki zostaną opublikowane o godzinie 20:00.

Znalezione obrazy dla zapytania bzy w maju zdjecia

Witam w nowym majowym tygodniu.

TYDZIEŃ

08-12 -MAJ -2017 R

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, CI Games SA (CIG), Ursus SA (URS) ,   Polimex-Mostostal SA (PXM) , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) , Prairie Mining Limited (PDZ), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),  Taxus Fund SA (TXF) , Kruk SA (KRU),,GKS GieKSa Katowice SA (GKS,   PCC Rokita SA (PCR) ,Rank Progress SA (RNK),Energa SA (ENG),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Polnord SA (PND).

 

Gospodarka Stanów Zjednoczonych wraca do stabilnego wzrostu

Gospodarka Stanów Zjednoczonych wraca do stabilnego wzrostu,  Dane opublikowane w piątek pokazały, że w ubiegłym miesiącu przychody ze sprzedaży detalicznej konsumentów wzrosły, choć były mniejsze niż przewidywano, po zrewidowanym spadku  z marca, który wskazuje na spowolnienie z początku  2017 roku. Indeks cen towarów i usług konsumenckich ustabilizował się w kwietniu po pierwszym spadku  z początku  roku. Był to  najmniejszy wzrost w ujęciu rocznym od października 2015 r,

TYDZIEŃ

15-19 MAJ 2017 R

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy ,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), , Macro Games SA (MGS), Rank Progress SA (RNK),Polimex-Mostostal SA (PXM), Ursus SA (URS),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CI Games SA ,(CIG),Trakcja PRKiI SA (TRK), Prairie Mining Limited (PDZ),Grupa Lotos SA (LTS),PBG SA (PBG),

Donald Trump i król Salman bin Abdulaziz al-Saud w Rijadzie w dniu 20 maja

Trump planował zorganizować spotkanie z królem saudyjskim przed niedzielną konferencją z liderami z całego świata arabskiego.Po Arabii Saudyjskiej planowane jest zatrzymanie w Izraelu i Watykanie, gdzie spotyka papieża Franciszka  aby porozmawiać z najlepszymi sojusznikami, w tym z nowo wybranym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.-przed przystąpieniem do szczytu NATO w Brukseli.

TYDZIEŃ

22-26 MAJA 2017r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Petrolinvest SA (OIL) ,  Ursus SA (URS) , Bumech SA (BMC),  CI Games SA (CIG) ,Rank Progress SA (RNK),Prairie Mining Limited (PDZ), ,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Lubawa SA (LBW),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Outdoorzy SA (OUT), Polimex-Mostostal SA (PXM),ASBISc Enterprises PLC (ASB), CD Projekt SA (CDR)

Donald Trump uczestniczy w szczycie G7 w dniu 27 maja

Prezydent Donald Trump podkreślił swoją determinację, aby złamać globalny consensus, w kierunku podążania za wytycznymi  G 7 w sprawie globalnego ocieplenia.”Cała dyskusja na temat klimatu była trudna”, powiedziała kanclerz niemieckiej Angela Merkel w sobotę. “Teraz nie ma zgody. Ale wyraźnie stwierdziliśmy, że nie odchodzimy od naszych stanowisk “.

 

TYDZIEŃ

29 MAJ -02 CZERWCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),   Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Grupa Lotos SA (LTS), Bumech SA (BMC),CI Games SA (CIG), Rank Progress SA (RNK), Petrolinvest SA (OIL),Polimex-Mostostal SA (PXM), Prairie Mining Limited (PDZ),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Ursus SA (URS)

Podobny obraz

Według raportu UE, z 31 maja państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą wykorzystywać fundusze publiczne, aby pomóc bankom  pozbyć się ,,złych ,,  długów  .Zwolnienie publicznych pieniędzy na pokrycie strat banków może pomóc odbić się krajom z  zadłużeniem  o wysokości 1 bln euro (1,1 bln dolarów) i mogłoby pomóc w  spłacie rat długu w krajów najbardziej zadłużonych  w UE, w tym na Cyprze, w Portugalii i we Włoszech

TYDZIEŃ

-05- 09 CZERWCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Polimex-Mostostal SA (PXM) w interwale tygodniowym i dziennym, Trakcja PRKiI SA (TRK),PBG SA (PBG), Fabryka Konstrukcji Drewnianych SA (FKD),  CI Games SA (CIG) ,Ursus SA (URS), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),  iAlbatros Group SA (IAG) ,WIG-Budownictwo (WIG_BUDOW),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO)

Warren Buffett

Zwycięzca aukcji internetowej, która zakończyła się w piątek na stronie eBay Inc., pozostawał anonimowy. Cena wylicytowana spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem, w którym za lunch z  W.B  wylicytowano  3.46 milionów dolarów,.  W tym roku Oferent przyrzekł 2,68 miliona dolarów na organizację charytatywną w San Francisco w zamian za lunch z inwestorem miliarderem  Warren,em  Buffett.Tak jak w latach poprzednich zwycięzca przywiezie ze sobą siedmiu przyjaciół.”Wierzymy w budowę mostów, a nie ścian” – powiedziała założyciel Glide, Janice Mirikitani w oświadczeniu przed rozpoczęciem aukcji. “Warren Buffett i hojni oferenci pozwalają nam dostarczyć holistyczną gamę wysokiej jakości usług, które spełniają kluczowe potrzeby, poprawiają życie i podnoszą ludzki duch”.

TYDZIEŃ

12-16 CZERWCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Copper Future (HG.F) szukaj w surowce analizy,    WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, KGHM Polska Miedź SA (KGH), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Polimex-Mostostal SA (PXM), Petrolinvest SA (OIL), CI Games SA (CIG) , Partner-Nieruchomości SA (PRN), Ursus SA (URS), iAlbatros Group SA (IAG),Sapling SA (SAP)

Znalezione obrazy dla zapytania reserva federal de estados unidos

Bank centralny USA podwyższył główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 1,0-1,25 proc. Podtrzymał zapowiedź jeszcze jednej podwyżki w tym roku.

17 lat zakulisowych działań dwóch najpotężniejszych na świecie rodzin bankierów – Rockefellerów i Morganów – potrzeba było do stworzenia Systemu Rezerwy Federalnej. Projekt ustawy stworzono zaledwie w tydzień. 23 grudnia 1913 r. projekt z niewielkimi poprawkami został przyjęty przez Kongres

Rodziny Rockefellerów i Morganów przez lata były swoimi największymi wrogami. Najbardziej wymowny jest następujący przykład. Po zabójstwie w 1901 r. prezydenta Williama McKinleya władzę przejął związany z rodziną Morganów wiceprezydent Theodore Roosevelt (jego szwagrem był Douglas E. Robinson, dyrektor Astor National Bank, należącego do Morganów) i natychmiast wykorzystał antytrustowe prawo Sherman Antitrust Act, aby rozwiązać Standard Oil, będący własnością Rockefellera. W ramach retorsji następny prezydent, William Howard Taft, sprzyjający z kolei rodzinie Rockefellerów (zarówno Rockefellerowie jak i Taft byli republikanami z Ohio) zniszczył dwa trusty Morganów: United States Steel i International Harvester.

Zapiekła wrogość nie przeszkodziła jednak Morganom i Rockefellerom współpracować, gdy dostrzegli wspólny interes. Połączyli siły, by doprowadzić do stworzenia amerykańskiego bank centralnego. Uznali, że zarobią na nim tyle pieniędzy, że wystarczy dla obu rodzin. Jedną z podstawowych funkcji banku centralnego jest bowiem to, że pożycza bankom komercyjnym pieniądze i chroni je w ten sposób przed upadkiem, kiedy dojdzie do paniki na rynku i wycofywania depozytów. Wsparcie banku centralnego umożliwiłoby bankom należącym do Rockefellerów i Morganów udzielanie znacznie większej ilości kredytów niż do tej pory, bez obawy, że zbankrutują. A to dawało widoki na zwielokrotnienie zysków ich właścicieli.

.

 

TYDZIEŃ

19-23 CZERWCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Energa SA (ENG),  Polimex-Mostostal SA (PXM),,PGE Polska Grupa Energetyczna SA,Rank Progress SA (RNK),The Farm 51 Group SA (F51),CI Games SA ,  01Cyberaton SA (01C),Grupa Lotos SA (LTS), Alior Bank SA (ALR), Elemental Holding SA (EMT),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie

W tym tygodniu prezes Banku Anglii Mark Carney i kanclerz skarbu Philip Hammond zjednoczyli siły, aby nie dopuścić, aby Brexit zniszczył przemysł finansowy Wielkiej Brytanii, twierdząc, że może to także zaszkodzić Europie. Hammond powiedział, że “fragmentacja” usług zwiększy ceny produktów finansowych, a Carney wezwał do stworzenia nowego systemu współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a UE w sprawie rozliczeń instrumentów pochodnych. po katastrofalnych wyborach  premier Theresa May jest naciskana, aby złagodzić stanowisko w sprawie  Brexit, koncentrując się bardziej na ochronie miejsc pracy i handlu.

TYDZIEŃ 24-30 CZERWCA 2017 r

 

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,The Farm 51 Group SA (F51),WIG-Energia (WIG_ENERG),   WIG-Budownictwo (WIG_BUDOW), szukaj w zakładce  indeksy sektorowe, Energa SA (ENG),Polimex-Mostostal SA (PXM),Ursus SA (URS), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Orange Polska SA (OPL),CD Projekt SA,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

Napięty program wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Prezydent Donald Trump przyleci do Polski 5 lipca. Następnego dnia spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i przywódcami grupy państw Trójmorza. Przez pół godziny będzie przemawiał na pl. Krasińskich. Na razie nie jest przewidziane spotkanie Kaczyński-Trump.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/fakty/polityka/a/napiety-program-wizyty-donalda-trumpa-w-polsce,12223297/

 

TYDZIEŃ

03-07- lipca  2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),  Orange Polska SA (OPL) ,Bumech SA (BMC),Getin Noble Bank SA (GNB),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Energa SA (ENG),  PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) ,Bioton SA (BIO),PZ Cormay SA (CRM), Rank Progress SA (RNK), CD Projekt SA (CDR),Ursus SA (URS),Termo2Power SA (T2P)

Donald Trump i Angela Merkel na szczycie G20 w Hamburgu 8 lipca.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, gospodarz szczytu, powiedziała w piątek, że przywódcy muszą znaleźć wspólne rozwiązanie nadmiernej produkcji stali, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko “dwustronnych działań”. W swoim komunikacie G-20 zobowiązał się do ponownego wysiłku na rzecz zwalczania nadmiaru mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym – powiedział jeden z urzędników.

Zauważając znaczenie wzajemnych i wzajemnie korzystnych ram handlowych i inwestycyjnych”. G-20 będzie “nadal walczyć z protekcjonizmem, w tym wszystkimi nieuczciwymi praktykami handlowymi.

TYDZIEŃ z

10-14 -LIPCA -2017r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,    Polimex-Mostostal SA (PXM) ,Ursus SA (URS), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Eurocash SA (EUR),Termo2Power SA (T2P),CI Games SA (CIG), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) ,CD Projekt SA (CDR), CCC SA (CCC)Znalezione obrazy dla zapytania New York Stock Exchange

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami, a indeksy S&P 500 i Dow Jones ustanowiły historyczne maksima. Rynek akcji wspierały lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich banków, których raporty otworzyły sezon wyników kwartalnych.

TYDZIEŃ

17-21 LIPCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Orange Polska SA (OPL),Polimex-Mostostal SA (PXM),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), CI Games SA (CIG),Termo2Power SA (T2P), Ursus SA (URS), Energa SA (ENG), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Bit Evil SA (BIT), KGHM Polska Miedź SA (KGH),PZ Cormay SA (CRM),  Ciech SA (CIE) ,  The Farm 51 Group SA (F51) ,Erne Ventures SA (ERN), 1 aktualizacja energa.

Znalezione obrazy dla zapytania pieniądze zł

W budżecie państwa na koniec czerwca odnotowano nadwyżkę w wysokości 5,9 mld zł, podało Ministerstwo Finansów (MF), prezentując szacunkowe dane. Jeszcze nigdy w historii nie udało się zanotować nadwyżki w budżecie po sześciu miesiącach.”Nadwyżka budżetu państwa po czerwcu br. wyniosła 5,9 mld zł” – czytamy w komunikacie resortu finansów.

TYDZIEŃ

24-28 LIPCA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA ,  AlejaSamochodowa.pl SA (ALS) ,Bit Evil SA (BIT, Alior Bank SA (ALR),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Budimex SA (BDX),Trakcja PRKiI SA (TRK),Energa SA (ENG),Fabryka Konstrukcji Drewnianych SA (FKD), Prairie Mining Limited (PDZ),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Termo2Power SA (T2P),The Farm 51 Group SA (F51),CI Games SA (CIG).

 

Podobny obraz

KE poinformowała o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w piątek w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych. Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie przepisów w momencie jej publikacji – zapowiedział wiceszef KE Frans Timmermans. KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów.

 TYDZIEŃ

31 LIPCA 4 SIERPNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Energa SA (ENG),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Budimex SA (BDX),Polimex-Mostostal SA (PXM),Ursus SA (URS), Chemoservis-Dwory SA (CHS),  Redwood Holding SA (RWD) . AlejaSamochodowa.pl SA (ALS), CCC SA (CCC), KGHM Polska Miedź SA (KGH),Prairie Mining Limited (PDZ).

Zdjęcia: Brooklyn, NYC, Manhattan, USA

W lipcu w amerykańskiej gospodarce powstało 209 tys. nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych – podał Departamentu Pracy. Stopa bezrobocia spadła z 4,4 do 4,3 proc. i jest najniższa od 1998 roku.   średnie wynagrodzenie wynosi 26,36 dolarów za godzinę. Przeciętny czas pracy to 34,5 godzin tygodniowo.

TYDZIEŃ

7-11 SIERPNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,CI Games SA (CIG),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Action SA (ACT), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Budimex SA (BDX),Trakcja PRKiI SA (TRK),,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),, KGHM Polska Miedź SA (KGH),

 

Sierpień, kiedy wszyscy handlowcy startują ,- dramat uderza w rynki -Donald Trump grozi wojną z Koreą Północną.

to najgorszy tydzień  w całym roku. Europejskie indeksy spadły najbardziej od wyborów Trumpa, a amerykańskie obligacje skarbowe miały największy spadek od marca. Turbulencja wzrosła, co spowodowało, że indeks zmienności CBOE wzrósł o 50 procent i krótko powyżej 16,  drugi raz w 2017 roku.

Advisors Asset Management w Monument w Colorado, Scott Colyer

– Staramy się nie robić żadnego handlu obawami – powiedział Colyer. “Nie jestem pewien, że ludzie poważnie traktują te zagrożenia, ponieważ Korea Północna od wielu lat je czyni. Mamy prezydenta, który może lubi grać grę w podwójną zabawę, ale podstawowe informacje na temat rynku są niewiarygodnie silne ”

 

TYDZIEŃ

14-18 SIERPNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,, KGHM Polska Miedź SA (KGH),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Ursus SA (URS), Polimex-Mostostal SA (PXM),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Energa SA (ENG),  CI Games SA (CIG).

Peter Boockvar, główny analityk rynku w Lindsey Group, napisał w nocie do klientów piątek.
Według danych EPFR Global, inwestorzy wyciągnęli 1,3 mld USD z funduszy akcji w tygodniu kończącym się 16 sierpnia, gdy napięcia na Półwyspie Koreańskim wzrosły. Wydatki z amerykańskich funduszy akcji były trzykrotnie wyższe, sugerując co najmniej wątpliwości i dodatkowe obawy co do planów stymulacyjnych Trumpa   . Rosnące obawy wzrosły  dodatkowo po zmarłych  co najmniej 13 osobach, po tym  gdy samochód staranował pieszych na ulicach Barcelony.

“Ataki terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii po prostu dodają się  do bałaganu geopolitycznego”, powiedział Simon Quijano-Evans, strategist z siedzibą w Londynie, Legal & General Investment Management Ltd., w komunikacie dla klientów. “Na pewnym etapie może to doprowadzić do bardziej ekstremalnych reakcji na rynku
Mimo to Naoki Fujiwara, główny zarządzający funduszem Shinkin Asset Management Co. w Tokio, ostrzegał inwestorów przed wyciąganiem długoterminowych wniosków,

“Zarówno USA, jak i japońskie gospodarki radzą sobie dobrze, a najważniejsze jest kierunek polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych”, powiedział Fujiwara. “Dopóki fundamenty są stabilne, rynek będzie się poprawiał”.

TYDZIEŃ

21-25 SIERPNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Energa SA (ENG), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), Polimex-Mostostal SA (PXM),Ursus SA (URS),Taxus Fund SA (TXF), Nowoczesna Firma SA (NFP),Prairie Mining Limited (PDZ), Fachowcy.pl Ventures SA (FAV),

Prezydent Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, przemawiając podczas corocznej rekolekcji Rezerwy Federalnej w Jackson Hole, w Wyoming, powiedział, że to szczególnie niebezpieczny moment na złagodzenie regulacji, ponieważ banki centralne wciąż wspierają gospodarkę w sprawiedliwych politykach pieniężnych.  M.Draghi odniósł się w ten sposób do wcześniejszych wypowiedzi przewodniczącej Fed, Janet Yellen, która zaproponowała szeroką obronę kroków podjętych od kryzysu finansowego na rynku finansowym w 2008 r. i wezwała do tego, aby wszelkie wycofywanie przepisów po kryzysie było “skromne”.

Draghi powiedział, że w rozmowie szeroko ukierunkowanej na obronę zalet globalizacji, kluczowe znaczenie ma zagwarantowanie, aby otwarte polityki w handlu i finansach światowych były chronione przepisami, które miałyby sprawić, że globalizacja będzie uczciwa, bezpieczna i sprawiedliwa.

“Niedawno byliśmy świadkami niebezpieczeństw otwartości finansowej w połączeniu z niewystarczającą regulacją”, powiedział Draghi, odnosząc się do globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2009.

Jakiekolwiek odwrócenie reakcji regulacyjnych na ten kryzys – dodał – “podważa kwestię, czy rzeczywiście wyciągneliśmy wnioski z lekcji kryzysu, a zatem czy można uznać, że integracja finansowa może być bezpieczna”.

Ten punkt był tym ważniejszy, że banki centralne nadal dostarczają bodźców do swoich gospodarek. “Z polityką monetarną na skalę bardzo ekspansywną, organy nadzoru powinny ostrzegać przed ponownym promowaniem  tych zachęt, które doprowadziły do ​​kryzysu”, powiedział Draghi

TYDZIEŃ

28-SIERPNIA 01 WRZESNIA 2017 r

 

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Energa SA (ENG),Ursus SA (URS),PBG SA (PBG), Polimex-Mostostal SA (PXM),CCC SA (CCC),CD Projekt SA (CDR), CI Games SA (CIG),

Znalezione obrazy dla zapytania awarie elektrowni jądrowych

Dlaczego budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest nierealna?

http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1067171,nieustajace-bicie-atomowej-piany-dlaczego-budowa-elektrowni-jadrowej-w-polsce-jest-nierealna.html

TYDZIEŃ

04-08 WRZEŚNIA 2017 r

EWIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Energa SA (ENG),CD Projekt SA (CDR),Tauron Polska Energia SA (TPE),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) , Polimex-Mostostal SA (PXM) .,Action SA (ACT), Bumech SA (BMC),Ursus SA (URS),

Huragan Irma przesunęła się i doszła do celu na południowo-zachodniej Florydzie, zwiększając ryzyko poważnych szkód w w miejscowości  Tampa i innych miastach, które znajdują się nad  Zatokę Meksykańską, co w g władz stanu może stać się najkosztowniejszą  burzą w historii Stanów Zjednoczonych.

Chociaż górna strefa siły wiatru spadła do 125 mil (201 kilometrów) na godzinę, Irma powinna uderzyć na Florida Keys w niedzielny poranek, zanim skieruje się do południowo-zachodniego wybrzeża stanu.Amerykańskie centrum huraganowe powiedziało w poradniku o 11:00 czasu nowojorskiego. Burza kategorii 3 może odzyskać siłę po południu  w sobotę.

“Huragan znajduje się w pobliżu lub  lekko na zachód Tampa ,  i jest najgorszym scenariuszem dla Tampa Bay”, powiedział Rob Miller, meteorolog z AccuWeather Inc. z State College w Pensylwanii.Huragan  “Wcina całą wodę do zatoki Tampa, a następnie wsunie ją do centrum miastaTampa”.

. Pomimo osłabienia na Kubie, istnieje duża szansa, że burza wzmocni się, gdy zacznie się poruszać po otwartej wodzie, powiedział Miller.

Florida Division of Emergency Management szacuje, że aż 6,3 miliona mieszkańców otrzymało  nakazy ewakuacyjne – poinformował telefonicznie Alberto Moscoso, dyrektor ds. Komunikacji w biurze. Populacja Tampa-St. Obszar Petersburg-Clearwater wynosi około 3 milionów mieszkańców.

Burza już spowodowała śmierć co najmniej 22 osób martwe i pozostawiła  tysiące bezdomnych na całym Karaibach i co grozi stratami  200 miliardów dolarów dla ubezpieczycieli.

TYDZIEŃ 11-15 WRZESNIA 2017 r

EWIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, CD Projekt SA (CDR),Copper Future (HG.F) Szukaj w surowce analizy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w zakładce wig20 indeksy sektorowe,.  Energa SA (ENG),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Ursus SA (URS) ,Polimex-Mostostal SA (PXM),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Partner-Nieruchomości SA (PRN)

Sierpniowy spadek sprzedaży i korekty w dół w stosunku do poprzednich miesięcy sprawiają, że konsumpcja, największa część gospodarki, będzie trudna do utrzymania 3,3 procentowego tempa wzrostu w poprzednim kwartale.

“Sprzedaż detaliczna była słaba, ale niektóre z jej elementów, dotyczyły okresu huraganów”, powiedział Andrew Brenner, szef międzynarodowych stałych dochodów w firmie Natalliance Securities. ”

TYDZIEN

18 -22 WRZESNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), CD Projekt SA (CDR),PZ Cormay SA (CRM),  KGHM Polska Miedź SA (KGH ),Polimex-Mostostal SA (PXM), CI Games SA (CIG),  Kruk SA (KRU) ,PBG SA (PBG),

 

Znalezione obrazy dla zapytania Theresa May
“Moje przesłanie dla obywateli Polski i innych krajów UE jest jasne – w nadchodzących latach Wielka Brytania chce być waszym najsilniejszym przyjacielem i partnerem” – napisała brytyjska premier Theresa May.
W swoim komentarzu przygotowanym dla PAP szefowa rządu podkreśliła m.in., że “sukces Unii Europejskiej leży w głęboko pojętym brytyjskim interesie, jak i interesie całego świata” i zapewniła, że “Wielka Brytania jest bezwarunkowo oddana sprawie utrzymania bezpieczeństwa Europy”.  http://www.rp.pl/Brexit/170929578-Theresa-May-do-Polakow-Chcemy-abyscie-zostali-po-brexicie.html
TYDZIEŃ
25-29 WRZEŚNIA 2017 r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Kruk SA (KRU),Getin Noble Bank SA (GNB),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),  CD Projekt SA (CDR) ,CI Games SA (CIG), Polimex-Mostostal SA (PXM), Ursus SA (URS),WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj w zakładce  indeksy sektorowe na dole strony,
Znalezione obrazy dla zapytania chińczyk w pracy

produkcja w Chinach wzrosła najszybciej od początku września , kiedy to fabryki zwiększyły produkcję, aby skorzystać z silnego popytu i wysokich cen, łagodząc obawy o spowolnienie przed kluczowym spotkaniem politycznym w przyszłym miesiącu.Oficjalny Indeks Menadżerów Zakupów (PMI) opublikowany w sobotę wzrósł do 52,4 we wrześniu, z 51,7 w sierpniu ,znacznie powyżej 50-punkt.Był to 14-ty miesiąc ekspansji w przemyśle maszynowym w Chinach i najwyższy odczyt od kwietnia 2012 roku.”W perspektywie krótkoterminowej wierzymy, że elastyczny wzrost popytu i zdyscyplinowana ekspansja bilansu … będą wskazywać na dalszą poprawę rentowności produkcji i zwrotów z inwestycji”, powiedział analityk z China International Capital Corporation w komunikacie po danych.Przed Kongresem Partii Komunistycznej w połowie października,

Ostatnie badanie wykazało, że ceny produkcji wzrosły w stałym segmencie, osiągając poziom 68,4 w porównaniu z 65,3 w sierpniu, przynosząc korzyści producentom wyższego szczebla, takim jak górnicy, hutniki i rafinerie.

Indeksy cen surowców w przemyśle papierniczym, przetwórstwie drzewnym i meblarskim oraz przemyśle wyrobów chemicznych były powyżej 75,0, powiedział Zhao, wskazując na znaczne wzrosty cen.

Ceny produkcji wzrosły również ,ale w wolniejszym tempie, wskazując na niższe marże zysku dla firm  w łańcuchu dostaw, którzy nie mogą przekroczyć wszystkich podwyżek cen swoich klientów.

Odrębny wskaźnik PMI dla przemysłu stalowego spadł we wrześniu do 53,7 we wrześniu z 57,2 w sierpniu, ale pozostawał w stałym obszarze ekspansji, ponieważ przemysł ma do czynienia z ograniczeniami produkcyjnymi mającymi na celu ograniczenie zanieczyszczeń powietrza w okresie zimowym.

TYDZIEŃ

02-06 PAŻDZIERNIK 2017 r

,WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Grupa Azoty SA (ATT),CD Projekt SA (CDR),, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Orbis SA (ORB),Stalprodukt SA (STP),Ciech SA (CIE),StopPoint SA (STO) dawne Produkty Klasztorne, Enea SA (ENA),A Energa SA (ENG) ., Polimex-Mostostal SA (PXM) ,Termo2Power SA (T2P),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Trakcja PRKiI SA (TRK),

Huragan Harvey będzie dla prezydenta USA Donalda Trumpa pierwszym sprawdzianem zdolności kierowania państwem w obliczu klęski żywiołowej

Eksperci przewidywali, że we wrześniu zatrudnienie w największej gospodarce świata zwiększy się o 80 tys. Tymczasem pierwszy raz od 2010 r. zmniejszyło się i to o 30 tys. Winnymi są huragany Harvey oraz Irma.Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych (payrolls) we wrześniu spadła o 33 tys. wobec wzrostu o 169 tys. przed miesiącem, po korekcie z 156 tys. – podał amerykański Departament Pracy. T oierwszy taki przypadek od 7 lat. Jak podkreślają analitycy, wrześniowe dane są zaburzone przez efekty huraganów, które nawiedziły wówczas USA. Do sierpnia przeciętny wzrost payrollsów wynosił 182 tys. miesięcznie.

Są też trzy jaśniejące punkty piątkowej paczki danych z USA:

  • Bezrobocie spadło do najniższego poziomu od 2001 r. – 4,2 proc.
  • Wynagrodzenia wzrosły o 0,5 proc. m/m (rynek zakładał 0,3 proc.) i 2,9 proc. r/r (konsensus: 2,6 proc.).
  • Wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł we wrześniu 63,1 proc. wobec 62,9 proc.
  • TYDZIEŃ
  • 9-14 PAZDZIERNIKA 2017 r
  • WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,High Grade Copper – COMEX (HG.F) szukaj w zakładce surowce analizy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Krezus SA (KZS), Grupa Lotos SA (LTS),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Polimex-Mostostal SA (PXM), Action SA (ACT),Ursus SA (URS),Energa SA (ENG),  CCC SA (CCC) ,
  • Od ostatniego co najmniej 10-proc. spadku WIG-u minęło aż 15 miesięcy - wyliczył Tomasz Hońdo z Quercusa.
  • Absolutny rekord w historii polskiej giełdy. “Mamy do czynienia z bezprecedensowym fenomenem”

  • Główny indeks polskiej giełdy WIG jest coraz bliżej rekordu wszech czasów z 2007 roku. Ale na warszawskim parkiecie mamy jeszcze inny rekord – najdłuższy w historii czas bez solidnej korekty. Od ostatniego co najmniej 10-proc. spadku WIG-u minęło aż 15 miesięcy.
  • https://businessinsider.com.pl/gielda/hossa-na-gpw-bez-korekty-blisko-rekordu-wszech-czasow/5fhzb3v

TYDZIEŃ

16-20-PAZDZIERNIK 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,,KGHM Polska Miedź SA (KGH), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), High Grade Copper – COMEX (HG.F) szukaj  w zakładce surowce analizy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), CD Projekt SA (CDR),CI Games SA (CIG),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Bank Millennium SA (MIL),Minox SA (MNX)

 

Znalezione obrazy dla zapytania standard and poor s

S&P potwierdza rating Polski. Zostaje na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła rating Polski na poziomie “BBB+” z perspektywą stabilną. Standard & Poor’s utrzymuje rating Polski o dwa stopnie poniżej dwóch największych agencji an rynku Moody’s (A2) i jeden Fitch (A-). Długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej został potwierdzony na poziomie “A-/A-2”, również ze stabilną perspektywą.

– Polska gospodarka jest elastyczna, otwarta i wydajna.Jednocześnie istnieje ryzyko jej “przestymulowania” z uwagi na kombinację procyklicznej polityki fiskalnej, akomodacyjnej polityki monetarnej, rosnącego popytu zewnętrznego, wzrostu transferów z UE i szybkiego wzrostu płac – napisano w komunikacie do decyzji.

 

TYDZIEŃ 23-27 PAŻDZIERNIKA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, KGHM Polska Miedź SA (KGH), High Grade Copper – COMEX (HG.F) szukaj  w zakładce surowce analizy, WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj indeksy sektorowe w zakładce wig 20,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Bit Evil SA (BIT),Polimex-Mostostal SA (PXM),, Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW, Energa SA (ENG),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Krezus SA (KZS), Ciech SA (CIE), Minox SA (MNX),CD Projekt SA (CDR)Trakcja PRKiI SA (TRK),

Znalezione obrazy dla zapytania zdjecie donalda trump

Donald Trump skłania się ku nominacji Jerome’a Powella na nowego szefa Fed

Informację podał w piątek Bloomberg

Jerome Powell jest członkiem zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Teraz ma szansę zostać szefem tej instytucji.

W czwartek portal Politico poinformował, że w wyścigu do fotela prezesa Fed nie liczą się już obecna prezes Fed Janet Yellen, ani ekonomista Kevin Warsh.

TYDZIEŃ

30 PAŻDZIERNIKA 3 LISTOPADA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,,Polimex-Mostostal SA (PXM),WIG-Budownictwo (WIG_BUDOW) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), CI Games SA (CIG), ABC Data SA (ABC).

Wybór prezydenta Donalda Trumpa, Wybór Jerome’a Powella na szefa Rezerwy Federalnej, jest bardzo mądrą decyzją, która spotka się z przychylnością rynków. Dzięki niemu szanowany, dobrze poinformowany i doświadczony profesjonalista staje na czele najpotężniejszego banku centralnego świata. Podczas gdy aktualna polityka Fed opiera się głównie na automatycznym kierowaniu  przez kilka następnych miesięcy. To po zatwierdzeniu przez senat Powella konieczna będzie nominacja wiceprzewodniczącego-, po odejściu Stanleya Fischera, Powinno to  zapewnić inwestorów, że Instytucja nadal dobrze funkcjonuje na styku ekonomii, finansów, polityki i technologii rynkowych, zarówno w kraju, jak i na całym świecie.Powell jest szanowaną osobą w banku centralnym w USA  i poza nim-, dzięki swoim doświadczeniom i osiągnięciom zarówno w Radzie Gubernatorów, jak i w sektorze prywatnym. jest postrzegany jako dobry słuchacz z prawidłową  oceną.sytuacji na rynkach  Był częścią udanego procesu formułowania polityki Fed i dzięki wsparciu, jakie zdobył już na Kapitolu, jest w stanie pomóc w tłumieniu niektórych potencjalnie szkodliwych politycznych ataków na Bank Centralny U.S.A

TYDZIEŃ

6-10 LISTOPADA 2017  r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Minox SA (MNX),WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Polimex-Mostostal SA (PXM),CD Projekt SA (CDR),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Termo2Power SA (T2P),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Krezus SA (KZS), Bit Evil SA (BIT), PZ Cormay SA (CRM),CCC SA (CCC),

Znalezione obrazy dla zapytania reichstag building

 

Minister finansów Niemiec Peter Altmaier powiedział w czwartek, że niemiecki produkt krajowy brutto powiększy

się w tym roku prawdopodobnie o 2 proc. Budżet państwa, krajów związkowych i samorządów spodziewa się wpływów

o 1,8 mld euro większych niż rok temu.

TYDZIEŃ

13-16 LISTOPADA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,High Grade Copper – COMEX (HG.F),szukaj  w zakładce surowce analizy,WIG-Banki (WIG_BANKI)szukaj w zakładce indeksy sektorowe, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC)szukaj w zakładce indeksy sektorowe,   WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Energa SA (ENG),CD Projekt SA (CDR),Nestmedic SA (NST),Bank Millennium SA (MIL).

Znalezione obrazy dla zapytania bank ing

Niższe oprocentowanie lokat, a wyższe kredytów, do tego większe opłaty i prowizje to recepta na poprawę wyników – pisze o bankach piątkowa “Rzeczpospolita”. Dziennik zaznacza, że w III kwartale br. banki z Giełdy Papierów Wartościowych zarobiły ponad 3,2 mld zł.

Taką kwotę uzyskało 10 największych giełdowych banków.To o 23 proc. więcej niż rok temu, a w stosunku do II kwartału – więcej o 4 proc. “To jeden z najlepszych kwartalnych wyników w ostatnich latach” – podkreśla “Rz”. I to mimo najniższych historycznie stóp procentowych i podatku bankowego.

TYDZIEŃ

20-24 LISTOPADA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),   Minox SA (MNX) ,CD Projekt SA (CDR),WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Grupa Lotos SA (LTS), WIG-Paliwa (WIG_PALIWA) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Trakcja PRKiI SA (TRK),Krezus SA (KZS), Energa SA (ENG),QubicGames SA (QUB), The Farm 51 Group SA (F51),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Ursus SA (URS),Ciech SA (CIE),PBG SA (PBG).

 

Znalezione obrazy dla zapytania apple park

Apple Park nocą

Dzięki relacji Pana Sinfield’a możemy zobaczyć jak ogromnym miejscem będzie nowa siedziba firmy Tima Cook’a. Dobranie odpowiedniej pory dnia sprawiło, że budowla wydaje się kilka razy większa, niż jest w rzeczywistości. Ogrom dobrze widać w momencie, gdy robi się już trochę ciemniej, a światła palą się w większości pomieszczeń Apple Park.

W ostatnich tygodniach mogliśmy zobaczyć zdjęcia z trwających prac nad nową siedzibą Apple. Obecnie, fotograf Duncan Sinfield powrócił z piękną relacją (materiał z drona) postępów w budowie Apple Park. Materiał wideo chwyta za serce, ponieważ Duncam wybrał odpowiednią porę, tj. zachód słońca. Nie da się ukryć, że cały obiekt przypomina statek kosmiczny.

TYDZIEŃ 27 LISTOPADA 01 GRUDNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), CD Projekt SA (CDR),  WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Alior Bank SA (ALR), Polimex-Mostostal SA (PXM), CI Games SA (CIG), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

 

Znalezione obrazy dla zapytania Bitcoin

Oferowanie kontraktów futures na bitcoiny było odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników i odzwierciedleniem przekonania, że ​​cyfrowe waluty będą rosły na całym świecie w nadchodzących dziesięcioleciach, powiedział Chris Concannon, prezes Cboe Global Markets Inc., jednego z trzech funduszy, które ogłosiły, że wkrótce zacznie oferować produkty.

“Jesteśmy wielkimi wyznawcami rynków kryptowalut” – powiedział Concannon w wywiadzie po piątkowym komunikacie. “Uważam, że waluty krajowe zaczną wydawać waluty cyfrowe. Tak więc ten pierwszy krok jest bardzo dużym krokiem w kierunku tego, co widzę jak rozwija się rynek. ” kilka miesięcy temu zaczęto rozmawiać z Komisją Handlu Towarami Amerykańskimi w USA o oferowaniu produktu w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, powiedział Concannon. Był to naturalny krok w rozwoju rynku, który już rośnie szybko, a zdolność do obstawiania spadków, a także zysków, może pomóc złagodzić część zmienności, powiedział.

“W ciągu najbliższych 10 lat wierzymy, że rynek kryptowalut eksploduje pod względem aktywów,

https://cryptonews.pl/bitcoin-u-inwestorow-goldman-sachsa/

TYDZIEŃ

4-8 GRUDNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,),WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), KGHM Polska Miedź SA (KGH), CD Projekt SA (CDR), Ursus SA,CCC SA (CCC),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Polimex-Mostostal SA (PXM),

Porozumienie światowych potęg. “Największa umowa handlowa, jaką wynegocjowaliśmy”

Unia Europejska osiągnęła w piątek porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią. To sygnał dla świata, że opowiadamy się za wolnym handlem – podkreślili we wspólnym oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.- Zakończyliśmy dziś dyskusje w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym. (…) To największe porozumienie handlowe, jakie kiedykolwiek wynegocjowaliśmy – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/porozumienie-unii-europejskiej-z-japonia-w-sprawie-wolnego-handlu,796961.html

TYDZIEŃ

11- 15 GRUDNIA 2017 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC)szukaj w zakładce indeksy sektorowe, WIG-Energia (WIG_ENERG) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Energa SA (ENG),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Krezus SA (KZS),,High Grade Copper – COMEX (HG.F),szukaj  w zakładce surowce analizy,CD Projekt SA (CDR),Ursus SA (URS),

Aktywa finansowe są najdroższe od ponad 100 lat

Światowy rynek akcji wart jest już prawie 100 bilionów USD. To niepokojące-

– Prawie spadłem z krzesła, gdy to ujrzałem – przyznał Damian Kestel, analityk CLSA, odnosząc się do wykresu prezentującego kapitalizację giełdową światowego rynku akcji. Wykres ten przedstawia wartość wszystkich spółek z całego świata. I rzeczywiście robi wrażenie

cały art w    https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/ile-wart-jest-swiatowy-rynek-akcji/0ncb3s0

 

TYDZIEŃ

18-22 GRUDNIA 2017  r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),  Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Grupa Lotos SA (LTS), Kruk SA (KRU),CI Games SA (CIG),.LC Corp SA (LCC),  CD Projekt SA (CDR) ,

TYDZIEŃ 27-29 GRUDNIA 2017 r

Znalezione obrazy dla zapytania życzenia świąteczne dla biznesmenów

Najserdeczniejsze życzenia miłej i pełnej nastroju wieczerzy wigilijnej oraz spełnienia marzeń i nadziei,
jakie niesie nadchodzący Nowy 2018 Rok.życzy autor bloga.

Inwestowanie oszczędności bywa trafnym sposobem na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Dobór odpowiednich instrumentów inwestycyjnych może przynieść wysokie stopy zwrotu, pod warunkiem, że jest przemyślany, a sam inwestor, kieruje się zasadami, które pozwolą ograniczyć ryzyko do minimum.

O czym warto pamiętać opracowując strategię inwestycyjną? 

1. Pogłębiaj wiedzę
Aby wiedzieć w co inwestować pieniądze trzeba znać podstawy inwestowania na rynku kapitałowym. Warto zapoznać się z zasadami rządzącymi tym rynkiem, jak również z różnicami pomiędzy poszczególnymi instrumentami, który występują na tym rynku.

2. Bądź świadomy ryzyka
Inwestowanie niemalże zawsze obarczone jest pewnym stopniem ryzyka. Istnieją jednak instrumenty rynku kapitałowego, które cechuje z zasady niższy stopień ryzyka. Warto być świadomym zatem zarówno zalet, jak i wad inwestycji w poszczególne instrumenty i dobierać je optymalnie, dostosowując do swoich skłonności do ryzyka.

3. Znajdź „nauczyciela”
Nawiąż kontakt z osobami, które mają duże doświadczenie w inwestowaniu na rynku kapitałowym, poparte sukcesami i osiąganymi zyskami z inwestycji. Wskazówki takiego mentora mogą okazać się cenne.
4. Zdecyduj się w co zainwestować
To w co zainwestuje inwestor zależy od wielu czynników, m.in. od kwoty posiadanego kapitału, okresu, na jaki skłonny jest wstrzymać swój dostęp do pieniędzy, czy skłonności do ryzyka. Jeżeli inwestor nie jest pewien, w co zainwestować pieniądze, powinien skorzystać z pomocy licencjonowanego doradcy inwestycyjnego. Ci często współpracują z domami maklerskimi.

5. Dywersyfikuj
„Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka” to złota zasada przyświecająca inwestorom na ryku kapitałowym. Oznacza to lokowanie środków w różne instrumenty, o różnym stopniu ryzyka. Jeśli jeden instrument straci, zysk na pozostałych może pokryć tę stratę.

6. Dobry zwyczaj nie pożyczaj
Aby uchronić się przed kłopotami inwestorzy powinni pamiętać aby inwestować tylko własny kapitał. Zaciąganie kredytów, inwestowanie cudzych pieniędzy w wysokodochodowe instrumenty w oczekiwaniu na duże zyski, nie jest rozsądne. Może się bowiem okazać, że w przypadku porażki inwestor nie tylko straci własny kapitał, ale też i pożyczone pieniądze, zostając z długiem w banku.

7. Inwestuj tyle, na ile Cię stać
Początkujący inwestorzy powinni zacząć od lokowania niewielkich środków. Nie stawiaj wszystkich swych oszczędności na jedną kartę. Inwestuj tyle, by ewentualna porażka i bezpowrotna utrata pieniędzy nie spowodowała poważnych problemów finansowych.

8. Określ swój horyzont czasowy
Nie inwestuj pieniędzy, których możesz potrzebować w przeciągu najbliższego roku czy dwóch. Nie wszystkie inwestycje mają możliwość „bezbolesnego” wyjścia bez poniesienia straty.

9. Bądź cierpliwy
Nie inwestuj pod wpływem impulsu i chwili. Strach przed stratą czy chciwość podyktowana chęcią szybkiego zarobienia dużych pieniędzy, mogą okazać się zgubne. Rynek potrafi być bezwzględny i nie ma możliwości przewidzenia jego ruchów z całkowitym prawdopodobieństwem.

10. Obierz swoją strategię inwestycyjną
Wybór strategii inwestycyjnej jest wypadkową wielu czynników. Uzależniony jest od kwoty jaką dysponuje inwestor, czasu inwestycji, jego skłonność do ryzyka, wiedzy i doświadczenia. Dobrze jest zatem stworzyć przemyślany plan zawierający racjonalne uzasadnienie dokonywanych transakcji.
Nadal niezdecydowany? Wybierz dowolny instrument finansowy, a konsultanci bezpłatnie pomogą Ci w doborze optymalnych inwestycji dla Twojego portfela.

 Podobny obraz
Z okazji nadchodzącego 2018 roku spieszę złożyć życzenia wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia i
szczęścia na każdy dzień. Niech Nowy Rok będzie korzystny zarówno pod względem prywatnym,
jak i zawodowym, dając szansę na spełnienie marzeń. Życzę również wielu okazji do uśmiechu i radości
oraz spokoju ducha.

Nowy banknot 100-dolarowy

To nie jest dobry czas dla amerykańskiej waluty. Dolar kosztuje już poniżej 3,5 zł, co jest najsłabszym wynikiem od 2014 r. Dolar ma poważny problem – nastawienie inwestorów. – Amerykańska waluta osłabia się, gdy są ku temu powody, ale nie chce się wzmacniać, gdy napływające z USA odczyty są dobre – pisze Marcin Lipka, główny analityk walutowy platformy Cinkciarz.pl.

Efekt jest taki, że najważniejsza waluta świata spadła poniżej 3,5 zł. W ciągu trzech ostatnich miesięcy dolar osłabił się wobec złotego o 4,6 proc. z poziomu 3,69 do 3,49. To najgorszy wynik od 2014 r.

TYDZIEŃ
3-5 STYCZNIA 2018 r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, kontrakty na miedz Copper Future (HG.F), szukaj w surowce analizy  KGHM Polska Miedź SA (KGH) ,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),  CCC SA (CCC) , Polimex-Mostostal SA (PXM),
Znalezione obrazy dla zapytania orszak trzech króli gdańsk
ORSZAK TRZECH KRÓLI W GDAŃSKU
TYDZIEŃ 8-12 STYCZNIA 2018 r
WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,WIG-Paliwa (WIG_PALIWA)szukaj w zakładce indeksy sektorowe,WIG-Energia (WIG_ENERG)szukaj w zakładce indeksy sektorowe,Bank Zachodni WBK SA (BZW),Energa SA (ENG), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), CD Projekt SA (CDR), Minox SA (MNX).
 Znalezione obrazy dla zapytania canadian flag

Po pierwszym kwartale tymczasowego obowiązywania umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA) widać większe zainteresowanie współpracą gospodarczą między Polską a Kanadą – powiedzieli PAP przedstawiciele biur handlowych obu krajów.

“Zainteresowanie ze strony polskiego rynku jest duże, ale myślę, że będzie jeszcze większe – poinformował PAP szef Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Toronto Zack Labieniec. “Nasze biuro obsłużyło ponad 250 zapytań w drugiej połowie 2017 r., czyli od otwarcia. (…) 70-80 proc. z tych zapytań może dotyczyć planów, które będą realizowane w najbliższym czasie”.

TYDZIEŃ  15-19 STYCZNIA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, CD Projekt SA (CDR),,KGHM Polska Miedź SA (KGH), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Energa SA (ENG), CCC SA (CCC), ABC Data SA (ABC), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), Polimex-Mostostal SA (PXM),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),

Znalezione obrazy dla zapytania white house

O 6.00 polskiego czasu nastąpiło zawieszenie – z angielskiego “shutdown” – działalności rządu federalnego w USA.Senatowi Stanów Zjednoczonych nie udało się uchwalić prowizorium budżetowego, a to z kolei uniemożliwia finansowanie rządu i instyutucji federalnych przez najbliższy miesiąc. W praktyce oznacza to zamknięcie wielu instytucji, ale rynki w obliczu tej informacji zachowały w piątek spokój.Poprzednie prowizorium budżetowe zostało uchwalone w grudniu i dokładnie w piątek 19 stycznia wygasła jego ważność.Republikanie i Demokraci  krytykowali,się publicznie , kto  odpowiada  za zamknięcie instytucji rządowych , podczas gdy za kulisami ustawodawcy kontynuowali dyskusję na temat krótkoterminowej ustawy przejściowej. Dyrektor Budżetu Białego Domu, Mick Mulvaney, oskarżył przywódcę mniejszości Senatu Chucka Schumera o błędne opisanie dyskusji senatora z Trumpiem. Schumer powiedział: “Negocjowanie z prezydentem Trumpem jest jak negocjowanie z Jell-O”.
Z powodu zamknięcia, Trump pozostał w domu i zrezygnował  z zaplanowanej wycieczki weekendowej do swojego kurortu Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie odbywała się wystawna impreza, obchodząca rok od jego inauguracji. Wściekle przeklinał Demokratów, pisząc na Twitterze: “Demokraci trzymają nas jak wojskowego zakładnika pragnącpozbawienia kontroli nielegalnej imigracji. Nie mogę na to pozwolić! ”

TYDZIEŃ 22-26 STYCZNIA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, CD Projekt SA (CDR),Prairie Mining Limited (PDZ),,WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, KGHM Polska Miedź SA (KGH), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), WIG-Energia (WIG_ENERG szukaj w zakładce indeksy sektorowe,  PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) , Energa SA (ENG), MobiMedia Solution SA (MMS),Minox SA (MNX), Polski Bank Komórek Macierzystych SA (BKM),Trakcja PRKiI SA (TRK),Krezus SA (KZS),Orange Polska SA (OPL),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Grupa Lotos SA (LTS).MBF Group SA (MBF)

Znalezione obrazy dla zapytania 500 euro

Wydaje się, że obecność Polski w strefie euro w ciągu najbliższych 5, a może nawet 10 lat, nie jest optymalnym wyborem w ramach polityki gospodarczej – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Według niego samo spełnienie nominalnych kryteriów konwergencji zajęłoby co najmniej 3-4 lata. Zdaniem głównego ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka korzyści i koszty obecności w strefie euro zależą od tego, jak dana gospodarka jest do niej przygotowana. “Bardzo bolesne doświadczenia ostatniego kryzysu pokazują, że w sytuacji braku odpowiedniego przygotowania obecność w strefie euro może oznaczać bardzo poważne, negatywne, kryzysowe konsekwencje dla gospodarki” – zaznaczył. Wskazał, że takie przykłady mieliśmy np. w Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech.

TYDZIEŃ 29 STYCZNIA 2 LUTEGO 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO), WIG-Energia (WIG_ENERG),szukaj w zakładce indeksy sektorowe,PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Energa SA (ENG),WIG-Paliwa (WIG_PALIWA), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj w zakładce indeksy sektorowe,MBF Group SA (MBF), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU), iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM.US) szukaj w zakładce  główne indeksy,CD Projekt SA (CDR), Polimex-Mostostal SA (PXM),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

Traderzy pytają, czy wyprzedaż obligacji i wyprzedaży akcji  jest początkiem czegoś wielkiego?

Wcześniej mieli do czynienia z zagrożeniami: spęczniałe wyceny, stygnąca gospodarka, spadki  zysków. Teraz inwestorzy mają do czynienia z nowym zagrożeniem i  który od dwóch lat sieje spustoszenie.

To rynek obligacji, gdzie największym skokiem  stóp procentowych  kwestionują siłę utrzymania równego zysku wypracowanego  w ciągu ostatnich  siedmiu miesięcy najdłuższym w historii wzroście na rynku akcji. Tak drastyczny jest spadek rentowności obligacji , który obniża się w okresie, gdy analitycy podnoszą prognozy zysków cztery razy szybciej niż kiedykolwiek od 2012 roku. “Ale to zdecydowanie nie koniec rynku hossy” – powiedział Schulze. “Aby zobaczyć koniec hossy, trzeba zobaczyć, jak USA wchodzi w recesję.

Najważniejszą cechą tej wyprzedaży była jej szerokość. Podczas gdy wcześniejsze spadki na amerykańskim rynku akcji były zauważalne ze względu na ich ograniczoność – kiedy jeden przemysł spadł, inny rósł – tym razem nie było poduszki. Wszystkie 11 branż w S & P 500 spadło w ostatnim tygodniu, co nie zdarzyło się od miesiąca wyborów Donalda Trumpa.

Sprzedaż została również rozłożona na klasy aktywów. Proste porównanie, które sumuje straty procentowe w ETF SPR S & P 500 ETF i 20-letnich Subfunduszach Skarbowych iShares 20+, wykazało, że najgorsza od stycznia 2009 r. Była wyprzedaż akcji.

Dużym zmartwieniem dla inwestorów jest wyczucie momentu – połowa sezonu zarobkowego, okres kalendarzowy, który przez ostatnie sześć lat ma prawie doskonały rekord pobudzania akcji. Byki mające nadzieję na szerszą celebrację szybkiego popytu na iPhone X w Apple lub rosnącą sprzedaż wakacyjną Amazon.com było więc  rozczarowanie. Nawet siódma prosta tygodniowa aktualizacja do prognoz wyników S & P 500 nie była pomocna.
Oczywiście, nawet spadek, taki jak w tym tygodniu, jest ledwo zauważalny na wykresie giełdowym, który trwa dłużej niż kilka miesięcy. S & P 500 po prostu miał najlepszy styczeń od 1997 r., Akcje spółek Nvidia, Boeing Co. i Vertex Pharmaceuticals były prawie podwojone w zeszłym roku, a turbulencje mierzone średnim poziomem VIX nigdy nie były niższe niż w 2017 r. Downdraft przyszedł w dniu, w którym Departament Pracy powiedział, że amerykańscy pracodawcy dodali 200 000 miejsc pracy, a bezrobocie utrzymywało się na poziomie 17 lat.

TYDZIEŃ

05-09 LUTY 2018 r

iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM.US) szukaj w zakładce główne indeksy, S&P 500 – U.S. (^SPX)szukaj w zakładce główne indeksy,WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Energa SA (ENG),,WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Termo2Power SA (T2P),Sapling SA (SAP),CCC SA (CCC),01Cyberaton SA (01C),05-02-2018 S&P 500 – U.S. (^SPX) szukaj w zakładce główne indeksy,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),

Znalezione obrazy dla zapytania Dow Jones Industrial Average

Piątkowej sesji na Wall Street towarzyszyła bardzo duża zmienność. Walka byków z niedźwiedziami była zacięta, ale ostatecznie rynek zamknął się na solidnym plusie. Indeksy S&P500 i technologiczny Nasdaq wzrosły po 1,5 proc., a Dow Jones zwyżkował o 1,3 proc.

TYDZIEŃ 12- 16 LUTY 2018 r

S&P 500 – U.S. (^SPX) szukaj w zakładce główne indeksy,WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), CD Projekt SA (CDR), Govena Lighting SA (GOV),Minox SA (MNX), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Energa SA (ENG), Ursus SA (URS), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML),Prairie Mining Limited (PDZ),

 

Połączone przepływy stanowią ramy do zrozumienia –  jak pieniądze poruszały się w najbardziej burzliwym okresie od dwóch lat. Pokazują, jak szybko zmienia się sytuacja na późnym etapie hossy, rajdu, który wrócił na właściwe tory, osiągając 4,3-procentowe odbicie. “Nastąpiła korekta techniczna, ale widzieliśmy strach i trochę paniki, a niektórzy inwestorzy zostali spaleni”, powiedział Andrew Adams, strateg w Raymond James Financial Inc. “W żadnym razie nikt nie spodziewał się, że ta wyprzedaż będzie tak szybka i wielka.”Inwestorzy – wielu z nich (nowo ochrzczonych,) przechodzących przez dane z konta w pośrednictwie dyskontowym – wysłali 16,4 miliarda USD do amerykańskich funduszy inwestycyjnych i ETF między 2 stycznia a szczytem rynkowym 26 stycznia, dane z EPFR.

TYDZIEŃ

19-23 LUTY 2018 r.

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,WIG-Banki (WIG_BANKI) szukaj w zakładce indeksy sektorowe, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),High Grade Copper – COMEX (HG.F) szukaj w zakładce surowce analizy,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),CD Projekt SA (CDR),CI Games SA (CIG),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Krezus SA (KZS),Ursus SA (URS),Mirbud SA (MRB),

Podobny obraz

 

.

Giełdy na Wall Street rosły w piątek kolejną sesję z rzędu i w efekcie cały tydzień dla głównych indeksów zakończył się na plusach. Był to jednocześnie tydzień dużej zmienności i w opinii wielu analityków zmienność może się utrzymywać również w kolejnych tygodniach.
 Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1.39 proc., do 25.309,99 pkt. S&P 500 zyskał 1,60 proc. i wyniósł 2.747,30 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,77 proc. do 7.337,39 pkt.

“Gospodarka rozwija się zbyt mocno, to potęguje obawy o wzrost stóp procentowych. Ale to i tak lepiej niż gdybyśmy byli u progu spowalniającej gospodarki. Oczekiwania co do wyników spółek także rosną po raz pierwszy od siedmiu lat. To bardzo pozytywne” – uważa Nick Raich, prezes The Earnings Scout.

Największym beneficjentem piątkowych zwyżek w USA był sektor paliwowy.

TYDZIEŃ

26 LUTY 2 MARCA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Krezus SA (KZS),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Esotiq & Henderson SA (EAH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),  KGHM Polska Miedź SA (KGH),Bumech SA (BMC),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE),Energa SA (ENG),Astro SA (ASR),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Mobile Partner SA (MBP),WIG-Paliwa (WIG_PALIWA)szukaj w zakładce indeksy sektorowe,komentarz do sytuacji technicznej indeksu wig 20 po sesji 28-02 interwał dzienny szukał w zakladce główne indeksy .

 

US steel tariffs chart
Prezydent USA ogłosił w czwartek plan wprowadzenia 25-procentowych ceł na importowaną stal i 10-procentowe cła na zagraniczne aluminium, a kolejne szczegóły zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Akcje spadły w wyniku obaw o wybuch wojny handlowej, a oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego w USA nieco osłabły.

TYDZIEŃ

5-9 MARCA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Grupa Lotos SA (LTS), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Bumech SA (BMC),Trakcja PRKiI SA (TRK),Energa SA (ENG),Bank Polska Kasa Opieki SA (PEO),Wielton SA (WLT),Ursus SA (URS),Tauron Polska Energia SA (TPE) ,LANGLOO (NewConnect: LAN). INFOSCAN (NewConnect,Krezus SA (KZS, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),

 

Kierowana przez Marka Dietla GPW nie kupi większościowego pakietu w telawiswskim parkiecie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie kupi większościowego pakietu izraelskiej giełdy Tel Aviv Stock Exchange.Warszawski parkiet nie został wybrany do kolejnego etapu rozmów w tej sprawie. “Parkiet” twierdzi, że powodem były napięcia w relacjach Polski z Izraelem.

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/gpw-nie-kupi-gieldy-z-izraela/q1jmwmn

TYDZIEŃ

12-16 MARCA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Grupa Lotos SA (LTS),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Prairie Mining Limited (PDZ),Bumech SA (BMC),Termo2Power SA (T2P), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), KGHM Polska Miedź SA (KGH),Krezus SA (KZS),

Znalezione obrazy dla zapytania ramdev india today cover

Dwadzieścia trzy lata temu, kiedy był biednym, młodym instruktorem jogi żyjącym u stóp Himalajów, Baba Ramdev zobowiązał się spędzić resztę życia jako sannjasin – hinduistki asceta.  Wyrzekł się świata materialnego. Ale dziś można go znaleźć w najbardziej materialnym miejscu. Włącz indyjską telewizję, a tam jest Ramdev, giętki megastar jogi w szafranowych szatach, demonstrujący pozy na jednej z dwóch stacji, które nadzoruje. Zmień kanał, a tam Ramdev pojawia się w reklamach sprzedających szampon i mydelniczkę. Spacerując po dowolnym mieście na subkontynencie, zobaczysz jego  twarz  w sklepach sprzedających towary Patanjali Ayurved Ltd., wielomiliardowej korporacji, którą kontroluje.David powiedział, że jego celem jest sprzedaż przedmiotu ajurwedyjskiego, opartego na starożytnych tradycjach medycznych Indii, dla każda potrzeba domowa: pasta do zębów wykonana z goździków, neem i kurkumy; mydło do rąk wykonane z migdałów, szafranu i olejku z drzewa herbacianego; środek do czyszczenia podłóg wykonany z “naturalnego dezynfekującego” moczu krów. Od 2012 r. Przychody Patanjali wzrosły dwudziestokrotnie, z 69 mln USD do 1,6 mld USD. Jest to najszybciej rozwijająca się firma w indyjskich towarach konsumpcyjnych, a Ramdev przewiduje, że wyprzedzi filie międzynarodowych gigantów, takich jak Nestlé SA i Unilever NV już w przyszłym roku. “Brama” w Colgate się zamknie “, powiedział kiedyś. “Pantene zmoczy swoje spodnie, dźwignia Unilevera się zepsuje, a mały ptak Nestlé odleci.”

TYDZIEŃ

19-23 MARCA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Bioton SA (BIO), Mirbud SA (MRB),WIG-Energia (WIG_ENERG szukaj w zakładce indeksy sektorowe,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CCC SA (CCC),Krezus SA (KZS),Plaza Centers NV (PLZ),Polimex-Mostostal SA (PXM).

Alibaba

Alibaba Group kontra Amazon

Chiński koncern Alibaba Group zapowiada znaczące inwestycje w rozwój swojej platformy cloud. W tym celu zamierza w najbliższych trzech latach zatrudnić około 1 tysiąca programistów. Koszty projektu mają sięgnąć 1 mld dol.

Doniesienia płynące z Chin powinny zainteresować zwłaszcza szefów Amazona, których oczkiem w głowie stały się usługi Amazon Web Services. Zapowiadane działania Alibaba Group mają doprowadzić m.in. do tego, żeby spółka zależna AliCloud (dawniej Aliyun) mogła skutecznie konkurować z platformą AWS. Część środków z inwestycji ma być przeznaczona na rozwój prac nad analizą danych i systemami machine learning. Dodatkowym wsparciem dla AliCloud ma być umowa z Nvidią, która – zgodnie z oficjalnym komunikatem – wesprze chińskich partnerów „na takich polach działania, jak deep-learning czy high-performance computing (HPC)”.

W październiku ub.r. chiński koncern otworzył swoje drugie data center w Dolinie Krzemowej.

Obecnie przygotowuje się do uruchomienia pierwszego centrum danych w Europie.  Alibaba Group, czyli właściciel m.in. serwisu Aliexpress, we współpracy z polską spółką ATC Cargo planuje otworzyć w naszym kraju centrum magazynowo-logistyczne. W inwestycji weźmie udział też chińska firma WorldWide Logistics.

TYDZIEŃ 26 -30- MARCA-2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Prairie Mining Limited (PDZ) , Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Krezus SA (KZS),Mirbud SA (MRB), PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),KGHM Polska Miedź SA (KGH), Mobile Partner SA (MBP),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),GetBack SA (GBK), Cognor Holding SA (COG),

Znalezione obrazy dla zapytania kartki na święta wielkanocne

 

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

ROKU 2018  ŻYCZY AUTOR

 

Oto nowy powód, by świętować koniec marnego kwartału na  globalnych  rynkach akcji : nowy qwartał zaczyna się od potencjalnego zastrzyku adrenaliny w wysokości nawet 400 miliardów dolarów w postaci dywidend.

“Uważamy, że to nie przypadek, że wiosna jest również sezonowo mocnym okresem dla akcji” – napisali w notatce dla klientów w środę stratedzy Morgan Stanley, w tym Andrew Sheets, . . “Szczególnie kwiecień jest silnym miesiącem dla globalnych zwrotów akcji.”

TYDZIEŃ 02-06 kwietnia 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Krezus SA (KZS), informuję użytkowników iż w zwiazku z przerwa swiateczną  kolejne analizy pojawią z jednodniowym opóznieniem.

Mostostal Warszawa SA (MSW),Minox SA (MNX), Prairie Mining Limited (PDZ),CD Projekt SA (CDR),

Akcje amerykańskie zakończyły tydzień z głęboką wyprzedażą, pozostawiając je na niższym poziomie  gdy najnowszy plan  handlowy Białego Domu zatrząsł  światowymi rynkami finansowymi
Indeks S & P 500 spadł o ponad 2 procent, , gdy prezydent Donald Trump nakazał przegląd dodatkowych taryf, które spowodowały agresywną reakcję ze strony Chin. Próby urzędników Białego Domu, by złagodzić ten szum, nie zdołały uspokoić nerwów, przy wskaźniku zmienności Cboe powyżej 21. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin zwiększyl obawy rynku  , mówiąc, iż istnieje “ryzyko”, że spór może się pogorszyć.

TYDZIEŃ

9-13 KWIETNIA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Grupa Lotos SA (LTS),CD Projekt SA (CDR),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Krezus SA (KZS), Bit Evil SA (BIT,Energa SA (ENG), Amica SA (AMC),Bioton SA (BIO), BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA (BML), Ursus SA (URS),

Brian Shepardson, pierwszy wiceprezes James Investment Research w Xenii w stanie Ohio, jest jednym z pierwszych. Jego firma zarządza 4,5 mld USD i ma bardziej długoterminowy ce   lmając nadzieję, że 200-dniowa średnia krocząca utrzyma się, tak jak to miało miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni.

S & P 500 spadł o 0,3 procent w piątek. Wolumen obrotu w benchmarku wynosił około 17 procent poniżej średniej z 30 dni. Indeks zmienności Cboe, znany jako VIX, spadł do 17,4 po utrzymaniu sie  powyżej 20 w tym tygodniu.

“VIX dla mnie wskazuje, że poziom lęku zmniejszył się do pewnego stopnia – nie widzę żadnych dodatkowych poziomów lęku, więc musisz trzymać się tego, co chcesz robić i nie dać się zaskoczyć irracjonalnym lękom,” powiedział Donald Selkin, główny strateg New Market Securities Corp. z siedzibą w Nowym Jorku. Dodał jednak, że zabezpieczenie może być dobrym pomysłem w przededniu weekendu potencjalnych “fajerwerków”.

“Nie bałbym się czegoś zrobić, ale zabezpieczam się w tym samym czasie, aby nie dać się złapać w sytuacji poza polem z dochodzeniem rosyjskim lub czymś na Bliskim Wschodzie” – powiedział.

Kevin Walkush, menedżer portfela w Jensen Investment Management z siedzibą w Oregonie, jest nieufny wobec nadmiernego reagowania na bieżące wydarzenia.

“Wygląda na to, że rynek stał się bardziej skoncentrowany na krótkich terminach i nadal koncentruje się na krótkiej perspektywie” – powiedział Walkush. “Dla inwestorów, którzy mają taki horyzont czasowy, może to wpłynie na ich strategie. Ale myślę, że  większość ludzi nie wydaje mi się, żeby na dłuższą metę martwiła się tak samo.

TYDZIEŃ

16-20 KWIETNIA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE), Energa SA (ENG),  KGHM Polska Miedź SA (KGH),Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Prairie Mining Limited (PDZ),Ursus SA (URS),Krezus SA (KZS),Minox SA (MNX),

Korea Północna osiągnęła swój cel, jakim jest rozwój arsenału nuklearnego i zawiesza dalsze testy broni atomowej lub międzykontynentalnych rakiet balistycznych, podały jej państwowe media, powołując się na lidera Kim Jong Un.  Prezydent Donald Trump pochwalił “wielki postęp”, gdy przywódca północnokoreańskiej Kim Dzong Un zobowiązał się do wstrzymania testów jądrowych, w dużej mierze symboliczny gest, który pojawił się w celu zmiękczenia gruntu dla rozmów między dwoma przywódcami.

 

TYDZIEŃ

23-27 KWIETNIA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Krezus SA (KZS),Energa SA (ENG),KGHM Polska Miedź SA (KGH), CD Projekt SA (CDR),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),GLG Pharma SA (GLG), ABC Data SA (ABC),Prairie Mining Limited (PDZ),

Znalezione obrazy dla zapytania flaga unii europejskiej png

 

 

Unia Europejska przygotowuje reakcję na ewentualne wprowadzenie przez Stany Zjednoczone ceł na aluminium i stal – podało bułgarskie radio publiczne. W stolicy Bułgarii Sofii odbywa się posiedzenie unijnych ministrów finansów (ECOFIN).We wtorek 1 maja upływa podany przez administrację prezydenta Donalda Trumpa okres tymczasowego wyłączenia krajów unijnych z amerykańskich ceł na aluminium i stal. Sprawa tych ceł nie była włączona do oficjalnego porządku dwudniowego posiedzenia ECOFIN, ale była przedmiotem dyskusji.

TYDZIEŃ

30 KWIETNIA 4 MAJA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),,KGHM Polska Miedź SA (KGH),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),GLG Pharma SA (GLG), ,Krezus SA (KZS),Present24 SA (P24),Mostostal Warszawa SA (MSW),szukaj w zakładce analizy na pierwszy weekend maja 2018 r

Podobny obraz

Komisja Europejska (KE) podniosła prognozę dotyczącą wzrostu PKB Polski w 2018 roku o 0,1 pkt proc. wobec szacunków z lutego 2017 roku do 4,3 proc. (wobec 4,6 proc. odnotowanych w 2017 r.). Podwyższono też prognozę na 2019 r. o 0,1 pkt proc. do 3,7 proc.Spodziewamy się, że gospodarka Polski nadal będzie mocno rosnąć. Prognozuje się, że realny PKB zwiększy się o 4,3 proc.

 

TYDZIEŃ

07-11 MAJA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CCC SA (CCC),Krezus SA (KZS), KGHM Polska Miedź SA (KGH),StopPoint SA (STO) dawne produkty klasztorne rynek nc, CD Projekt SA (CDR),

Znalezione obrazy dla zapytania Hasan Rouhani

Prezydent Iranu Hassan Rouhani

Polityka jest często paradoksalna, nie bardziej niż na Bliskim Wschodzie. Prezydent Iranu Hassan Rouhani poddał w wątpliwość jedno z największych sukcesów w polityce zagranicznej. Ale trzeba założyć, że Rouhani tak naprawdę nie chce anulować międzynarodowego porozumienia nuklearnego, które zostało osiągnięte w 2015 roku. Jego groźba wycofania się z porozumienia, jeśli Stany Zjednoczone nałożyły dalsze sankcje, może być postrzegana jako wołanie o pomoc .

Porozumienie nuklearne ma oczywiście wielu przeciwników w Waszyngtonie, Tel Awiwie, Rijadzie i Teheranie. Iranowi przeciwnicy porozumienia mobilizują się – tym bardziej, że Rouhani wygrał w maju reelekcję reelekcyjną. Konserwatywny establishment, kierowany przez potężnego Najwyższego Przywódcę Iranu Ajatollah Ali Chamenei, od tego czasu zrobił wszystko, aby ograniczyć moc Rouhaniego i storpedować otwarcie Iranu na Zachód, co było pożądane przez prezydenta i większość społeczeństwa. Hassan Rouhani zainwestował znaczny kapitał polityczny w zbliżenie z Zachodem i umową nuklearną. Teraz zostaje skonfrontowany z faktem, że Iranowi odmawia się udziału w porozumieniu przez rząd w Waszyngtonie, który wyznaczył kurs konfrontacyjny z Teheranem, nakładając nowe sankcje, jawnie szukając sposobów, by pozwolić na upadek całego porozumienia nuklearnego i otwarcie mówiąc o zmianie reżimu w Teheranie.

Amerykańskie sankcje dotykają przedsiębiorstwa z UE

Amerykańska polityka sankcji spowodowała również, że firmy europejskie ostrożnie podchodziły do ​​zobowiązań biznesowych w Iranie, ponieważ takie transakcje mogą prowadzić do sankcji ze strony Waszyngtonu. Dotyczy to szczególnie banków i instytucji finansowych. Bez ich pomocy handel nie może jednak nabrać rozpędu z powodu problematycznych źródeł finansowania. Ostatecznie europejskie firmy nie podlegają regulacjom w Brukseli, ale zamiast tego w Waszyngtonie irańska integracja z gospodarką światową może zakończyć się na marginesie.

Agresywna retoryka Waszyngtonu wzmacnia jastrzębie w Teheranie, a Rouhani musi to wziąć pod uwagę. W ubiegłą niedzielę parlament zwiększył budżet na krajowy program rakietowy i Korpus Gwardii Rewolucyjnej. I oczywiście irańscy przywódcy obserwują Koreę Północną.

Kim Jong-un wykorzystuje zagrożenie bronią jądrową, aby zapewnić przetrwanie swojego reżimu – tym bardziej, gdy pozostaje pod międzynarodową presją. I jak dotąd odniósł sukces. Teheran może teraz żałować, że nie ma niektórych opcji nuklearnych na stole.

Porozumienie nuklearne uczyniło świat bezpieczniejszym

Jedno jest pewne: umowa działa. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła obecnie sześć irańskich sprawozdań dotyczących zgodności ze wspólnym kompleksowym planem działania (JCPOA). Iran jest znacznie dalej od tworzenia broni jądrowej niż trzy lata temu. Świat stał się o wiele bezpieczniejszy. Nie można jednak oczekiwać, że porozumienie nuklearne osiągnie cele, do których nie zostało stworzone, w tym dobre postępowanie Iranu w innych kwestiach politycznych, takich jak Syria, Irak i Liban.

Mimo to coraz ważniejsze staje się dla Europejczyków dalsze wspieranie porozumienia nuklearnego, a także wsparcie umiarkowanych sił politycznych w Iranie w ogóle, tak jak Unia Europejska zrobiła to 10 dni temu, gdy szefowa bloku zagranicznego Federiki Mogherini poleciała do Teheranu. na inaugurację Rouhani.
Irański prezydent Hassan Rouhani został zaprzysiężony na drugą, czteroletnią kadencję na sesji otwartego parlamentu. Wezwał do większej wolności słowa i swobodnego dostępu do informacji w Iranie, a także do lepszych więzi z resztą świata.

TYDZIEŃ

14-18 MAJA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy,Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN), Krezus SA (KZS),KGHM Polska Miedź SA (KGH),CD Projekt SA (CDR),Polimex-Mostostal SA (PXM),Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO),Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),11 bit studios SA (11B),Forever Entertaiment SA (FOR),PlayWay SA (PLW), QubicGames SA (QUB),

Znalezione obrazy dla zapytania marca d água dolar

Chiny mogą być największym beneficjentem decyzji USA ws. Iranu

Wycofanie się USA z umowy nuklearnej z Iranem pomogło windować światowe ceny ropy – ocenił w piątek PAP chiński ekspert ds. energetyki Victor Gao. Inni eksperci uważają, że Chiny mogą być największym beneficjentem decyzji Waszyngtonu, bo łatwiej im będzie przekonać Iran do sprzedaży ropy za juany.

Jego zdaniem USA popełniają błąd, nastawiając przeciw sobie nie tylko Iran, ale też najważniejsze kraje zachodnie oraz Chiny, Rosję, Japonię i Indie. „Taka alienacja może przynieść inne konsekwencje, a jedną z nich jest podniesienie atrakcyjności szanghajskiej giełdy futures na ropę, nie tylko dla Iranu, ale dla całego świata” – powiedział, zaznaczając, że taki skutek z pewnością nie jest zamierzonym celem Trumpa.

W 2012 r., a więc w czasie, gdy obowiązywały zachodnie sankcje, Iran przyjmował od Chin płatność w juanach za część wartego ok. 20 mld dol. rocznie eksportu do tego kraju – informowała wówczas agencja Reutera, powołując się na ambasadora Iranu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 2006 r. chińskie firmy płaciły za irańską ropę w euro, a pomysł rozliczania części transakcji w juanach pojawił się w 2010 r. – podawała brytyjska agencja.

W środę francuski gigant energetyczny Total ogłosił, że może się wycofać z inwestycji w Iranie, o ile nie otrzyma zwolnienia z amerykańskich sankcji, co wzmogło obawy, że zabiegi państw europejskich o utrzymanie w mocy porozumienia z Teheranem po wycofaniu się USA spalą na panewce. W rezultacie w czwartek cena ropy typu Brent przekroczyła na jakiś czas 80 dol. za baryłkę – informował CNBC.

Spadek podaży ropy jest też pochodną polityki grupy zwanej OPEC+, w której skład oprócz krajów zrzeszonych w kartelu – w tym Iranu – wchodzą inni producenci ropy, jak Rosja. Jednocześnie dobra kondycja światowej gospodarki powoduje, że wzrósł światowy popyt na surowce.

TYDZIEŃ

21-25 MAJA 2018 r

WIG20 (WIG20) , mWIG40 (MWIG40), sWIG80 (SWIG80)szukaj w zakładce  główne indeksy, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN),CD Projekt SA (CDR),