bieżące analizy rok 2024 luty

Sztuczna inteligencja gwałtownie zwiększa zużycie energii w centrach danych. Pomocna może być technika stworzona przez Google

Aby zmniejszyć ślad węglowy technologii, operatorzy centrów danych przenoszą moc obliczeniową do lokalizacji, w których znajdują się najczystsze elektrony

Centrum danych w Prineville w stanie Oregon

Giganci technologiczni ścigają się, aby odeprzeć węglową bombę zegarową wywołaną przez ogromne centra danych, które budują na całym świecie.

Technika zapoczątkowana przez Google zyskuje na popularności w miarę pojawiania się w Internecie coraz bardziej energochłonnej sztucznej inteligencji : wykorzystywanie oprogramowania do poszukiwania czystej energii elektrycznej w częściach świata, w których występuje nadmiar słońca i wiatru w sieci, a następnie zwiększanie tam operacji centrum danych. Może to obniżyć emisję gazów cieplarnianych i koszty.

Zwykle nie oczekuje się, że komponenty komputerowe odmienią całe firmy i branże, ale procesor graficzny Nvidia Corp. wydany w 2023 roku właśnie tego dokonał. Chip do centrum danych H100 dodał ponad 1 bilion dolarów do wartości Nvidii i z dnia na dzień zmienił firmę w króla sztucznej inteligencji. Pokazało inwestorom, że szum wokół generatywnej sztucznej inteligencji przekłada się na realne przychody, przynajmniej dla Nvidii i jej najważniejszych dostawców. Popyt na H100 jest tak duży, że niektórzy klienci muszą czekać nawet sześć miesięcy na jego dostawę.

H100, którego nazwa jest ukłonem w stronę pionierki informatyki Grace Hopper , to procesor graficzny. Jest to mocniejsza wersja chipa, który zwykle znajduje się w komputerach PC i pomaga graczom uzyskać najbardziej realistyczne wrażenia wizualne. Został jednak zoptymalizowany do przetwarzania ogromnych ilości danych i obliczeń z dużą szybkością, dzięki czemu idealnie nadaje się do energochłonnego zadania polegającego na szkoleniu modeli sztucznej inteligencji. Założona w 1993 r. firma Nvidia była pionierem na tym rynku dzięki inwestycjom sięgającym prawie dwudziestu lat, kiedy to zakładano, że zdolność do równoległej pracy pewnego dnia sprawi, że jej chipy będą cenne w zastosowaniach poza grami.

TYDZIEŃ 26 luty 01 marca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polimex-Mostostal SA (PXM)

Rekordowy rajd akcji w USA jest zagrożony przez świat pogrążony w chaosie

 • Coraz więcej odniesień do geopolityki w USA, a w Europie zarobki.
 • Chaos może ożywić obawy o inflację i negatywnie wpłynąć na zyski
 Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku

Inwestorzy i firmy sygnalizują, że wojna na Bliskim Wschodzie stwarza poważne ryzyko dla zysków, ponieważ bojkoty ograniczają sprzedaż, a chaos w żegludze na Morzu Czerwonym zagraża ich łańcuchom dostaw.

Jak wynika z analizy Bloomberga, obejmującej setki wezwań do zapoznania się z wynikami, te niekorzystne czynniki stanowią zagrożenie dla rekordowego wzrostu amerykańskich akcji. Do połowy pierwszego kwartału liczba odniesień do Morza Czerwonego lub „geopolityki” niemal dorównała sumie z poprzednich trzech miesięcy. W przyszłym tygodniu Giełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

Giełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

 • Wzrost liczby podróży w okresie Księżycowego Nowego Roku dobrze wróży nastrojom
 • Chińskie akcje w Hongkongu i USA wzrosły, podczas gdy kontynent był zamknięty

Wygląda na to, że chińskie akcje czekają mocne otwarcie, gdy inwestorzy lądowi powrócą z przerwy w Nowym Roku Księżycowym, a dobre dane dotyczące podróży i turystyki przyniosą tak potrzebną ulgę na jednym z najgorszych głównych rynków na świecie.

Ponieważ handel w Chinach kontynentalnych został zamknięty w dniach 9–16 lutego, inwestorzy prawdopodobnie będą czerpać wskazówki ze wzrostów obserwowanych na akcjach tego kraju notowanych za granicą. Wskaźnik akcji w Hongkongu wzrósł o prawie 5% od środowego ponownego otwarcia , podczas gdy indeks Nasdaq Golden Dragon China Index wzrósł w ciągu tygodnia o 4,3%, podkreślając pole do nadrobienia zaległości przez akcje spółek lądowych.W przyszłymGiełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

Niemcy twierdzą, że brak wsparcia dla Ukrainy może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce

 • Minister obrony wzywa ustawodawców do odblokowania zablokowanego wsparcia
 • Pistorius rozmawia z Bloombergiem na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wezwał amerykańskich prawodawców do zatwierdzenia dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, która utknęła w Kongresie, ostrzegając, że niezastosowanie się do tego może zaszkodzić interesom gospodarczym Ameryki.

Agresja Kremla, jeśli nie zostanie powstrzymana, może nie tylko potencjalnie utrudniać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i szkodzić amerykańskim kontrahentom w dziedzinie obronności, ale może także szerzej osłabić Europę i zakłócić stosunki handlowe bloku z największą gospodarką świata, powiedział Pistorius w sobotnim wywiadzie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium .W przyszłymGiełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

TYDZIEŃ 19-23 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

Zaskakujące zyski amerykańskich korporacji napędzają wzrost cen akcji

 • Około 80% firm z S&P 500 przekracza prognozy zysków
 • Kwartał na dobrej drodze do najlepszego wzrostu zysków od połowy 2022 r.: BI

Sezon wyników zakończył się w około dwóch trzecich , a spółka Corporate America zdecydowanie przekracza oczekiwania, a Wall Street z tygodnia na tydzień podwyższa swoje prognozy zysków.

Pogodna sytuacja dla największych amerykańskich spółek pomaga utrzymać dobrą passę giełdy na początku roku , a ponadto jest to znacznie lepszy scenariusz, niż analitycy przewidywali nawet na początku ubiegłego miesiąca. W tamtym czasie nadal pojawiały się pytania dotyczące tego, jak firmy i konsumenci radzą sobie z wysokimi stopami procentowymi.

Wolniejsza inflacja w USA sprzyja optymizmowi w sprawie obniżek stóp procentowych przez Fed

 • Dane z Wielkiej Brytanii mogą pokazać osłabienie presji płacowej i zahamowanie wzrostu cen
 • Japoński PKB, zeznania Lagarde, decyzja w sprawie stóp procentowych Rosji
 • Puls inflacji w USA prawdopodobnie nadal zwalniał na początku roku, co pomogło zaspokoić oczekiwania Rezerwy Federalnej która- uzna obniżki stóp procentowych za bardziej akceptowalne.
 • Bazowy wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich , miara, która dla lepszego obrazu inflacji bazowej nie uwzględnia żywności i paliw, wzrósł w styczniu o 3,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • ak bardzo powinieneś się martwić nieruchomościami komercyjnymi?
 • Spadająca wartość budynków biurowych i innych nieruchomości powoduje obciążenie banków od Nowego Jorku po Tokio. Doradcy finansowi zwracają na to uwagę.
 • Problemy w New York Community Bancorp ponownie wzbudziły obawy dotyczące nieruchomości komercyjnych na całym świecie .
 • Od początku pandemii na rynku nieruchomości komercyjnych panuje zamieszanie, a inwestorzy w dalszym ciągu są zaniepokojeni skutkami spadku wartości budynków biurowych i innych nieruchomości na całym świecie. Spółka NYCB dała niedawno nowy sygnał ostrzegawczy, wstrząsając rynkami po tym, jak obniżyła dywidendę i odłożyła więcej pieniędzy, niż oczekiwano, na pokrycie strat z tytułu złych kredytów na nieruchomości.
 • TYDZIEŃ 12-16 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR)

Chiny obiecują ustabilizować rynki po porażce, nie podając żadnych szczegółów

Budynek giełdy w Szanghaju
 • Organ regulacyjny składa zobowiązanie w niedzielę po zeszłotygodniowym spadku cen akcji
 • Akademickie apele o fundusz stabilizacyjny, inwestorzy dają upust w Internecie

Chiny zobowiązały się do ustabilizowania rynków po tym, jak w piątek akcje spółki spadły do ​​najniższego od pięciu lat w chaotycznym handlu, ale decydenci nie podali żadnych szczegółów, w jaki sposób planują zakończyć wyprzedaż, która zniweczyła wartość o ponad 6 bilionów dolarów i nadszarpnęła zaufanie do drugiej co do wielkości spółki na świecie gospodarka.

Chińska Komisja ds. Regulacji Papierów Wartościowych obiecała w niedzielę zapobieganie nietypowym wahaniom, twierdząc, że wprowadzi na rynek więcej średnio- i długoterminowych funduszy oraz rozprawi się z nielegalnymi działaniami, w tym złośliwą krótką sprzedażą i wykorzystywaniem informacji poufnych

TYDZIEŃ 05-09 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) , GreenX Metals Limited (GRX).

Powell twierdzi, że obniżka stóp Fed w marcu jest mało prawdopodobna

 • Fed utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie i widzi, że ryzyko wyrównuje się
 • Powell twierdzi, że stopy procentowe osiągnęły szczyt w tym cyklu
 • Właściwym będzie oddzwonienie w którymś momencie tego roku: Powell
 • W komunikacie usunięto wzmiankę o możliwości kolejnych podwyżek stóp procentowych
 • Powell twierdzi, że opinie, jakie ostatnio otrzymują banki okręgowe Fed – odzwierciedlone w najnowszej Beżowej Księdze – sugerują, że „sytuacja nieco się poprawia ” w gospodarce
Jerome Powell

Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych może być wstępem do marcowej obniżki

Decydenci Rezerwy Federalnej mogą w końcu być o krok od obniżki stóp procentowych.

Przystępując do dwudniowego spotkania politycznego, które zakończy się w środę po południu w Waszyngtonie, inwestorzy szacują mniej więcej równe szanse na to, że amerykański bank centralny zacznie obniżać koszty pożyczek kolejną decyzją w marcu

TYDZIEŃ 29-01-02 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polimex-Mostostal SA (PXM),

Wyprzedaż akcji w Chinach o wartości 6,3 biliona dolarów staje się z dnia na dzień coraz bardziej nieprzyjemna

Budynek giełdy w Szanghaju
 • Załamanie sektora nieruchomości i ryzyko geopolityczne są negatywne
 • Dyskonto wyceny Chin w stosunku do Indii osiągnęło w tym tygodniu rekordowy poziom

Chińskie giełdy właśnie zakończyły kolejny ponury tydzień, a spółki z kontynentu notowane w Hongkongu plasują się na dole rankingów światowych indeksów giełdowych za bieżący rok.

W środę załamanie na chińskich giełdach pogłębiło się, gdy mnóstwo rozczarowujących danych ekonomicznych wzmocniło niedźwiedzie nastroje na rynku.

Indeks Hang Seng China Enterprises Index spadł o 3,9%, odnotowując najgorszy dzień od października 2022 r. Benchmark CSI 300 dla akcji z Chin kontynentalnych spadł o 2,2%, ponieważ obcokrajowcy sprzedali netto akcje o wartości 13 miliardów juanów (1,8 miliarda dolarów), najwięcej w ponad niż rok.

W ostatnich dniach doszło do kolejnych ponurych wydarzeń: Tokio wyprzedziło Szanghaj w roli największego azjatyckiego rynku akcji, a premia wyceny Indii w stosunku do Chin osiągnęła rekordowy poziom . Lokalnie krach na chińskich akcjach sieje spustoszenie w krajowej branży zarządzania aktywami, powodując zamykanie funduszy wspólnego inwestowania do najwyższego poziomu od pięciu lat.

W obliczu spadków chińskich akcji największy w kraju makler giełdowy, będący własnością państwa, stara się zatamować tę obniżkę, zawieszając krótką sprzedaż dla niektórych klientów na rynkach kontynentalnych. Posunięcie to jest następstwem szeregu interwencji rynkowych podjętych przez władze – w tym wykupu akcji banków przez państwo – które nie powstrzymały spadków. Od szczytu w 2021 r. wartość rynkowa akcji Chin i Hongkongu straciła ponad 6 bilionów dolarów , a historia pokazuje, że ograniczenia krótkiej sprzedaży zwykle nie zapewniają długoterminowego wzrostu.

To strategia, która działa, gdy ceny aktywów spadają. Sprzedający na krótkiej pozycji pożyczają akcje i sprzedają je, czekają, aż cena spadnie, kupują tę samą liczbę akcji po niższej cenie i oddają je pożyczkodawcy. Zarabiają na różnicy cen, o ile akcje spadają. Ale jeśli akcje wzrosną, stracą pieniądze.

TYDZIEŃ 22-26-01 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA ,copx us vs Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) sesja 19-01

Gospodarka USA gotowa na kolejny zastrzyk gotówki, jeśli Kongres poprze umowę podatkową

 • Ekonomiści twierdzą, że dwupartyjna propozycja może zwiększyć presję cenową
 • Przejście nie jest pewne, ponieważ Republikanie i Demokraci targują się.
Piesi i kupujący na Times Square w Nowym Jorku

Gospodarkę amerykańską czeka nieoczekiwany impuls fiskalny, jeśli prawodawcy poprą potencjalne porozumienie w sprawie ulg podatkowych dla przedsiębiorstw i rodzin o wartości 70 miliardów dolarów.Negocjatorzy Kongresu są pogrążeni w rozmowach na temat odnowienia wygasłych ulg podatkowych dla przedsiębiorstw i zwiększenia ulgi podatkowej na dzieci, przy czym obie strony będą są równo podzielone. Propozycja będzie musiała przejść przez Kongres, który jest głęboko podzielony co do trajektorii fiskalnej kraju , ponieważ niektórzy republikańscy prawodawcy nalegają na głębokie cięcia wydatków jako warunek uniknięcia kolejnego zawieszenia działalności rządu 19 stycznia i 2 lutego, kiedy wygaśnie tymczasowe finansowanie.

TYDZIEŃ 15-19-stycznia 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ),Jastrzębska Spółka Węglowa,CD Projekt SA (CDR),

Goldman twierdzi, że prognoza zysków S&P 500 może jeszcze wzrosnąć

 • Wzrost gospodarczy w USA, zwrot Fed i słabszy dolar mogą zwiększyć zyski
 • Prognoza EPS firmy jest już wyższa od mediany stratega
David Kostin

Zyski przedsiębiorstw w USA mogą w 2024 r. przekroczyć obecne prognozy, ze względu na silną gospodarkę i spadające stopy procentowe, twierdzą stratedzy Goldman Sachs Group Inc.

Prognozuje się, że zysk spółek z indeksu S&P 500 na akcję wzrośnie w tym roku o 5% do 237 dolarów, jak przewidywał w cotygodniowym notatce zespół kierowany przez głównego specjalistę ds. strategii rynku akcji w USA Davida Kostina .

TYDZIEŃ 08-12-01 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ),Jastrzębska Spółka Węglowa.KGHM Polska Miedź SA

Czy rok 2024 będzie kolejnym szalonym rokiem dla rynków? Oto, co prognozują eksperci

To był rok gwałtownych zwrotów na rynkach: obligacje spaliły się, a następnie wzrosły, akcje spadły, a następnie poszybowały w górę, a wszechpotężny dolar królewski z pierwszej połowy zniweczył wszystkie swoje zyski w drugiej połowie.

Traderzy i inwestorzy byli dotknięci szeregiem wstrząsów: regionalnym kryzysem bankowym w USA i upadkiem Credit Suisse , niepowodzeniem długo oczekiwanego odbicia gospodarczego Chin po Covid, wybuchem wojny między Izraelem a Hamasem i wreszcie decyzją Rezerwy Federalnej o-face, aby zmienić gołębi .

Chociaż wiele wczesnych posunięć zakończyło się fiaskiem, w całym roku było kilku dużych zwycięzców. Akcje sztucznej inteligencji gwałtownie wzrosły, pociągając za sobą akcje chipów, podczas gdy tak zwana Magnificent 7 – Tesla, Amazon.com, Meta, Apple, Alphabet, Nvidia i Microsoft – zdominowała wzrosty na amerykańskich giełdach. Jen był największym przegranym walutowym, a Bank Japonii prawie nie odstąpił od swojej super łagodnej polityki pieniężnej, podczas gdy kryptowaluty odbiły się po wyprzedaży w 2022 roku.

Według liczb

 • 600%Pozyskuje w tym roku akcje osiągające najlepsze wyniki na świecie, koreańskiego dostawcę pojazdów elektrycznych
 • 5,02%Szczyt rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w październiku, najwyższy od 2007 roku
 • 5200 punktówJeden z największych byków na Wall Street, John Stoltzfus z Oppenheimer Asset Management, przewiduje, że S&P 500 osiągnie ten rekord w 2024 r.

Dlaczego jest to ważne

Oto kilka najważniejszych pytań na rok 2024:

Akcje: Czy światowe akcje mogą nadal rosnąć w oparciu o optymizm związany z obniżkami stóp procentowych przez Fed, czy też spowolnienie w gospodarce światowej okaże się poważniejsze niż obecnie przewidywano i osłabi popyt?

Dolar: Czy waluta amerykańska zamierza pogłębić swoją niedawną słabość w miarę zbliżania się Fed do obniżek stóp procentowych, czy też odbije się, gdy największa gospodarka świata wyprzedzi swoich rywali?

Jen: Czy japońska waluta w końcu odbije się, gdy bank centralny zdecyduje się zaatakować i porzucić ostatni na świecie system ujemnych stóp procentowych?

Ropa naftowa: Co stanie się z ropą naftową, gdy wojny zmienią linie dostaw, OPEC+ obiecuje zmniejszyć wydobycie i osłabić popyt ze strony największego na świecie importera energii, Chin?

Kryptowaluty: czy Bitcoin i jego ubite odpowiedniki mogą przedłużyć swój niedawny wzrost i ponownie rozpalić manię obserwowaną pod koniec 2021 roku?

Punkty zapalne: Czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na „miękkie lądowanie” i czy inflacja rzeczywiście została pokonana? Jak wybory wpłyną na rynki? Czy globalne stosunki geopolityczne mogą ulec dalszemu pogorszeniu? Jak rynki zareagują na wszystkie te ryzyka?

Gdzie inwestować w przyszłe trendy

Według zarządzających inwestycjami zakłady na gospodarkę kosmiczną, sztuczną inteligencję i firmy z branży technologii długoterminowych to jedne z najlepszych długoterminowych możliwości.Wiele strategii inwestycyjnych koncentruje się na długoterminowym wzroście. Często jednak trudno sobie wyobrazić, jak inaczej może wyglądać przyszłość za kilkadziesiąt lat.Ludzie mogliby żyć dłużej , czerpać korzyści z rozwijającej się gospodarki kosmicznej , polegać na sztucznej inteligencji i działać w obliczu zupełnie nowego zestawu zagrożeń geopolitycznych.To przynajmniej cztery z najważniejszych trendów, na które zwróciły uwagę menedżerowie inwestycyjni zapytani przez Bloomberg News, jakie obszary stanowią największe możliwości dla inwestorów w przyszłości.Poniżej dzielą się swoją analizą dotyczącą tych trendów – które mogą zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i inwestujemy – oraz tego, jak zachować inteligentne podejście do inwestowania.

Chad Anderson , partner zarządzający 
Space CapitalGospodarka kosmiczna
Wizja: Większość ludzi ma z góry przyjęte wyobrażenia o gospodarce kosmicznej jako o lądowaniu Apollo na Księżycu i międzynarodowej stacji kosmicznej – o wielkich osiągnięciach ludzkości. 
Zazwyczaj nie myślą o przedsiębiorcach przekształcających prawie każdą większą branżę na świecie, ale to właśnie na wielobiliardowych możliwościach skupia się nasz fundusz venture capital. 
Gospodarka kosmiczna to znacznie więcej niż rakiety i sprzęt satelitarny.
Technologie kosmiczne odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszej gospodarce i będą w dalszym ciągu przekształcać największe gałęzie przemysłu na świecie. 
W czasach niepewności przedsiębiorstwa i rządy chcą więcej informacji, a nie mniej. 
Technologie kosmiczne stanowią infrastrukturę krytyczną, a przedsiębiorstwa i rządy w dalszym ciągu wydają wydatki w różnych cyklach rynkowych.
Możliwości: Kluczowe stosy technologii to GPS, inteligencja geoprzestrzenna [wywiad uzyskany poprzez analizę obrazów i sygnałów na Ziemi] oraz łączność satelitarna. 
Wschodzące gałęzie przemysłu cieszą się dużym zainteresowaniem mediów – rynki księżycowe, stacje kosmiczne – ale stanowią niewielką część tego, co się dzieje.
Historia GPS zapewnia ramy dla zrozumienia, w jaki sposób technologie kosmiczne mogą stworzyć nowe możliwości inwestycyjne. 
GPS został zbudowany przez rząd dla rządu i z założenia był niedostępny dla kogokolwiek innego. 
Jednak firmy takie jak Trimble i inne opracowały komercyjne odbiorniki umożliwiające wykorzystanie tego cennego sygnału pozycjonującego. 
Udostępnili go społeczności technologicznej, która stworzyła usługi oparte na lokalizacji, takie jak Mapy Google, Uber, Lyft, Foursquare, a nawet Pokemon Go.
To samo widzimy w inteligencji geoprzestrzennej. 
Tani dostęp do orbity za pośrednictwem SpaceX umożliwił wystrzelenie rozproszonych sieci setek małych satelitów, które generują niespotykaną dotąd ilość nowych danych. 
Zaczynamy widzieć pierwsze firmy „dystrybucyjne” w GEOINT, takie jak 
SkyWatch , a także nowe aplikacje budowane na podstawie tego zbioru danych, takie jak Arbol, Regrow, Indigo Ag i Shield AI, które koncentrują się na wielobiliardowych branże dolarowe, takie jak rolnictwo, ubezpieczenia, budownictwo i inne.
SpaceX wprowadzi nas w kolejną fazę gospodarki kosmicznej dzięki pojazdowi Starship, który będzie największym na świecie, najpotężniejszym i pierwszym w pełni nadającym się do ponownego użycia systemem transportowym, zaprojektowanym do transportu zarówno załogi, jak i ładunku na orbitę Ziemi, Księżyca, Marsa i poza. 
Obniży to koszt wejścia na orbitę o kolejny rząd wielkości. 
Otworzy drzwi do wielu nowych możliwości, od turystyki hotelowej na orbicie po księżycowe stacje bazowe, zakłady produkcyjne naziemne i nie tylko.
Jak inwestować
Większość akcji toczy się na rynkach prywatnych, ale zaczynamy widzieć, że niektóre spółki notowane są na rynkach publicznych. 
Pojawiły się spekulacje na temat potencjału SpaceX w zakresie wydzielenia Starlink, ale to tylko jedna z wielu pojawiających się możliwości dla inwestorów detalicznych. 
Tak jak branża technologiczna przeszła od zaledwie kilku spółek publicznych w latach 90. do ogromnego rynku, jakim jest obecnie, takiej samej trajektorii oczekuje się w przypadku komercyjnego przemysłu kosmicznego. 
W ten sam sposób, w jaki każda dzisiejsza firma jest firmą technologiczną, każda firma jutra będzie firmą kosmiczną.
Abby Miller Levy , współzałożycielka 
Primetime Partners

Obietnica długowieczności

Wizja: Nasz fundusz venture capital skupia się nie na tym, czy możemy wydłużyć życie, ale na tym, co się stanie, gdy to wydłużymy – co należy zbudować, aby dostosować się do starzejącej się populacji. Jakie będą konsekwencje dla naszej infrastruktury, jeśli 50% Amerykanów dożyje 100 lat? Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda przewiduje, że do 2050 r. oczekiwana długość życia wynosząca sto lat będzie normą dla wszystkich noworodków. Co stanie się z systemami opieki zdrowotnej, branżą usług finansowych, nieruchomościami, usługami konsumenckimi i mediami w skali globalnej?

Możliwości: Historycznie rzecz biorąc, starzenie się było biznesem usług lokalnych i społecznych. Od czasu pandemii Covid-19 zdrowie cyfrowe napędzane telemedycyną i sztuczną inteligencją ma znaczący wpływ na skalowalność naszego kosztownego systemu opieki zdrowotnej, aby zapewnić lepszą opiekę rosnącej populacji osób starszych. Jednak sama technologia nie jest w stanie rozwiązać problemu niedoboru personelu medycznego, który do roku 2030 na całym świecie szacuje się na 12,9 miliona. Potrzebujemy alternatywnych źródeł opieki, takich jak opiekunowie rodzinni. W USA jest co najmniej 53 miliony nieopłacanych opiekunów rodzinnych, a prywatna gospodarka i systemy wsparcia dla nich są znikome. Systemy te dopiero powstają i jest to obszar, w który inwestujemy — skupiają się na tym trzy z naszych spółek portfelowych: Aidaly , Carewell i RubyWell .

W usługach finansowych przyglądamy się nowym produktom i usługom, które pomogą w wydłużeniu trwałości finansowej i odwróceniu trendu, zgodnie z którym połowa Amerykanów na emeryturze będzie pozbawiona środków finansowych. Długowieczność finansowa wymaga długowieczności siły roboczej oraz wcześniejszego i bardziej znaczącego rozpoczynania oszczędzania na emeryturę. Inwestujemy w Penelope , stawiającą na technologię cyfrową, niedrogą firmę 401(k) , która obsługuje małe firmy i zwiększa dostęp do kluczowych produktów oszczędności emerytalnych dla wszystkich pracowników.

Istnieje również możliwość dodatkowego ubezpieczenia emerytów — większość Amerykanów błędnie uważa, że ​​pomocnicy domowej opieki zdrowotnej są objęci Medicare. Jak zatem zbudować ubezpieczenie opieki długoterminowej w wersji 2.0? Działa tu około czterech start-upów, w tym HCG Secure. Tym, co sprawiało firmom ubezpieczeniowym takie problemy w przypadku wcześniejszych wersji ubezpieczenia LTC, był brak górnego limitu zakresu ubezpieczenia. Te nowsze produkty mają odpowiedni rozmiar, aby móc pobierać niższe ceny, a zatem nagroda jest niższa. Ale firmy świadczą usługi, takie jak pomoc w znalezieniu kierowników opieki geriatrycznej i wiedzą, za co mogą płacić państwa. Wbudowane usługi wsparcia oznaczają, że klienci rzadziej będą potrzebować pomocy przez tyle dni.

Istnieją również start-upy zajmujące się zarządzaniem opieką nad osobami z demencją, ponieważ w USA mamy tylko 2000 neurologów i wszyscy będą chcieli tych leków. Isaac Health oferuje kompleksową diagnostykę demencji oraz bieżącą opiekę nad demencją; Tembo Health oferuje pełną opiekę zdrowotną dla pacjentów z demencją. Obie firmy działają w pełni wirtualnie, otrzymują zwrot kosztów z Medicaid, Medicare i wybranych ubezpieczeń komercyjnych, a także mogą wspierać i edukować członków rodziny dotkniętych chorobą bliskiej osoby.

Jak inwestować

Mniejsze, tematyczne fundusze venture capital, takie jak nasz, okresowo zbierają fundusze; wpisowe może wynosić około 1 miliona dolarów od osób fizycznych i biur rodzinnych. Jeśli masz przekonanie co do konkretnej firmy na wczesnym etapie rozwoju i możesz zapewnić jej odpowiednią wiedzę specjalistyczną, założyciele często chętnie włączają aniołów biznesu do wcześniejszych rund pozyskiwania funduszy. Inwestorzy bez takich pieniędzy, ale dysponując funduszami, z którymi mogą podejmować ryzyko i których nie będą potrzebować przez 10 lat, mogą eksplorować sieci aniołów biznesu lub znajdować fundusze ETF, fundusze inwestycyjne lub większe spółki publiczne skupiające się na technologiach długowieczności.

Brook Dane , menedżer portfela, Goldman Sachs Asset Management

Przyszłość napędzana sztuczną inteligencją

Wizja: postrzegamy sztuczną inteligencję jako najbardziej rewolucyjną technologię, jaką widzieliśmy w ciągu ostatnich 20 lat. W tym roku rynek wąsko skupił się na bezpośrednich beneficjentach i podmiotach ułatwiających sztuczną inteligencję, a mianowicie na Magnificent 7. Uważamy jednak, że możliwości sztucznej inteligencji rozszerzą się poza tę grupę i obejmą firmy skupione na umożliwianiu, ulepszaniu i skutecznym wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do napędzania biznesu wzrost.

Możliwości: przyglądamy się trzem segmentom sztucznej inteligencji: czynnikom umożliwiającym, warstwie danych i aplikacjom. Podmioty umożliwiające zapewnienie infrastruktury niezbędnej do wspierania sztucznej inteligencji, takie jak firmy produkujące półprzewodniki, przedsiębiorstwa zajmujące się sprzętem półprzewodnikowym oraz dostawcy usług w chmurze dostarczający infrastrukturę i serwery danych o krytycznym znaczeniu dla obsługi obciążeń AI. Firmy, które tu lubimy, to Advanced Micro Devices i Marvell Technology .

Firmy działające w warstwie danych koncentrują się na usprawnieniu zarządzania danymi na potrzeby sztucznej inteligencji. Są to firmy zajmujące się infrastrukturą danych, które oferują miejsce do przechowywania i analizowania ogromnych ilości danych w celu szkolenia modeli wielojęzycznych, oraz dostawcy rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Palo Alto Networks i Snowflake należą do firm, które lubimy tutaj.

W segmencie aplikacji znajdziesz branże, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do ulepszania oferowanych przez siebie produktów i usług. W dłuższej perspektywie duże beneficjentami będą firmy, które będą w stanie wykorzystać sztuczną inteligencję do zwiększenia wydajności, zwiększenia wydajności pracy oraz udoskonalenia swoich produktów i usług. HubSpot i Adobe to przykłady firm, które powinny na tym zyskać.

Jak inwestować

Jesteśmy dopiero na początku czegoś, co może być megacyklem technologicznym, a jedynymi obszarami, które jak dotąd odczuły prawdziwy rozwój, są czynniki umożliwiające rozwój oraz firmy zajmujące się danymi i bezpieczeństwem. W nadchodzących latach spodziewamy się pojawienia się nowych aplikacji, które spowodują przyspieszenie produktywności. Ten segment rynku jest pomijany przez inwestorów, biorąc pod uwagę, że wiele firm i technologii związanych ze sztuczną inteligencją znajduje się na wczesnym etapie, a ich wykorzystanie jest niewielkie, a rynki, do których można dotrzeć, są ogromne.

TYDZIEŃ 02-05-01 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ),Jastrzębska Spółka Węglowa.KGHM Polska Miedź SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *