Czy za gwałtowne odbicie na giełdach dopowiadają fundusze takie jak m innymi Black Rock w Polsce https://www.blackrock.com/pl ?
Prawie 13 bilionów dolarów zainwestowano w fundusze notowane na giełdzie, czyli ETF-y. ETF-y, które odzwierciedlają S&P 500. ETF-y na złoto. ETF-y na bitcoiny. Jest nawet ETF Vegan. Jak ten rynek stał się tak duży i różnorodny? Rynek ETF-ów jest wart prawie 13 bilionów dolarów – i rośnie. Ale co właściwie wchodzi w skład ETF-ów? I dlaczego stały się tak popularne? Są to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, które śledzą jasno określoną liczbę akcji, obligacji lub innych aktywów i pozwalają inwestorowi na masowe inwestowanie w grupę tych aktywów. Fundusze ETF zazwyczaj śledzą określony benchmark, czyli dany koszyk aktywów, którym jest typowy indeks rynkowy, co eliminuje konieczność wybierania przez inwestora konkretnych aktywów, takich jak akcje czy obligacje jednej konkretnej spółki. Skład funduszu jest bowiem wyraźnie określony przez indeks. Dokłady opis jak działaja rynek ETF odnajdziecie pod linkiem https://www.fondee.pl/blog/co-to-sa-etf wzglednie można odnaleźć w internecie lub na stronach emitentów.
ostatnie wydarzenia na giełdach jakie miały miejsce w sierpniu tego roku, a więc przyspieszona korekta na rynkach bazowych ,-na polskiej giełdzie rozpoczęta około dwa tygodnie wcześniej, co potwierdzało wieloletnią prawidłowość , – a następnie gwałtowne odbicie na rynkach bazowych wywołało konsternację u inwestorów ,Pojawiły się próby wyjaśnienia sytucji przez komentatorów rynków. Również blog https://schooloftrading.pl/ spróbuje się odnieść do owego zjawiska ,jednak bez szczególnej ekscytacji zachowaniem giełd z ostatniego tygodnia. Od strony fundamentalnej zdaniem autora doszło do autentycznej wyprzedaży przez inwestorów instrumentów i akcji na rynkach, jednak jej skala w panującym przecież trendzie wzrostowym , nie była znaczna,,, niemniej wygenerowany średnioterminowy ruch spadkowy był zbyt gwałtowny.Można przyjąć iż gwałtowność tego ruchu wywołany został przez produkty lewarowane, takie jak np etf na akcje tkzw wspaniałej siódemki, czyli amerykańskich technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji, które znalazły się w technicznej korekcie, . „Wspaniała siódemka”, to Apple, Amazon.com, Alphabet, Microsoft, Nvidia, Tesla i Meta Platforms, są to spółki najwięcej ,, ważące,, w ideksie S&P 500 – U.S. (^SPX) https://stooq.pl/q/?s=^spx. Odbicie zapowiadał już układ techniczny, jaki został wygenerowany ostatnim spadkiem , gwałtowność przeceny doprowadziła do wybicia dołem spadku budowanego w początkowej fazie figura klina spadkowego , ostatnia faza spadku wybiła się znacznie poniżej dolnego ograniczenia wstęgi bollingera, co też nie uszło uwadze wnikliwego obserwatora rynku jakim jest autor bloga https://schooloftrading.pl/, konsekwencją takiego układu zwykle jest gwałtowny zwrot kursu powrót do obszaru wyznaczonego wstęgą bollingera a następnie dochodzi do wybicia formacji klina spadkowego górą , co też ma gwałtowny przebieg. Z takim obrazem rynku mamy aktualnie doczynienia. Autor zauważył tę zależność między innymi publikując na platformie X https://x.com/Julian45335731/status/1823418103268540471 odpowiednio wcześnie sugerując zakup etf na wzrost NVIDIA Corp (NVDA.US) https://stooq.pl/q/?s=nvda.us, na wykresie spółki doskonale widoczny jest wcześniej opisany układ techniczny. Co on oznacza? co może mieć znaczenie.? Wydaje się iż taki układ techniczny kończąc odbicie w pobliżu oporów z maksimum aktualnego trendu, ostatecznie cofnie w ruchu powrotnym do podstawy wybicia, czyli pkt skąd kurs wybijając się minął opór z formacji klina zniżkującego.Przyjmując taki możliwy scenariusz za zasadny obserwując notowania nie można aktualnie twierdzić iż odbicie jednoznacznie zakończyło spadki, a kurs indeksów wraca do trendu wzrostowego. Gwałtowność odbicia sugeruje jedynie iż decydujące znaczenie i wpływ na zachowanie ruchów indeksów mają aktualnie produkty lewarowane .