bieżące analizy rok 2024 trzeci tydzień lipca

Odbicie S&P 500 pozostawia duże banki poza wynikami: podsumowanie rynków

 • Nastrój konsumentów spada do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, inflacja spada
 • Ceny producentów wzrosły nieznacznie bardziej niż przewidywano w przypadku marż

Giełda zanotowała kolejny tydzień wzrostów, a obligacje skarbowe odrobiły straty poniesione w tym roku po tym , jak najnowsze dane ekonomiczne wzmocniły przypuszczenia, że ​​Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe we wrześniu.

Wells Fargo ostrzegł w raporcie o zyskach, że nie uda mu się w tym roku obniżyć kosztów tak szybko, jak prognozowało

Około 80% akcji w S&P 500 zyskało w piątek, gdy wskaźnik odzyskał swój poziom 5600 po poprzednim spadku sesji. Mniejsze firmy po raz kolejny przewyższyły przestrzeń megacap, notując swój najlepszy tydzień w 2024 roku. W ostatnich 30 minutach handlu na Wall Street akcje ograniczyły wzrost. Banki zostały uderzone na początku sezonu zysków w USA, a wyniki Wells Fargo & Co. , JPMorgan Chase & Co. i Citigroup Inc. nie napędziły dynamiki branży.

Akcje największych amerykańskich banków w tym roku deklasowały szerszy rynek, ale ich wzrost został po raz kolejny zahamowany przez wyniki finansowe, które rozczarowały inwestorów.

Wells Fargo & Co. spadło o 6%, co było najgorszym spadkiem w ciągu dnia zysków od ponad trzech lat po nieudanym wyniku odsetkowym netto. Citigroup Inc. spadło o 1,8%, ponieważ wydatki były w centrum uwagi, mimo że przychody rynkowe przekroczyły oczekiwania. A JPMorgan Chase & Co. spadło o 1,2%, ponieważ wyniki i stabilne prognozy nie zrobiły wrażenia. Wszystkie trzy znalazły się wśród 20 największych spadków w indeksie S&P 500 w piątek, podczas sesji, w której ponad 400 akcji indeksu wzrosło, a Wells Fargo okazało się największym przegranym dnia.

Bitcoin ETF odnotowuje najlepsze tygodniowe napływy od maja po gwałtownym spadku cen

 • W tygodniu kończącym się 11 lipca fundusze ETF oparte na bitcoinie przyniosły 882 mln dolarów
 • Napływy nastąpiły po spadku ceny bitcoina do najniższego poziomu od lutego

Po tym, jak cena największej kryptowaluty świata spadła tydzień temu do najniższego poziomu od lutego, nabywcy spadków powrócili w wielkiej masie, zapewniając funduszom ETF opartym na bitcoinie najlepsze wpływy od ponad miesiąca.

Spot Bitcoin ETF-y przyjęły 882 mln USD w tygodniu kończącym się 11 lipca, przy średniej 175 mln USD napływających dziennie, według danych JPMorgan. To najwięcej napływów od okresu kończącego się 23 maja.

TYDZIEŃ  15-19 lipca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20,CD Projekt SA (CDR).Cannabis Poland SA (CBD),

Chiny przestały kupować złoto, już drugi miesiąc z rzędu

Chiński bank centralny drugi miesiąc z rzędu nie kupił złota, a cena tego szlachetnego kruszcu spadła z rekordowo wysokiego poziomu.-aktualnie ceny metali znowu rosną-,z uwagi na oczekiwanie obniżenia oprocentowania. Przyczynić ma się do tego pogarszająca sytuacja gospodarcza i ewentualny strach decydentów https://businessinsider.com.pl/gospodarka/amerykanska-gospodarka-moze-otrzec-sie-o-recesje-to-zmobilizuje-fed-do-dzialania/qgh875q

,,Hamowanie amerykańskiej gospodarki jest faktem. Piątkowe dane z rynku pracy tylko to potwierdzają. Pytanie brzmi, jak silne może się okazać i kiedy Rezerwa Federalna, widząc rosnące ryzyko nadejścia recesji, zareaguje obniżając stopy.,,

Według oficjalnych danych opublikowanych w niedzielę, zapasy sztabek przechowywane przez Ludowy Bank Chin pozostały niezmienione i wyniosły 72,8 mln uncji trojańskich pod koniec zeszłego miesiąca. Bank centralny zdecydował się nie zwiększać rezerw w maju, kończąc 18-miesięczną szaleńczą sprzedaż, która przyczyniła się do wzrostu cen złota do ich najwyższego poziomu w historii.Dla wielu oznacza to, że być może Chiny zakończyły w tej chwili zakupy królewskiego kruszcu, takie jakie sobie założyły i szykują się do innego ruchu. Jakiego? Tego jeszcze nie wiadomo.Raya Dalio, jednego z najbogatszych ludzi świata, który w czasie swojego wystąpienia na forum ekonomicznym w Hongkongu powiedział, że najważniejszym wydarzeniem tego roku w kontekście złota będą wybory w USA. 

TYDZIEŃ  08-13 lipca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20,CD Projekt SA (CDR).

„Uważajcie na nagły gniew rynku z powodu zadłużenia” – mówi rządom BIS

 • Urzędnicy z Bazylei ostrzegają, że zaufanie „może szybko się rozpaść”
 • „Wszystko wygląda na zrównoważone, aż nagle przestało takie być”
Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych ostrzega, że ​​zadłużone kraje są narażone na gwałtowną utratę zaufania, chociaż ryzyko to jest słabo dostrzegane na rynkach obligacji.

Bazylejska instytucja stwierdziła w swoim corocznym raporcie ekonomicznym opublikowanym w niedzielę, że kraje, których rozdęte pozycje fiskalne są dodatkowo nadwyrężone przez wyższe stopy procentowe, powinny nadać priorytet naprawie fiskalnej.  Claudio Borio , szef departamentu monetarnego i ekonomicznego BIS, powiedział, że muszą działać „pilnie”.

TYDZIEŃ  01-04 lipca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20,CD Projekt SA (CDR).

Kluczowe wskaźniki inflacji Fed mogą otwierać drogę do obniżek stóp procentowych

 • Zaobserwowano, że miary PCE wykazują niewielkie lub żadne miesięczne zmiany
 • Szwecja i Meksyk ustaliły stawki; Inflacja we Francji, Włoszech i Kanadzie
Klient niesie torby na zakupy w San Francisco w Kalifornii

.Rezerwa Federalna mierniki inflacji mogą wykazać najsłabszy miesięczny wzrost od końca ubiegłego roku, co będzie dla urzędników odskocznią do rozpoczęcia obniżania stóp procentowych, być może już we wrześniu.

Ekonomiści nie spodziewają się żadnych zmian w majowym indeksie cen osobistych wydatków konsumpcyjnych oraz minimalnego wzrostu o 0,1% w głównej mierze , która nie obejmuje żywności i energii, na podstawie median prognoz z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów B

Globalni inwestorzy zwracają uwagę na niegdyś ulubione akcje japońskie

 • Akcje japońskie są narażone na istotne ryzyko korekty, twierdzi Citi
 • Inwestorzy zagraniczni czwarty tydzień byli sprzedawcą netto akcji

REKORDOWY WZROST

rynku akcji w Japonii na początku tego roku wydaje się odległym wspomnieniem, gdy zagraniczni inwestorzy wyprzedają akcje w obliczu spowolnienia gospodarczego.

Citigroup Inc. i abrdn Plc należą do banków, które stały się bardziej pesymistyczne w stosunku do krajowych akcji, ponieważ perspektywy reformy ładu korporacyjnego i polityki pieniężnej Banku Japonii pozostają niepewne. Ankieta przeprowadzona przez Bank of America Corp. wśród zarządzających funduszami wykazała, że ​​około jedna trzecia respondentów uważa, że ​​rynek osiągnął swój szczyt.

Globalne obligacje korporacyjne są na dobrej drodze do najgorszego miesiąca od końca ubiegłego roku, pod jednym względem, ponownie rozpalając debatę na temat względnej wartości kredytów w porównaniu z innymi klasami instrumentów o stałym dochodzie.

Jak pokazuje indeks Bloomberga, w czerwcu spready wzrosły jak dotąd o około 10 punktów bazowych, z najniższego poziomu od trzech lat . Tymczasem, jak wynika z danych, premie dochodowe z tych obligacji, a także amerykańskich papierów wartościowych wysokiej jakości rosną z majowych poziomów, które obserwowano jedynie przez niecałe 1% okresu od światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

TYDZIEŃ  24-28 czerwca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 2

Rynek lekceważy to, co Fed mówi na temat stóp procentowych

 • Jastrzębie pogawędki nie odstraszyły inwestorów od ryzykownych aktywów
 • Traderzy włożyli w zeszłym tygodniu 2 miliardy dolarów w technologię, większość w ciągu miesięcy
Piesi wzdłuż Wall Street w pobliżu nowojorskiej giełdy papierów wartościowych

Aksjomat z Wall Street ostrzega, aby „nigdy nie walczyć z Fed”. Ale właśnie to robią inwestorzy i może to wywołać wzrost w niektórych zapomnianych zakątkach giełdy.
Prognozy Rezerwy Federalnej i komentarze bankierów centralnych nie mogą być bardziej przejrzyste. Inwestorów ostrzega się, że stopy procentowe pozostaną wyższe niż oczekiwano, a mediana projekcji urzędników Fed wzywa do jednej obniżki stóp procentowych w tym roku.Banki centralne nieufne wobec przyłączenia się do globalnego cyklu obniżek stóp procentowych mogą ujawnić się w tym tygodniu wraz z kwartetem decyzji w gospodarkach rozwiniętych.Kilka dni po tym, jak  Rezerwa Federalna 
obniżyła prognozy łagodzenia polityki pieniężnej w USA w tym roku, decydenci od Wielkiej Brytanii po Australię prawdopodobnie zasygnalizują, że nadal nie są na tyle przekonani o dezinflacji, aby sami zacząć obniżać koszty pożyczek.Menedżerowie zarządzający pieniędzmi, w tym 
T. Rowe Price Group Inc., uważają, że azjatyckie obligacje dolarowe mają przed sobą jeszcze wiele do zrobienia, po tym jak w tym roku osiągnęły lepsze wyniki niż prawie wszystkie inne obligacje na rynkach długu.Jak pokazują indeksy Bloomberg, obligacje 
przyniosły w tym roku zwrot na poziomie 9,8% w porównaniu z około 3% w przypadku 
światowych konkurentów i stratami na większości wysokiej jakości długów. Dobre wyniki są częściowo spowodowane odbiciem chińskiego długu śmieciowego z rekordowo niskiego poziomu, gdy władze w Pekinie próbują podnieść
rynek nieruchomości z bezprecedensowego kryzysu.

TYDZIEŃ  17-21 czerwca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20

Traderzy z rynków wschodzących gromadzą się w lokalnym zadłużeniu po wstrząsie wyborczym, który wywraca zakłady walutoGwałtowny wzrost zmienności peso meksykańskiego szkodzi jego atrakcyjności w transporcie

 • Traderzy gonią za lokalnymi obligacjami i innymi walutami przy mniejszym politycznym hałasie
Kantor wymiany walut w Bodrum w Turcji

Inwestorzy z rynków wschodzących zwracają się w stronę lokalnych obligacji i transakcji walutowych o względnej wartości w następstwie wstrząsów wyborczych, które zniweczyły przyjęte od dawna założenia w niektórych największych gospodarkach wschodzących.

Ashmore Plc i Ninety One należą do spółek powiększających pozycje w lokalnym długu, szczególnie na rynkach wschodzących. Inni zalecają waluty takie jak polski złoty, postrzegany jako izolowany od zawirowań politycznych po zmienności, która wstrząsnęła popularnymi transakcjami typu carry trade, takimi jak peso meksykańskie. Aktywa tureckie również stają się preferowanym wyborem.

TYDZIEŃ  10-14 czerwca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne

OPEC+ zgadza się na przedłużanie i stopniowe ograniczanie cięć produkcji

 • Dobrowolne cięcia w wysokości 2 mln baryłek dziennie wygasały stopniowo od października
 • Odrębna transza ograniczeń obejmujących całą grupę przedłużona do końca 2025 r
Pole naftowe w pobliżu Dyurtyuli w Republice Baszkortostanu w Rosji.

Porozumienie osiągnięte w niedzielę w Riyadzie pod pewnymi względami przekracza oczekiwania rynku, przedłużając na przyszły rok tak zwane „dobrowolne” cięcia w przypadku kluczowych członków, w tym Arabii Saudyjskiej i Rosji. Jednak zaczyna również wycofywać ograniczenia podaży w październiku, wcześniej niż zakładali niektórzy obserwatorzy OPEC.

Porozumienie osiągnięte w niedzielę w Riyadzie pod pewnymi względami przekracza oczekiwania rynku, przedłużając na przyszły rok tak zwane „dobrowolne” cięcia w przypadku kluczowych członków, w tym Arabii Saudyjskiej i Rosji. Jednak zaczyna również wycofywać ograniczenia podaży w październiku, wcześniej niż zakładali niektórzy obserwatorzy OPEC.

Przed spotkaniem handlowcy i analitycy powszechnie oczekiwali, że OPEC+ przedłuży ograniczenia dostaw, aby zrównoważyć rosnącą produkcję u swoich rywali, a niektórzy przewidywali, że zostaną one utrzymane do końca 2024 r. Zgodnie z nowym porozumieniem osiem krajów uczestniczących w dzięki tym dodatkowym ograniczeniom do stycznia na rynek będzie przybywało około 750 000 baryłek dziennie.

Ceny ropy naftowej ostatnio spadły w związku z kruchymi perspektywami gospodarczymi w Chinach będących największymi konsumentami oraz wątpliwościami co do tempa obniżek stóp procentowych w głównych gospodarkach uprzemysłowionych. Kontrakty terminowe Brent osiągnęły cenę 81,62 dolarów za baryłkę 31 maja, co oznacza spadek o 7,1% w skali miesiąca.

Porozumienie OPEC+ przedłuża cięcia o około 2 miliony baryłek dziennie, które odegrały kluczową rolę we wspieraniu cen ropy powyżej 80 dolarów za baryłkę w tym roku, ale miały wygasnąć z końcem czerwca. Jak wynika z oświadczenia saudyjskiego Ministerstwa Energii, ograniczenia będą obowiązywać w całości w trzecim kwartale, a następnie będą stopniowo wycofywane w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Te „dobrowolne” obniżki dokonane przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników były uzupełnieniem wcześniejszego porozumienia obejmującego całą grupę, ograniczającego wydobycie ropy naftowej do około 39 milionów baryłek dziennie, które obowiązywało do końca tego roku. Sojusz w oświadczeniu podał, że zgodził się również na przedłużenie tego porozumienia do końca 2025 roku.

„Usuwa znaczną część ropy z naszych bilansów zarówno w tym roku, jak i w następnym” – powiedziała Amrita Sen, dyrektor ds. badań i współzałożycielka Energy Aspects Ltd. Ta transakcja„utrzymuje OPEC+ pod kontrolą rynku”.

Niedzielne porozumienie sugeruje, że lider OPEC+ Arabia Saudyjska, która była gospodarzem spotkania w swojej stolicy po odwołaniu początkowych planów spotkania w Wiedniu, próbuje znaleźć równowagę między wspieraniem rynków ropy a łagodzeniem ograniczeń w produkcji, które wielokrotnie drażniły niektórych członków.

Niższe ceny ropy naftowej w tym roku poprawiły perspektywy gospodarcze, zapewniając pewną ulgę bankom centralnym zmagającym się z utrzymującą się inflacją. Zagrażają jednak także dochodom producentów takich jak Arabia Saudyjska, która potrzebuje cen bliskich 100 dolarów za baryłkę, aby sfinansować ambitne plany wydatków księcia koronnego Mohammeda bin Salmana , szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Równolegle do niedzielnego spotkania OPEC+ rząd Arabii Saudyjskiej zakończył sprzedaż akcji państwowego giganta naftowego Aramco za kwotę 12 miliardów dolarów, zbierając fundusze na opłacenie planu masowej transformacji gospodarczej.Porozumienie rozwiązuje, choć tymczasowo, potencjalnie napiętą debatę na temat zdolności produkcyjnych niektórych krajów w zakresie ropy. Sojusz zlecił zewnętrzny przegląd możliwości swoich członków z zamiarem zresetowania bazowych poziomów produkcji stosowanych do pomiaru cięć w 2025 r.Kilku głównych eksporterów domagało się podniesienia swoich poziomów , co mogłoby zagrozić wysiłkom grupy zmierzającym do stabilizacji rynków światowych. Termin zakończenia tego procesuzostał przesunięty o rok, na listopad 2026 r.Jednakże Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymały zwiększenie produkcji o 300 000 baryłek dziennie w celu osiągnięcia docelowej produkcji na przyszły rok, co czyni je wyraźnym zwycięzcą niedzielnych negocjacji.

TYDZIEŃ  03-07 czerwca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka wig 20 metale szlachetne

Obserwuje się ochłodzenie ulubionego podstawowego wskaźnika inflacji Fed

 • Podstawowy pomiar PCE może odnotować najmniejszy jak dotąd postęp w 2024 r
 • Inflacja w strefie euro może wzrosnąć, ale EBC pozostaje gotowy na obniżkę
Fabio Panetta i Giancarlo Giorgetti biorą udział w posiedzeniu ministrów finansów grupy G7 w Stresie 24 maja.

Wskaźnik inflacji pierwszej linii Rezerwy Federalnej wkrótce wykaże niewielką ulgę w obliczu utrzymującej się presji cenowej, potwierdzając ostrożność bankierów centralnych co do momentu obniżek stóp procentowych.

Ekonomiści oczekują, że indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych pomniejszony o żywność i energię – opublikowany w piątek – wzrośnie w kwietniu o 0,2%. Oznaczałoby to najmniejszy jak dotąd postęp w tym roku w przypadku tego środka, który zapewnia lepszy obraz inflacji bazowej.

Członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego Piero Cipollone powiedział, że to właściwy czas na obniżkę stóp procentowych w czerwcu, powtarzając słowa członka Rady Prezesów Fabio Panetty dzień wcześniej .

„Spodziewam się pierwszego ruchu w kierunku obniżki stóp na następnym posiedzeniu EBC, potem będziemy musieli przedyskutować, zobaczymy, będziemy uzależnieni od danych” – powiedział Cipollone w niedzielę podczas wydarzenia Economy Festival zorganizowanego przez Il Sole 24 Ore w Trydencie , Włochy.

TYDZIEŃ  27-31 maja 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

Od Tokio po Nowy Jork, giełdy na całym świecie przeżywają rekordowe szaleństwo

Dlaczego aktywiści zajmujący się krótką sprzedażą wywołują kontrowersje

Część brudów wykopanych przez aktywistów zajmujących się krótką sprzedażą utrzymała się przez ostatnie lata, a część okazała się bezpodstawna i skażona ukrytymi motywami.

Aktywiści zajmujący się krótką sprzedażą, tacy jak Daniel Yu z Gotham City Research , Nathan Anderson z Hindenburg Research i Carson Block z Muddy Waters Capital cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ coraz częściej wykorzystują media społecznościowe do forsowania w odpowiednim czasie twierdzeń o słabych fundamentach, niewłaściwej księgowości lub jawnym oszustwie w spółkach notowanych na giełdzie. Ci zajmujący krótką pozycję często przedstawiają swoje ustalenia jako badania, ale są także zainteresowanymi stronami, które mogą zyskać, jeśli akcje docelowej spółki spadną. Chociaż w ostatnich latach niektóre oskarżenia ze strony krótkiej sprzedaży nie ustały i spowodowały podjęcie działań regulacyjnych lub prawnych, inne okazały się bezpodstawne i skażone ukrytymi motywami.

Większość tradycyjnej krótkiej sprzedaży , czyli obstawiania spadku ceny akcji, jest prowadzona przez fundusze hedgingowe i inwestorów instytucjonalnych w celu zabezpieczenia swoich inwestycji przed spadającymi cenami akcji lub założenia się, że akcje są zawyżone. Z kolei aktywiści wyszukują firmy, aby znaleźć cele, które według nich stosują podejrzane praktyki biznesowe lub księgowe, rozpowszechniają informacje (czasami anonimowo) i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obniżają ceny akcji. To ryzykowna strategia . Potencjalny zysk krótkiej sprzedawcy jest ograniczony, ponieważ akcje nie mogą spaść poniżej zera, ale straty mogą być nieskończone, jeśli akcje będą nadal rosły, co dzieje się na większości rynku od października 2022 r. Chociaż aktywistyczne szorty wzywają istniejących firm od dziesięcioleci, ich liczba wzrosła wraz z rozwojem mediów społecznościowych jako platformy rozpowszechniania teorii i analiz.

Jeśli istnieje podobieństwo między światowymi rynkami akcji, od Nowego Jorku po Londyn i Tokio, jest nim: rekordowe wzrosty.

Spośród 20 największych giełd na świecie 14 osiągnęło ostatnio najwyższe poziomy w historii. Indeks MSCI ACWI , który śledzi rynki rozwinięte i wschodzące, notuje rekordowe wzrosty, ustanawiając w piątek kolejny nowy szczyt. W USA indeksy S&P 500 i Nasdaq 100 osiągnęły w tym tygodniu rekordy, podczas gdy Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy w historii przekroczył 40 000. Tymczasem największe giełdy w Europie , Kanadzie , Brazylii , Indiach , Japonii i Australii znajdują się obecnie na szczytach lub w ich pobliżu.

TYDZIEŃ  20-24 maja 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20

Ściana długu o wartości 600 miliardów dolarów wisi nad najbardziej ryzykownymi akcjami na rynku

 • Opóźnienie obniżek stóp zakłóca długo oczekiwaną hossę małych spółek
 • Fundusze hedgingowe zajmują jedną z największych krótkich pozycji w historii

Akcje amerykańskich spółek o małej kapitalizacji są tak samo tanie jak od dziesięcioleci, ale w obliczu góry długu o wartości ponad pół biliona dolarów grożącej w ciągu najbliższych pięciu lat, Rezerwa Federalna będzie musiała wysłać znaczący sygnał dotyczący podjęcia ryzyka, aby przyciągnąć inwestorów.

Firmy uwzględnione w indeksie Russell 2000 o małej kapitalizacji mają łącznie zadłużenie na kwotę 832 miliardów dolarów, z czego 75% – czyli 620 miliardów dolarów – wymaga refinansowania do 2029 roku, jak wynika z danych zebranych przez Bloomberg. Dla porównania spółki z indeksu S&P 500 dużych spółek mają do tego czasu zapadalność zaledwie 50% swoich zobowiązań.

TYDZIEŃ  13-17 maja 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Sunex SA (SNX),

Pogorszone perspektywy zysków zagrażają wzrostowi S&P 500 o 20%.

 .

Uczestnicy dnia zakupów dla akcjonariuszy przed dorocznym zgromadzeniem akcjonariuszy Berkshire Hathaway w Omaha w stanie Nebraska

 • Traderzy karzą akcje za słabsze niż oczekiwano wskazówki
 • Wzrost zysków jest kluczowy ze względu na utrzymującą się niepewność co do obniżek stóp procentowych
 • Dobre wyniki w Ameryce mogą już nie wystarczyć do podtrzymania wzrostu cen akcji. Perspektywy zysków stają się coraz ważniejsze.
 • Z danych zebranych przez Bloomberg Intelligence wynika, że ​​ponad 400 firm z indeksu S&P 500 ogłosiło w tym sezonie zyski, a 79% z nich przekroczyło oczekiwania dotyczące zysków. Jednak w dniu wyników mediana akcji spółki zachowała się lepiej niż indeks o niecałe 0,1%, co stanowi najmniejszą marżę od końca 2020 r.
 • Buffett twierdzi, że podatki od osób prawnych w USA prawdopodobnie wzrosną, aby ograniczyć deficyt
 • „Coś musi ustąpić” w miarę narastania niedoborów w USA, mówi Buffett
 • Buffett twierdzi, że płacenie podatku federalnego nie powinno przeszkadzać inwestorom

Podatki w USA prawdopodobnie wzrosną, ponieważ prawodawcy będą chcieli zmniejszyć deficyt federalny , powiedział Warren Buffett , gdy Waszyngton przygotowuje się do poważnych negocjacji podatkowych w przyszłym roku.

Prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway , przemawiając w sobotę na uważnie obserwowanym dorocznym spotkaniu firmy w Omaha, uniknął bezpośredniego komentarza na temat partyzanckiej walki o kształtowanie się podatków od osób prawnych. Powiedział jednak, że jego firma zapłaci jakąkolwiek stawkę, niezależnie od tego, czy będzie to obecne 21%, czy wyższa.

Zasoby gotówki Berkshire Hathaway Inc. osiągnęły kolejny rekord, gdy inwestor-miliarder Warren Buffett musiał stawić czoła niedoborowi dużych transakcji. Zyski operacyjne również wzrosły, napędzane przez jego działalność ubezpieczeniową.

Zasoby firmy wzrosły na koniec pierwszego kwartału do 189 miliardów dolarów, pobijając rekord ustanowiony na koniec roku. Firma odnotowała także zysk operacyjny za pierwszy kwartał w wysokości 11,2 miliarda dolarów w porównaniu do 8,07 miliarda dolarów w tym samym okresie rok wcześniej.

Bank Anglii może w nadchodzącym tygodniu dać wyraźniejszy sygnał, czy planuje obniżki stóp procentowych tego lata, podczas gdy inwestorzy obstawiają opóźnioną perspektywę łagodzenia stóp procentowych.

Przed czwartkową decyzją gubernator Andrew Bailey zdystansował Wielką Brytanię od odradzającej się presji cenowej towarów konsumpcyjnych w USA, wskazując na „mocne dowody” na malejącą inflację w Wielkiej Brytanii .

TYDZIEŃ  06 -10 maja 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20

Wall Street upokorzona, gdy szybko odwracające się rynki wprawiają w zakłopotanie profesjonalistów

trader na parkiecie nowojorskiej giełdy
 • Mieszane dane makro ponownie budzą obawy w związku z perspektywami miękkiego lądowania
 • Techniczni sceptycy właśnie przegapili najlepszy wzrost Nasdaq od listopada

Wraz ze wzrostem inflacji, spadkiem wzrostu gospodarczego i rentownością dwuletnich obligacji skarbowych sięgającą 5%, Bill Gross wyczuł, że muzyka na rynkach słabnie i stwierdził, że nadszedł czas, aby zapomnieć o takich spółkach jak Siedmiu Wspaniałych.

„Trzymaj się wyceny akcji” – napisał współzałożyciel Pacific Investment Management w czwartek rano na X, znanym wcześniej jako Twitter. „Na razie unikaj technologii”.

Solidny światowy wzrost gospodarczy może zapewnić akcjom wystarczające wsparcie, aby wznowić rekordowy wzrost, nawet jeśli całkowicie porzucono zakłady na obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w tym roku.

Po najlepszym tygodniu dla indeksu S&P 500 od listopada, który zepchnął indeks giełdowy w USA z powrotem do rekordowych poziomów z marca, inwestorzy stają przed pytaniem, czy osłabienie zaobserwowane na początku tego miesiąca było jedynie chwilowym przebłyskiem, czy też opóźnione złagodzenie polityki pociągnie za sobą rynek ponownie spadł.

TYDZIEŃ 29 kwietnia -02 maja 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,Bitcoin Cryptocurrency USD (BTC.V) zakładka wig 20

Chiny na czele i w centrum rekordowego rajdu złota

 • Bank centralny był w szał zakupów przez 17 miesięcy z rzędu
 • Popyt pozostaje wysoki pomimo rekordowych cen i słabszego juana

21 kwietnia 2024

Wzrost ceny złota do rekordowych poziomów powyżej 2400 dolarów za uncję w tym roku zachwycił rynki światowe. Chiny, największy na świecie producent i konsument metali szlachetnych, znajdują się w centrum niezwykłego wzrostu.

Pogarszające się napięcia geopolityczne, w tym wojna na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, a także perspektywa niższych stóp procentowych w USA, sprawiają, że złoto jest postrzegane jako inwestycja. Jednak wzrost ten napędza niesłabnący chiński popyt, ponieważ klienci detaliczni, inwestorzy funduszy, inwestorzy kontraktami terminowymi, a nawet bank centralny postrzegają kruszec jako środek przechowywania wartości w niepewnych czasach.

Nowe sankcje nałożone na Iran na ropę naftową przyjęte przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w ramach pakietu pomocy zagranicznej

 • Ustawa jest na dobrej drodze do przyjęcia przez Senat w przyszłym tygodniu, popiera Biały Dom
 • Sankcje wymierzone są w spedytorów i rafinerie irańskiej ropy naftowej
Instalacje irańskiego przemysłu naftowego w Mahshahr w prowincji Chuzestan

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła nowe sankcje nałożone na irański sektor naftowy, które mają stać się częścią pakietu pomocy zagranicznej, dzięki czemu środki te mogą zostać przyjęte przez Senat w ciągu kilku dni.

Ustawodawstwo rozszerzyłoby sankcje wobec Iranu na zagraniczne porty, statki i rafinerie, które świadomie przetwarzają lub wysyłają irańską ropę naftową z naruszeniem istniejących sankcji USA. Rozszerzyłoby to również tzw. sankcje wtórne, aby objęły wszystkie transakcje pomiędzy chińskimi instytucjami finansowymi a objętymi sankcjami bankami irańskimi wykorzystywanymi do zakupu ropy naftowej i produktów ropopochodnych.

TYDZIEŃ 22-26 kwietnia 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,

Spadek wartości bitcoinów po ataku Iranu stanowi ostrzeżenie dla rynków światowych

 • Największy token w sobotę spadł najbardziej od marca 2023 r
 • Zlikwidowano bycze zakłady spekulacyjne za pośrednictwem instrumentów pochodnych

Bitcoin miał problemy z trakcją po tym, jak spadł najbardziej od ponad roku, co stanowi część szerszego spadku na rynkach kryptowalut , gdy rosnące napięcie geopolityczne na Bliskim Wschodzie wzbudziło awersję do ryzyka.

Największa kryptowaluta spadła w sobotę o 7,7%, co stanowi największy odwrót od marca 2023 r. Token odrobił część spadku i zmienił właściciela na poziomie około 63 230 dolarów od godziny 11:36 w Singapurze w niedzielę. Większość innych głównych monet, takich jak Ether , Solana i ulubiony przez tłumy memów Dogecoin, odnotowała 24-godzinne straty

TYDZIEŃ 15-19 kwietnia 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,

Szanse na ropę za 100 dolarów rosną, gdy szoki podażowe wstrząsają rynkiem

Meksyk ogranicza dostawy w obliczu napięć geopolitycznych.

Ciężarówki przejeżdżają przez zbiorniki magazynujące ropę naftową w pobliżu Midland w Teksasie. Meksyk, USA, Katar i Irak ograniczyły w marcu łączne przepływy ropy o ponad 1 milion baryłek dziennie.

Kiedy zaledwie kilka dni temu ropa naftowa wzrosła powyżej 90 dolarów za baryłkę, bezpośrednim powodem było napięcie militarne między Izraelem a Iranem. Jednak podstawy rajdu sięgały głębiej – do globalnych wstrząsów podażowych, które nasilają obawy przed ponownym wzrostem inflacji wywołanej surowcami.

Niedawne posunięcie Meksyku mające na celu ograniczenie eksportu ropy pogłębia globalny ucisk, co skłoniło rafinerie w USA – największym na świecie producencie ropy – do zużycia większej ilości krajowych baryłek. Amerykańskie sankcje unieruchomiły rosyjskie ładunki na morzu, a potencjalnym kolejnym celem są dostawy z Wenezueli . Ataki rebeliantów Houthi na tankowce na Morzu Czerwonym opóźniły dostawy ropy. Pomimo zamieszania OPEC i jego sojusznicy podtrzymują cięcia produkcji.

TYDZIEŃ 08-12 kwietnia 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,

Polaków stać na święta wielkanocne. Wyniki sondażu

Tegoroczne święta nie będą na kredyt. Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” aż 88,5 proc. Polaków będzie w stanie sfinansować zakupy na Wielkanoc z bieżących środków.

Na Wielkanoc chcemy wydać między 301 a 501 zł

Z sondażu wynika ponadto, że ponad 1/5 z ankietowanych nie wyda na święta więcej niż 300 zł. „Najwięcej, bo 1/3 Polaków uważa, że zmieści się w przedziale 301-501 zł. Nawet 300 złotych więcej (między 501-800 zł — PAP) może wydać na święta co dziesiąty badany, a wydatki na poziomie 801-1000 złotych deklaruje 17,3 proc. Blisko 1/10 z was przewiduje, że święta będą kosztować więcej niż 1000 zł” — wynika z sondażu.Wskazano w nim, że niespełna 3 proc. badanych stwierdziła, że w ogóle świąt nie będzie obchodzić, a 8 proc. nie było w momencie przeprowadzania badań pewnych, co do ostatecznej kwoty, którą będą mogli wydać na przygotowania.

TYDZIEŃ 02-05 kwietnia 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,

Powell z Fed jest gotowy wspierać rynek pracy, nawet jeśli oznacza to utrzymującą się inflację

 • Szef Fed twierdzi, że „nieoczekiwane” osłabienie może skłonić do obniżek stóp procentowych
 • Zmiana Fed to dobra wiadomość dla Bidena i rynków finansowych

Inflacja spadła „szczególnie w zeszłym roku, ale pozostaje powyżej naszego długoterminowego celu wynoszącego 2%” – powiedział reporterom w Waszyngtonie prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. FOMC pozostawił referencyjną stopę funduszy federalnych w przedziale od 5,25% do 5,5%

Wraz ze wzrostem inflacji w 2022 r. Rezerwa Federalna podjęła działania, aby zapobiec spirali podwyżek płac, podnosząc stopy procentowe. Teraz, gdy bezrobocie rośnie, bank centralny sygnalizuje chęć obniżek stóp procentowych, aby zapobiegnąć spirali redukcji miejsc pracy – nawet jeśli oznacza to przez jakiś czas nieco wyższą inflację .

Po raz pierwszy w ramach obecnego ożywienia gospodarczego prezes Fed Jerome Powell w swoim oświadczeniu wstępnym na środowej konferencji prasowej oświadczył, że niespodziewany wzrost bezrobocia może skłonić Fed do obniżenia stóp procentowych . Następnie powtórzył tę wiadomość kilka razy w odpowiedzi na pytania reporterów.

TYDZIEŃ 25-29 marca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,

Rajd wszystkiego pojawia się na rynku instrumentów pochodnych.

Menedżerowie zarządzający pieniędzmi korzystają z indeksów kredytowych instrumentów pochodnych, takich jak Markit CDX North American Investment Grade Index, aby uzyskać pożądaną ekspozycję.

 • Byki lubią płynność CDS, wycenę, bo analitycy proszą o zabezpieczenia
 • Spready w kontraktach o wysokiej jakości zbliżają się do najniższych poziomów po kryzysie.
 • Zarządzający funduszami obligacji mają tak dużo gotówki, że zwracają się do rynku instrumentów pochodnych, aby ją wykorzystać, obniżając koszty ochrony przed niewypłacalnością do poziomu zbliżonego do poziomu, który panował, gdy banki centralne dopiero zaczynały podnosić stopy procentowe.
 • Zakłady na zaostrzenie spreadów swapów ryzyka kredytowego są najnowszą oznaką powszechnego optymizmu, jaki ogarnął rynki, na których inwestorzy kredytowi zasobni w gotówkę wykupują duże ilości nowego długu i przesuwają tak zwaną ścianę zapadalności , która była głównym źródłem budził niepokój zaledwie sześć miesięcy temu. Menedżerowie zarządzający pieniędzmi korzystają z indeksów kredytowych instrumentów pochodnych, takich jak Markit CDX North American Investment Grade Index, aby uzyskać pożądaną ekspozycję.
 • TYDZIEŃ 18-22 marca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,

Powolne wycofywanie się inflacji w USA ma zwiększyć cierpliwość Fed w sprawie obniżek stóp procentowych

 • Rozmowy płacowe w Japonii i dane dotyczące płac w Wielkiej Brytanii zwrócą uwagę inwestorów
 • Chiny, Szwecja i Brazylia opublikują dane dotyczące cen konsumenckich
Klient w sklepie odzieżowym w dzielnicy Soho w Nowym Jorku

W zeszłym miesiącu inflacja w USA prawdopodobnie spadła jedynie stopniowo, a sprzedaż detaliczna odbiła, co ilustruje, dlaczego Rezerwie Federalnej nie spieszy się z obniżaniem stóp procentowych.

Bazowy wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich , miara, która dla lepszego obrazu inflacji bazowej nie uwzględnia żywności i paliw, wzrośnie w lutym o 0,3% w porównaniu z miesiącem wcześniej, po wzroście o 0,4% na początek roku. Departament Pracy opublikuje we wtorek raport CPI.

TYDZIEŃ 11-15 marca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20,Sunex SA (SNX),

Warto obserwować giełdy w Wielkiej Brytanii przed wiosennym budżetem kanclerza Hunta

 • Handel detaliczny i rozrywka, budownictwo mieszkaniowe, NatWest w centrum uwagi
 • Brytyjski ISA może zwiększyć popyt na szerszą londyńską giełdę

Informacje giełdowe na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych

Kiedy w środę kanclerz Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt przedstawi swój wiosenny budżet, inwestorzy w krajowych przedsiębiorstwach zajmujących się budową domów, sprzedawcami detalicznymi i platformami inwestycyjnymi będą przyglądać się temu z wyczekiwaniem.

Akcje te należą do tych, które zdaniem analityków najprawdopodobniej skorzystają na potencjalnych darowiznach mających na celu wzmocnienie fortuny politycznej rządzącej Partii Konserwatywnej przed wyborami powszechnymi, które mają nastąpić jeszcze w tym roku.

.Jeremy Hunt przedstawia w środę swój wiosenny budżet, a inwestorzy w krajowych przedsiębiorstwach zajmujących się budową domów, sprzedawcami detalicznymi i platformami inwestycyjnymi będą przyglądać się temu z niecierpliwością.

Akcje te należą do tych, które zdaniem analityków najprawdopodobniej skorzystają na potencjalnych darowiznach mających na celu wzmocnienie fortuny politycznej rządzącej Partii Konserwatywnej przed wyborami powszechnymi, które mają nastąpić jeszcze w tym roku.

„To budżet przedwyborczy, więc podejrzewam, że spróbuje coś zrealizować” – powiedział Simon Gergel , dyrektor ds. inwestycji w brytyjskie akcje w Allianz Global Investors. „Mówiono o obniżkach podatków lub obniżkach składek na ubezpieczenie społeczne, co mogłoby zostać odebrane całkiem dobrze przez konsumentów”.Takie obniżki stanowiłyby zachętę dla takich spółek jak Marks & Spencer Group Plc i EasyJet Plc , natomiast plan utworzenia tak zwanego brytyjskiego ISA , wolnego od podatku rachunku oszczędnościowego do inwestowania w brytyjskie akcje, byłby postrzegany jako pozytywny dla tacy jak Taylor Wimpey Plc i Hargreaves Lansdown Plc . Zapewniłoby to również szerszy impuls dla kurczącej się londyńskiej giełdy akcji po tym, jak wiele spółek przeniosło swoje notowania poza Wielką Brytanię.

„Zmiany mające na celu poprawę brytyjskiego rynku akcji pobudziłyby wzrost gospodarczy oraz poprawiły oszczędności i generowanie podatków – scenariusz korzystny dla obu stron” – powiedział Charles Hall , szef działu badań w brokerze Peel Hunt.

Z drugiej strony, akcjonariusze spółek naftowych z Morza Północnego i firm zajmujących się wapowaniem chętniej oglądają zapowiedzi Hunta z poczuciem niepokoju.

Poniżej przyglądamy się, które sektory i firmy mogą zyskać, a które stracą.

Handel detaliczny i rozrywka

W centrum uwagi znajdą się akcje związane z handlem detalicznym i rozrywką, jeśli Hunt ulegnie naciskom wielu członków Partii Konserwatywnej, aby obciąć brytyjskie obciążenia podatkowe. W zeszłym miesiącu gazeta Telegraph doniosła , że ​​rozważał już plan obniżenia stawki podstawowej do 18% z 20% za nieopłacalny.

Inne opcje Hunta to podniesienie kwoty zasiłku osobistego lub obniżenie składki na ubezpieczenie społeczne, napisał w notatce ekonomista Deutsche Bank AG, Sanjay Raja .

Budowniczowie domów

Według Raja Hunt może wprowadzić środki, które pomogą osobom kupującym nieruchomości po raz pierwszy wspiąć się na szczeble rynku mieszkaniowego, co będzie bodźcem dla firm budujących domy. „Jest również bardzo możliwe”, że kanclerz na stałe wprowadzi obniżkę opłaty skarbowej ogłoszoną wcześniej przez jego poprzednika we wrześniu 2022 r., stwierdził Raja.

Platformy inwestycyjne

Hunt stwierdził, że jest „bardzo zainteresowany” pomysłem utworzenia brytyjskiej spółki ISA w ramach wysiłków na rzecz ożywienia brytyjskiej giełdy papierów wartościowych, borykającej się z trudnościami, nękanymi słabymi wynikami, odpływami spółek i exodusem spółek. ISA, czyli indywidualne konta oszczędnościowe, oferują obecnie oszczędności zwolnione z podatku do limitu 20 000 funtów (25 250 dolarów).Według Tima Lucasa , zarządzającego portfelem portfela UK Equity Income w Newton Investment Management, środek ten mógłby znacznie zwiększyć notowania brytyjskich akcji, kierując oszczędności obywateli w większym stopniu do Wielkiej Brytanii . Może to również przynieść korzyści firmom dostarczającym ISA.

 • Oglądaj Hargreaves Lansdown Plc, AJ Bell Plc

NatWest

Powszechnie oczekuje się, że Hunt potwierdzi sprzedaż udziałów państwa w pożyczkodawcy NatWest Group Plc inwestorom detalicznym. Rząd stał się największym akcjonariuszem banku w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku i stopniowo zmniejsza swoje udziały. Przynajmniej część z pozostałych 33% udziałów chce zaoferować ogółowi społeczeństwa.Według Gary’ego Greenwooda , analityka w Shore Capital, detaliczna plasowanie akcji prawdopodobnie będzie wiązało się ze „znacznym rabatem” w stosunku do ceny rynkowej, która obecnie wynosi około 2,47 funta za akcję .Zwykle byłby to negatywny sygnał dla akcji, „ale w tym przypadku może być pozytywny, ponieważ zwiększy free float, co oznacza, że ​​fundusze indeksowe będą zmuszone do zakupów, a inne fundusze również mogą tego potrzebować ze względu na zarządzanie ryzykiem celów” – powiedział Greenwood.

Olej i gaz

Hunt rozważa propozycje rozszerzenia brytyjskiego podatku od nieoczekiwanych zysków na zyski spółek naftowo-gazowych jako jedną z kilku rozważanych opcji zwiększania dochodów w celu sfinansowania obniżek podatków osobistych.Według osób zaznajomionych ze sprawą wydłużenie 35-procentowej opłaty od zysków energetycznych, która ma wygasnąć w marcu 2028 roku, znajduje się na liście możliwych rozwiązań, które analizuje minister finansów. Takie rozwiązanie prawdopodobnie najbardziej uderzyłoby w mniejsze koncerny naftowe z Morza Północnego.

 • Oglądaj Harbor Energy Plc, Serica Energy Plc
 • Vape
 • Bloomberg podaje, że Hunt może w ramach swojego budżetu ogłosić nowy podatek od waporyzatorów w Wielkiej Brytanii . Opłata – która mogłaby pozyskać 500 mln funtów (630 mln dolarów) do budżetu państwa do lat 2028–2029 – miałaby zastosowanie zarówno do producentów, jak i importerów i jest rozważana w ramach wysiłków premiera Rishi Sunaka mających na celu walkę z wapowaniem i paleniem aby chronić zdrowie dzieci.
 • Oglądaj Imperial Brands Plc, British American Tobacco Plc
 • Oglądaj Marks & Spencer, EasyJet, Jet2 Plc, On the Beach Group Plc

TYDZIEŃ 04-08 marca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Gold (ozt) / U.S. Dollar (XAUUSD) zakładka metale szlachetne wig 20

Sztuczna inteligencja gwałtownie zwiększa zużycie energii w centrach danych. Pomocna może być technika stworzona przez Google

Aby zmniejszyć ślad węglowy technologii, operatorzy centrów danych przenoszą moc obliczeniową do lokalizacji, w których znajdują się najczystsze elektrony

Centrum danych w Prineville w stanie Oregon

Giganci technologiczni ścigają się, aby odeprzeć węglową bombę zegarową wywołaną przez ogromne centra danych, które budują na całym świecie.

Technika zapoczątkowana przez Google zyskuje na popularności w miarę pojawiania się w Internecie coraz bardziej energochłonnej sztucznej inteligencji : wykorzystywanie oprogramowania do poszukiwania czystej energii elektrycznej w częściach świata, w których występuje nadmiar słońca i wiatru w sieci, a następnie zwiększanie tam operacji centrum danych. Może to obniżyć emisję gazów cieplarnianych i koszty.

Zwykle nie oczekuje się, że komponenty komputerowe odmienią całe firmy i branże, ale procesor graficzny Nvidia Corp. wydany w 2023 roku właśnie tego dokonał. Chip do centrum danych H100 dodał ponad 1 bilion dolarów do wartości Nvidii i z dnia na dzień zmienił firmę w króla sztucznej inteligencji. Pokazało inwestorom, że szum wokół generatywnej sztucznej inteligencji przekłada się na realne przychody, przynajmniej dla Nvidii i jej najważniejszych dostawców. Popyt na H100 jest tak duży, że niektórzy klienci muszą czekać nawet sześć miesięcy na jego dostawę.

H100, którego nazwa jest ukłonem w stronę pionierki informatyki Grace Hopper , to procesor graficzny. Jest to mocniejsza wersja chipa, który zwykle znajduje się w komputerach PC i pomaga graczom uzyskać najbardziej realistyczne wrażenia wizualne. Został jednak zoptymalizowany do przetwarzania ogromnych ilości danych i obliczeń z dużą szybkością, dzięki czemu idealnie nadaje się do energochłonnego zadania polegającego na szkoleniu modeli sztucznej inteligencji. Założona w 1993 r. firma Nvidia była pionierem na tym rynku dzięki inwestycjom sięgającym prawie dwudziestu lat, kiedy to zakładano, że zdolność do równoległej pracy pewnego dnia sprawi, że jej chipy będą cenne w zastosowaniach poza grami.

TYDZIEŃ 26 luty 01 marca 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polimex-Mostostal SA (PXM)

Rekordowy rajd akcji w USA jest zagrożony przez świat pogrążony w chaosie

 • Coraz więcej odniesień do geopolityki w USA, a w Europie zarobki.
 • Chaos może ożywić obawy o inflację i negatywnie wpłynąć na zyski
 Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku

Inwestorzy i firmy sygnalizują, że wojna na Bliskim Wschodzie stwarza poważne ryzyko dla zysków, ponieważ bojkoty ograniczają sprzedaż, a chaos w żegludze na Morzu Czerwonym zagraża ich łańcuchom dostaw.

Jak wynika z analizy Bloomberga, obejmującej setki wezwań do zapoznania się z wynikami, te niekorzystne czynniki stanowią zagrożenie dla rekordowego wzrostu amerykańskich akcji. Do połowy pierwszego kwartału liczba odniesień do Morza Czerwonego lub „geopolityki” niemal dorównała sumie z poprzednich trzech miesięcy. W przyszłym tygodniu Giełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

Giełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

 • Wzrost liczby podróży w okresie Księżycowego Nowego Roku dobrze wróży nastrojom
 • Chińskie akcje w Hongkongu i USA wzrosły, podczas gdy kontynent był zamknięty

Wygląda na to, że chińskie akcje czekają mocne otwarcie, gdy inwestorzy lądowi powrócą z przerwy w Nowym Roku Księżycowym, a dobre dane dotyczące podróży i turystyki przyniosą tak potrzebną ulgę na jednym z najgorszych głównych rynków na świecie.

Ponieważ handel w Chinach kontynentalnych został zamknięty w dniach 9–16 lutego, inwestorzy prawdopodobnie będą czerpać wskazówki ze wzrostów obserwowanych na akcjach tego kraju notowanych za granicą. Wskaźnik akcji w Hongkongu wzrósł o prawie 5% od środowego ponownego otwarcia , podczas gdy indeks Nasdaq Golden Dragon China Index wzrósł w ciągu tygodnia o 4,3%, podkreślając pole do nadrobienia zaległości przez akcje spółek lądowych.W przyszłymGiełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

Niemcy twierdzą, że brak wsparcia dla Ukrainy może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce

 • Minister obrony wzywa ustawodawców do odblokowania zablokowanego wsparcia
 • Pistorius rozmawia z Bloombergiem na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wezwał amerykańskich prawodawców do zatwierdzenia dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, która utknęła w Kongresie, ostrzegając, że niezastosowanie się do tego może zaszkodzić interesom gospodarczym Ameryki.

Agresja Kremla, jeśli nie zostanie powstrzymana, może nie tylko potencjalnie utrudniać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i szkodzić amerykańskim kontrahentom w dziedzinie obronności, ale może także szerzej osłabić Europę i zakłócić stosunki handlowe bloku z największą gospodarką świata, powiedział Pistorius w sobotnim wywiadzie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium .W przyszłymGiełdy w Chinach przygotowane na zwyżkowe otwarcie po optymistycznych danych

TYDZIEŃ 19-23 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

Zaskakujące zyski amerykańskich korporacji napędzają wzrost cen akcji

 • Około 80% firm z S&P 500 przekracza prognozy zysków
 • Kwartał na dobrej drodze do najlepszego wzrostu zysków od połowy 2022 r.: BI

Sezon wyników zakończył się w około dwóch trzecich , a spółka Corporate America zdecydowanie przekracza oczekiwania, a Wall Street z tygodnia na tydzień podwyższa swoje prognozy zysków.

Pogodna sytuacja dla największych amerykańskich spółek pomaga utrzymać dobrą passę giełdy na początku roku , a ponadto jest to znacznie lepszy scenariusz, niż analitycy przewidywali nawet na początku ubiegłego miesiąca. W tamtym czasie nadal pojawiały się pytania dotyczące tego, jak firmy i konsumenci radzą sobie z wysokimi stopami procentowymi.

Wolniejsza inflacja w USA sprzyja optymizmowi w sprawie obniżek stóp procentowych przez Fed

 • Dane z Wielkiej Brytanii mogą pokazać osłabienie presji płacowej i zahamowanie wzrostu cen
 • Japoński PKB, zeznania Lagarde, decyzja w sprawie stóp procentowych Rosji
 • Puls inflacji w USA prawdopodobnie nadal zwalniał na początku roku, co pomogło zaspokoić oczekiwania Rezerwy Federalnej która- uzna obniżki stóp procentowych za bardziej akceptowalne.
 • Bazowy wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich , miara, która dla lepszego obrazu inflacji bazowej nie uwzględnia żywności i paliw, wzrósł w styczniu o 3,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • ak bardzo powinieneś się martwić nieruchomościami komercyjnymi?
 • Spadająca wartość budynków biurowych i innych nieruchomości powoduje obciążenie banków od Nowego Jorku po Tokio. Doradcy finansowi zwracają na to uwagę.
 • Problemy w New York Community Bancorp ponownie wzbudziły obawy dotyczące nieruchomości komercyjnych na całym świecie .
 • Od początku pandemii na rynku nieruchomości komercyjnych panuje zamieszanie, a inwestorzy w dalszym ciągu są zaniepokojeni skutkami spadku wartości budynków biurowych i innych nieruchomości na całym świecie. Spółka NYCB dała niedawno nowy sygnał ostrzegawczy, wstrząsając rynkami po tym, jak obniżyła dywidendę i odłożyła więcej pieniędzy, niż oczekiwano, na pokrycie strat z tytułu złych kredytów na nieruchomości.
 • TYDZIEŃ 12-16 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR)

Chiny obiecują ustabilizować rynki po porażce, nie podając żadnych szczegółów

Budynek giełdy w Szanghaju
 • Organ regulacyjny składa zobowiązanie w niedzielę po zeszłotygodniowym spadku cen akcji
 • Akademickie apele o fundusz stabilizacyjny, inwestorzy dają upust w Internecie

Chiny zobowiązały się do ustabilizowania rynków po tym, jak w piątek akcje spółki spadły do ​​najniższego od pięciu lat w chaotycznym handlu, ale decydenci nie podali żadnych szczegółów, w jaki sposób planują zakończyć wyprzedaż, która zniweczyła wartość o ponad 6 bilionów dolarów i nadszarpnęła zaufanie do drugiej co do wielkości spółki na świecie gospodarka.

Chińska Komisja ds. Regulacji Papierów Wartościowych obiecała w niedzielę zapobieganie nietypowym wahaniom, twierdząc, że wprowadzi na rynek więcej średnio- i długoterminowych funduszy oraz rozprawi się z nielegalnymi działaniami, w tym złośliwą krótką sprzedażą i wykorzystywaniem informacji poufnych

TYDZIEŃ 05-09 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) , GreenX Metals Limited (GRX).

Powell twierdzi, że obniżka stóp Fed w marcu jest mało prawdopodobna

 • Fed utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie i widzi, że ryzyko wyrównuje się
 • Powell twierdzi, że stopy procentowe osiągnęły szczyt w tym cyklu
 • Właściwym będzie oddzwonienie w którymś momencie tego roku: Powell
 • W komunikacie usunięto wzmiankę o możliwości kolejnych podwyżek stóp procentowych
 • Powell twierdzi, że opinie, jakie ostatnio otrzymują banki okręgowe Fed – odzwierciedlone w najnowszej Beżowej Księdze – sugerują, że „sytuacja nieco się poprawia ” w gospodarce
Jerome Powell

Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych może być wstępem do marcowej obniżki

Decydenci Rezerwy Federalnej mogą w końcu być o krok od obniżki stóp procentowych.

Przystępując do dwudniowego spotkania politycznego, które zakończy się w środę po południu w Waszyngtonie, inwestorzy szacują mniej więcej równe szanse na to, że amerykański bank centralny zacznie obniżać koszty pożyczek kolejną decyzją w marcu

TYDZIEŃ 29-01-02 luty 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA , Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), Polimex-Mostostal SA (PXM),

Wyprzedaż akcji w Chinach o wartości 6,3 biliona dolarów staje się z dnia na dzień coraz bardziej nieprzyjemna

Budynek giełdy w Szanghaju
 • Załamanie sektora nieruchomości i ryzyko geopolityczne są negatywne
 • Dyskonto wyceny Chin w stosunku do Indii osiągnęło w tym tygodniu rekordowy poziom

Chińskie giełdy właśnie zakończyły kolejny ponury tydzień, a spółki z kontynentu notowane w Hongkongu plasują się na dole rankingów światowych indeksów giełdowych za bieżący rok.

W środę załamanie na chińskich giełdach pogłębiło się, gdy mnóstwo rozczarowujących danych ekonomicznych wzmocniło niedźwiedzie nastroje na rynku.

Indeks Hang Seng China Enterprises Index spadł o 3,9%, odnotowując najgorszy dzień od października 2022 r. Benchmark CSI 300 dla akcji z Chin kontynentalnych spadł o 2,2%, ponieważ obcokrajowcy sprzedali netto akcje o wartości 13 miliardów juanów (1,8 miliarda dolarów), najwięcej w ponad niż rok.

W ostatnich dniach doszło do kolejnych ponurych wydarzeń: Tokio wyprzedziło Szanghaj w roli największego azjatyckiego rynku akcji, a premia wyceny Indii w stosunku do Chin osiągnęła rekordowy poziom . Lokalnie krach na chińskich akcjach sieje spustoszenie w krajowej branży zarządzania aktywami, powodując zamykanie funduszy wspólnego inwestowania do najwyższego poziomu od pięciu lat.

W obliczu spadków chińskich akcji największy w kraju makler giełdowy, będący własnością państwa, stara się zatamować tę obniżkę, zawieszając krótką sprzedaż dla niektórych klientów na rynkach kontynentalnych. Posunięcie to jest następstwem szeregu interwencji rynkowych podjętych przez władze – w tym wykupu akcji banków przez państwo – które nie powstrzymały spadków. Od szczytu w 2021 r. wartość rynkowa akcji Chin i Hongkongu straciła ponad 6 bilionów dolarów , a historia pokazuje, że ograniczenia krótkiej sprzedaży zwykle nie zapewniają długoterminowego wzrostu.

To strategia, która działa, gdy ceny aktywów spadają. Sprzedający na krótkiej pozycji pożyczają akcje i sprzedają je, czekają, aż cena spadnie, kupują tę samą liczbę akcji po niższej cenie i oddają je pożyczkodawcy. Zarabiają na różnicy cen, o ile akcje spadają. Ale jeśli akcje wzrosną, stracą pieniądze.

TYDZIEŃ 22-26-01 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ), .KGHM Polska Miedź SA ,copx us vs Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW) sesja 19-01

Gospodarka USA gotowa na kolejny zastrzyk gotówki, jeśli Kongres poprze umowę podatkową

 • Ekonomiści twierdzą, że dwupartyjna propozycja może zwiększyć presję cenową
 • Przejście nie jest pewne, ponieważ Republikanie i Demokraci targują się.
Piesi i kupujący na Times Square w Nowym Jorku

Gospodarkę amerykańską czeka nieoczekiwany impuls fiskalny, jeśli prawodawcy poprą potencjalne porozumienie w sprawie ulg podatkowych dla przedsiębiorstw i rodzin o wartości 70 miliardów dolarów.Negocjatorzy Kongresu są pogrążeni w rozmowach na temat odnowienia wygasłych ulg podatkowych dla przedsiębiorstw i zwiększenia ulgi podatkowej na dzieci, przy czym obie strony będą są równo podzielone. Propozycja będzie musiała przejść przez Kongres, który jest głęboko podzielony co do trajektorii fiskalnej kraju , ponieważ niektórzy republikańscy prawodawcy nalegają na głębokie cięcia wydatków jako warunek uniknięcia kolejnego zawieszenia działalności rządu 19 stycznia i 2 lutego, kiedy wygaśnie tymczasowe finansowanie.

TYDZIEŃ 15-19-stycznia 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ),Jastrzębska Spółka Węglowa,CD Projekt SA (CDR),

Goldman twierdzi, że prognoza zysków S&P 500 może jeszcze wzrosnąć

 • Wzrost gospodarczy w USA, zwrot Fed i słabszy dolar mogą zwiększyć zyski
 • Prognoza EPS firmy jest już wyższa od mediany stratega
David Kostin

Zyski przedsiębiorstw w USA mogą w 2024 r. przekroczyć obecne prognozy, ze względu na silną gospodarkę i spadające stopy procentowe, twierdzą stratedzy Goldman Sachs Group Inc.

Prognozuje się, że zysk spółek z indeksu S&P 500 na akcję wzrośnie w tym roku o 5% do 237 dolarów, jak przewidywał w cotygodniowym notatce zespół kierowany przez głównego specjalistę ds. strategii rynku akcji w USA Davida Kostina .

TYDZIEŃ 08-12-01 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ),Jastrzębska Spółka Węglowa.KGHM Polska Miedź SA

Czy rok 2024 będzie kolejnym szalonym rokiem dla rynków? Oto, co prognozują eksperci

To był rok gwałtownych zwrotów na rynkach: obligacje spaliły się, a następnie wzrosły, akcje spadły, a następnie poszybowały w górę, a wszechpotężny dolar królewski z pierwszej połowy zniweczył wszystkie swoje zyski w drugiej połowie.

Traderzy i inwestorzy byli dotknięci szeregiem wstrząsów: regionalnym kryzysem bankowym w USA i upadkiem Credit Suisse , niepowodzeniem długo oczekiwanego odbicia gospodarczego Chin po Covid, wybuchem wojny między Izraelem a Hamasem i wreszcie decyzją Rezerwy Federalnej o-face, aby zmienić gołębi .

Chociaż wiele wczesnych posunięć zakończyło się fiaskiem, w całym roku było kilku dużych zwycięzców. Akcje sztucznej inteligencji gwałtownie wzrosły, pociągając za sobą akcje chipów, podczas gdy tak zwana Magnificent 7 – Tesla, Amazon.com, Meta, Apple, Alphabet, Nvidia i Microsoft – zdominowała wzrosty na amerykańskich giełdach. Jen był największym przegranym walutowym, a Bank Japonii prawie nie odstąpił od swojej super łagodnej polityki pieniężnej, podczas gdy kryptowaluty odbiły się po wyprzedaży w 2022 roku.

Według liczb

 • 600%Pozyskuje w tym roku akcje osiągające najlepsze wyniki na świecie, koreańskiego dostawcę pojazdów elektrycznych
 • 5,02%Szczyt rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w październiku, najwyższy od 2007 roku
 • 5200 punktówJeden z największych byków na Wall Street, John Stoltzfus z Oppenheimer Asset Management, przewiduje, że S&P 500 osiągnie ten rekord w 2024 r.

Dlaczego jest to ważne

Oto kilka najważniejszych pytań na rok 2024:

Akcje: Czy światowe akcje mogą nadal rosnąć w oparciu o optymizm związany z obniżkami stóp procentowych przez Fed, czy też spowolnienie w gospodarce światowej okaże się poważniejsze niż obecnie przewidywano i osłabi popyt?

Dolar: Czy waluta amerykańska zamierza pogłębić swoją niedawną słabość w miarę zbliżania się Fed do obniżek stóp procentowych, czy też odbije się, gdy największa gospodarka świata wyprzedzi swoich rywali?

Jen: Czy japońska waluta w końcu odbije się, gdy bank centralny zdecyduje się zaatakować i porzucić ostatni na świecie system ujemnych stóp procentowych?

Ropa naftowa: Co stanie się z ropą naftową, gdy wojny zmienią linie dostaw, OPEC+ obiecuje zmniejszyć wydobycie i osłabić popyt ze strony największego na świecie importera energii, Chin?

Kryptowaluty: czy Bitcoin i jego ubite odpowiedniki mogą przedłużyć swój niedawny wzrost i ponownie rozpalić manię obserwowaną pod koniec 2021 roku?

Punkty zapalne: Czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na „miękkie lądowanie” i czy inflacja rzeczywiście została pokonana? Jak wybory wpłyną na rynki? Czy globalne stosunki geopolityczne mogą ulec dalszemu pogorszeniu? Jak rynki zareagują na wszystkie te ryzyka?

Gdzie inwestować w przyszłe trendy

Według zarządzających inwestycjami zakłady na gospodarkę kosmiczną, sztuczną inteligencję i firmy z branży technologii długoterminowych to jedne z najlepszych długoterminowych możliwości.Wiele strategii inwestycyjnych koncentruje się na długoterminowym wzroście. Często jednak trudno sobie wyobrazić, jak inaczej może wyglądać przyszłość za kilkadziesiąt lat.Ludzie mogliby żyć dłużej , czerpać korzyści z rozwijającej się gospodarki kosmicznej , polegać na sztucznej inteligencji i działać w obliczu zupełnie nowego zestawu zagrożeń geopolitycznych.To przynajmniej cztery z najważniejszych trendów, na które zwróciły uwagę menedżerowie inwestycyjni zapytani przez Bloomberg News, jakie obszary stanowią największe możliwości dla inwestorów w przyszłości.Poniżej dzielą się swoją analizą dotyczącą tych trendów – które mogą zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i inwestujemy – oraz tego, jak zachować inteligentne podejście do inwestowania.

Chad Anderson , partner zarządzający 
Space CapitalGospodarka kosmiczna
Wizja: Większość ludzi ma z góry przyjęte wyobrażenia o gospodarce kosmicznej jako o lądowaniu Apollo na Księżycu i międzynarodowej stacji kosmicznej – o wielkich osiągnięciach ludzkości. 
Zazwyczaj nie myślą o przedsiębiorcach przekształcających prawie każdą większą branżę na świecie, ale to właśnie na wielobiliardowych możliwościach skupia się nasz fundusz venture capital. 
Gospodarka kosmiczna to znacznie więcej niż rakiety i sprzęt satelitarny.
Technologie kosmiczne odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszej gospodarce i będą w dalszym ciągu przekształcać największe gałęzie przemysłu na świecie. 
W czasach niepewności przedsiębiorstwa i rządy chcą więcej informacji, a nie mniej. 
Technologie kosmiczne stanowią infrastrukturę krytyczną, a przedsiębiorstwa i rządy w dalszym ciągu wydają wydatki w różnych cyklach rynkowych.
Możliwości: Kluczowe stosy technologii to GPS, inteligencja geoprzestrzenna [wywiad uzyskany poprzez analizę obrazów i sygnałów na Ziemi] oraz łączność satelitarna. 
Wschodzące gałęzie przemysłu cieszą się dużym zainteresowaniem mediów – rynki księżycowe, stacje kosmiczne – ale stanowią niewielką część tego, co się dzieje.
Historia GPS zapewnia ramy dla zrozumienia, w jaki sposób technologie kosmiczne mogą stworzyć nowe możliwości inwestycyjne. 
GPS został zbudowany przez rząd dla rządu i z założenia był niedostępny dla kogokolwiek innego. 
Jednak firmy takie jak Trimble i inne opracowały komercyjne odbiorniki umożliwiające wykorzystanie tego cennego sygnału pozycjonującego. 
Udostępnili go społeczności technologicznej, która stworzyła usługi oparte na lokalizacji, takie jak Mapy Google, Uber, Lyft, Foursquare, a nawet Pokemon Go.
To samo widzimy w inteligencji geoprzestrzennej. 
Tani dostęp do orbity za pośrednictwem SpaceX umożliwił wystrzelenie rozproszonych sieci setek małych satelitów, które generują niespotykaną dotąd ilość nowych danych. 
Zaczynamy widzieć pierwsze firmy „dystrybucyjne” w GEOINT, takie jak 
SkyWatch , a także nowe aplikacje budowane na podstawie tego zbioru danych, takie jak Arbol, Regrow, Indigo Ag i Shield AI, które koncentrują się na wielobiliardowych branże dolarowe, takie jak rolnictwo, ubezpieczenia, budownictwo i inne.
SpaceX wprowadzi nas w kolejną fazę gospodarki kosmicznej dzięki pojazdowi Starship, który będzie największym na świecie, najpotężniejszym i pierwszym w pełni nadającym się do ponownego użycia systemem transportowym, zaprojektowanym do transportu zarówno załogi, jak i ładunku na orbitę Ziemi, Księżyca, Marsa i poza. 
Obniży to koszt wejścia na orbitę o kolejny rząd wielkości. 
Otworzy drzwi do wielu nowych możliwości, od turystyki hotelowej na orbicie po księżycowe stacje bazowe, zakłady produkcyjne naziemne i nie tylko.
Jak inwestować
Większość akcji toczy się na rynkach prywatnych, ale zaczynamy widzieć, że niektóre spółki notowane są na rynkach publicznych. 
Pojawiły się spekulacje na temat potencjału SpaceX w zakresie wydzielenia Starlink, ale to tylko jedna z wielu pojawiających się możliwości dla inwestorów detalicznych. 
Tak jak branża technologiczna przeszła od zaledwie kilku spółek publicznych w latach 90. do ogromnego rynku, jakim jest obecnie, takiej samej trajektorii oczekuje się w przypadku komercyjnego przemysłu kosmicznego. 
W ten sam sposób, w jaki każda dzisiejsza firma jest firmą technologiczną, każda firma jutra będzie firmą kosmiczną.
Abby Miller Levy , współzałożycielka 
Primetime Partners

Obietnica długowieczności

Wizja: Nasz fundusz venture capital skupia się nie na tym, czy możemy wydłużyć życie, ale na tym, co się stanie, gdy to wydłużymy – co należy zbudować, aby dostosować się do starzejącej się populacji. Jakie będą konsekwencje dla naszej infrastruktury, jeśli 50% Amerykanów dożyje 100 lat? Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda przewiduje, że do 2050 r. oczekiwana długość życia wynosząca sto lat będzie normą dla wszystkich noworodków. Co stanie się z systemami opieki zdrowotnej, branżą usług finansowych, nieruchomościami, usługami konsumenckimi i mediami w skali globalnej?

Możliwości: Historycznie rzecz biorąc, starzenie się było biznesem usług lokalnych i społecznych. Od czasu pandemii Covid-19 zdrowie cyfrowe napędzane telemedycyną i sztuczną inteligencją ma znaczący wpływ na skalowalność naszego kosztownego systemu opieki zdrowotnej, aby zapewnić lepszą opiekę rosnącej populacji osób starszych. Jednak sama technologia nie jest w stanie rozwiązać problemu niedoboru personelu medycznego, który do roku 2030 na całym świecie szacuje się na 12,9 miliona. Potrzebujemy alternatywnych źródeł opieki, takich jak opiekunowie rodzinni. W USA jest co najmniej 53 miliony nieopłacanych opiekunów rodzinnych, a prywatna gospodarka i systemy wsparcia dla nich są znikome. Systemy te dopiero powstają i jest to obszar, w który inwestujemy — skupiają się na tym trzy z naszych spółek portfelowych: Aidaly , Carewell i RubyWell .

W usługach finansowych przyglądamy się nowym produktom i usługom, które pomogą w wydłużeniu trwałości finansowej i odwróceniu trendu, zgodnie z którym połowa Amerykanów na emeryturze będzie pozbawiona środków finansowych. Długowieczność finansowa wymaga długowieczności siły roboczej oraz wcześniejszego i bardziej znaczącego rozpoczynania oszczędzania na emeryturę. Inwestujemy w Penelope , stawiającą na technologię cyfrową, niedrogą firmę 401(k) , która obsługuje małe firmy i zwiększa dostęp do kluczowych produktów oszczędności emerytalnych dla wszystkich pracowników.

Istnieje również możliwość dodatkowego ubezpieczenia emerytów — większość Amerykanów błędnie uważa, że ​​pomocnicy domowej opieki zdrowotnej są objęci Medicare. Jak zatem zbudować ubezpieczenie opieki długoterminowej w wersji 2.0? Działa tu około czterech start-upów, w tym HCG Secure. Tym, co sprawiało firmom ubezpieczeniowym takie problemy w przypadku wcześniejszych wersji ubezpieczenia LTC, był brak górnego limitu zakresu ubezpieczenia. Te nowsze produkty mają odpowiedni rozmiar, aby móc pobierać niższe ceny, a zatem nagroda jest niższa. Ale firmy świadczą usługi, takie jak pomoc w znalezieniu kierowników opieki geriatrycznej i wiedzą, za co mogą płacić państwa. Wbudowane usługi wsparcia oznaczają, że klienci rzadziej będą potrzebować pomocy przez tyle dni.

Istnieją również start-upy zajmujące się zarządzaniem opieką nad osobami z demencją, ponieważ w USA mamy tylko 2000 neurologów i wszyscy będą chcieli tych leków. Isaac Health oferuje kompleksową diagnostykę demencji oraz bieżącą opiekę nad demencją; Tembo Health oferuje pełną opiekę zdrowotną dla pacjentów z demencją. Obie firmy działają w pełni wirtualnie, otrzymują zwrot kosztów z Medicaid, Medicare i wybranych ubezpieczeń komercyjnych, a także mogą wspierać i edukować członków rodziny dotkniętych chorobą bliskiej osoby.

Jak inwestować

Mniejsze, tematyczne fundusze venture capital, takie jak nasz, okresowo zbierają fundusze; wpisowe może wynosić około 1 miliona dolarów od osób fizycznych i biur rodzinnych. Jeśli masz przekonanie co do konkretnej firmy na wczesnym etapie rozwoju i możesz zapewnić jej odpowiednią wiedzę specjalistyczną, założyciele często chętnie włączają aniołów biznesu do wcześniejszych rund pozyskiwania funduszy. Inwestorzy bez takich pieniędzy, ale dysponując funduszami, z którymi mogą podejmować ryzyko i których nie będą potrzebować przez 10 lat, mogą eksplorować sieci aniołów biznesu lub znajdować fundusze ETF, fundusze inwestycyjne lub większe spółki publiczne skupiające się na technologiach długowieczności.

Brook Dane , menedżer portfela, Goldman Sachs Asset Management

Przyszłość napędzana sztuczną inteligencją

Wizja: postrzegamy sztuczną inteligencję jako najbardziej rewolucyjną technologię, jaką widzieliśmy w ciągu ostatnich 20 lat. W tym roku rynek wąsko skupił się na bezpośrednich beneficjentach i podmiotach ułatwiających sztuczną inteligencję, a mianowicie na Magnificent 7. Uważamy jednak, że możliwości sztucznej inteligencji rozszerzą się poza tę grupę i obejmą firmy skupione na umożliwianiu, ulepszaniu i skutecznym wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do napędzania biznesu wzrost.

Możliwości: przyglądamy się trzem segmentom sztucznej inteligencji: czynnikom umożliwiającym, warstwie danych i aplikacjom. Podmioty umożliwiające zapewnienie infrastruktury niezbędnej do wspierania sztucznej inteligencji, takie jak firmy produkujące półprzewodniki, przedsiębiorstwa zajmujące się sprzętem półprzewodnikowym oraz dostawcy usług w chmurze dostarczający infrastrukturę i serwery danych o krytycznym znaczeniu dla obsługi obciążeń AI. Firmy, które tu lubimy, to Advanced Micro Devices i Marvell Technology .

Firmy działające w warstwie danych koncentrują się na usprawnieniu zarządzania danymi na potrzeby sztucznej inteligencji. Są to firmy zajmujące się infrastrukturą danych, które oferują miejsce do przechowywania i analizowania ogromnych ilości danych w celu szkolenia modeli wielojęzycznych, oraz dostawcy rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Palo Alto Networks i Snowflake należą do firm, które lubimy tutaj.

W segmencie aplikacji znajdziesz branże, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do ulepszania oferowanych przez siebie produktów i usług. W dłuższej perspektywie duże beneficjentami będą firmy, które będą w stanie wykorzystać sztuczną inteligencję do zwiększenia wydajności, zwiększenia wydajności pracy oraz udoskonalenia swoich produktów i usług. HubSpot i Adobe to przykłady firm, które powinny na tym zyskać.

Jak inwestować

Jesteśmy dopiero na początku czegoś, co może być megacyklem technologicznym, a jedynymi obszarami, które jak dotąd odczuły prawdziwy rozwój, są czynniki umożliwiające rozwój oraz firmy zajmujące się danymi i bezpieczeństwem. W nadchodzących latach spodziewamy się pojawienia się nowych aplikacji, które spowodują przyspieszenie produktywności. Ten segment rynku jest pomijany przez inwestorów, biorąc pod uwagę, że wiele firm i technologii związanych ze sztuczną inteligencją znajduje się na wczesnym etapie, a ich wykorzystanie jest niewielkie, a rynki, do których można dotrzeć, są ogromne.

TYDZIEŃ 02-05-01 2024 r. WIG20 (WIG20) szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO), ),Jastrzębska Spółka Węglowa.KGHM Polska Miedź SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *