ANALIZOWANE SPÓŁKI AKTUALNE INFORMACJE VIII

Kluczowe wnioski z transakcji Biden, GOP zapieczętowane, aby uniknąć niewypłacalności USA

  • Ogranicza wydatki niezwiązane z obronnością, znosi limit zadłużenia na dwa lataCaps non-defense spending, lifts debt limit for two years
  • Rozszerza wymagania pracy dotyczące pomocy żywnościowej do 54 roku życia z 49

Joe Bidena i Kevin McCarthy’

Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy poszli na kompromis w zaciekłych sporach dotyczących wydatków federalnych i pomocy dla biednych w ramach umowy o limicie zadłużenia. Muszą teraz sprzedać umowę prawodawcom z obu stron. 

Negocjatorzy z Białego Domu i Republikanie osiągnęli wstępne porozumienie w późną sobotę w celu podniesienia pułapu zadłużenia USA i zapobieżenia niewypłacalności, która groziła wywołaniem wstrząsów w światowej gospodarce. 

Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, którzy przypieczętowali porozumienie podczas 90-minutowej rozmowy telefonicznej, muszą teraz doprowadzić ramy do ostatecznego przejścia legislacyjnego w kongresie nad sprzeciwami twardogłowych obu partii. 

TYDZIEŃ  29 maja 02 czerwca 2023 r.

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Allegro.eu SA (ALE),

Biden porozmawia z McCarthym na temat wstrzymanych rozmów w sprawie limitu zadłużenia

Kevin McCarthy przemawia do reporterów na Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, 20 maja.

  • Rozmowa ma miejsce, gdy rozmowy utknęły w impasie w weekend
  • Biden rozmawia z liderem GOP w drodze powrotnej do USA z Japonii
  • Republikanie i Biały Dom obwiniają się nawzajem o impas w wydatkach

Prezydent Joe Biden polecił swoim współpracownikom, aby zaplanowali rozmowę telefoniczną w niedzielę z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym, po tym, jak czołowy republikanin oskarżył Biały Dom o wycofywanie się z rozmów w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA.

Według urzędnika Białego Domu Biden otrzymał aktualne informacje na temat wstrzymanych negocjacji w sobotę wieczorem i niedzielę rano w Japonii, gdzie uczestniczy w szczycie przywódców Grupy Siedmiu. Prezydent chce zadzwonić do mówcy w niedzielę rano czasu waszyngtońskiego, po zakończeniu szczytu.

TYDZIEŃ  22- 26 maja 2023 r

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, , Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,CI Games SE (CIG) wykres liniowy,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Lubawa SA (LBW),

Inwestorzy giełdowi zachowują spokój, mimo że Stany Zjednoczone są na krawędzi niewypłacalności
Swapy na zwłokę w spłacie kredytu gwałtownie rosną, ponieważ VIX pozostaje niezmieniony
Rout może stworzyć okazję do zakupów, jeśli dojdzie do transakcji zadłużenia:

Inwestorzy w akcje i obligacje są pewni transakcji.

Konflikt w sprawie pułapu zadłużenia w Kongresie stwarza ryzyko, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie zapłacić swoich rachunków już 1 czerwca. Można by pomyśleć, że inwestorzy giełdowi będą zaniepokojeni niepewnością — ale myliłbyś się.

Podczas gdy aktywność hedgingowa nabiera tempa na obrzeżach, niewiele jest oznak paniki. Oczekiwania dotyczące wahań cen akcji najbardziej wrażliwych na niewypłacalność rządu nadal oscylują blisko dwuletniego minimum. Indeks S&P 500 spadł w tym tygodniu o 0,3%, a indeks Nasdaq 100 wzrósł o 0,6%. A miara ryzyka rynkowego, Cboe Volatility Index, czyli VIX, spadła z powrotem do poziomu bliskiego 17.Handlowcy nie wierzą, że Kongres jest na tyle głupi, aby pozwolić na niewypłacalność, a nawet gdyby taka miała miejsce, sygnalizują, że byłaby ona krótkotrwała i mniej szkodliwa niż się obawiano.

Konsensus wydaje się być taki, że rynki ulegną implozji, jeśli Kongres nie podniesie pułapu zadłużenia rządu USA do 1 czerwca, kiedy Departament Skarbu spodziewa się gotówki na opłacenie rachunków.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała , że ​​taka niewypłacalność wywołałaby „katastrofę finansową”. Moody’s Analytics ostrzega, że ​​rynki finansowe zostaną „wywrócone do góry nogami”. Biały Dom szacuje , że giełda skurczy się o połowę. W czwartek dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co., Jamie Dimon, powtórzył te obawy, mówiąc Bloombergowi, że niewypłacalność USA jest „potencjalnie katastrofalna” i że panika może rozprzestrzenić się na rynki poza Stanami Zjednoczonymi.

TYDZIEŃ  15- 19 maja 2023 r

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Allegro.eu SA (ALE),

Koronacja króla Karola w spektaklu Punkt zwrotny dla Wielkiej Brytanii

Karol III został koronowany na króla, kończąc swoje siedmioletnie oczekiwanie pozłacanym spektaklem wyznaczającym punkt zwrotny dla Wielkiej Brytanii i monarchii, która próbuje dostosować się do obecnej ery zmian technologicznych i społecznych. 
Karol, który został królem po śmierci królowej Elżbiety II we wrześniu, formalnie otrzymał koronę św. Edwarda podczas ceremonii religijnej, podczas której został namaszczony świętym olejem za parawanem. 
Król powiedział przed wypełnioną gotycką katedrą, że przybył „nie po to, by mu służono, ale by służyć”

Karol III ostatni raz był na koronacji jako małe dziecko w 1953 roku, obserwując koronację swojej matki, nieżyjącej już królowej Elżbiety. Dziś u jego boku stoi Kamila, Królowa Małżonka, która wkrótce będzie opisywana jako Królowa Kamila.

W koronacji brało udział ponad 5 tysięcy żołnierzy Królewskiej Marynarki Wojennej, armii, Królewskich Sił Powietrznych i sił Wspólnoty Narodów. Przybyli dziewięcioma pociągami na najbardziej ruchliwą stację kolejową w Wielkiej Brytanii, Londyn Waterloo, w ciągu mniej więcej godziny.

Na dźwięk specjalnego nagrania z wezwaniem króla i królowej, odtwarzanym na stacjach w całej Wielkiej Brytanii, przemaszerowali przez Most Westminsterski, aby stawić się na koronacji.

Karol III zostaje koronowany na króla Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania potrzebuje króla, nawet jeśli jest nim Karol III

Od śmierci matki nowy monarcha robi wszystko dobrze. Ale nie zachwycił młodych Brytyjczyków monarchią.

Po dziesięcioleciach ostrej analizy medialnej ekscentryka Karola, a zwłaszcza jego katastrofalnego poprzedniego małżeństwa z księżną Dianą, dziś istnieje fala powszechnego pragnienia, by jego rządy odniosły sukces. Chcemy być z niego zadowoleni. Nieoczekiwanie wydaje się oferować przynajmniej możliwość pójścia w ślady matki jako bastionu stabilności w narodzie przeżywającym przedłużający się kryzys pewności siebie.

Od śmierci królowej Elżbiety II 8 września król prawie się nie pomylił. Poza przebłyskiem rozdrażnienia, który w przeszłości wywoływał wiele krytyki, kiedy wysychało pióro, którym próbował podpisać dokument , zachowywał się z królewską gracją, a nawet często się uśmiechał. Jego wizyta państwowa w Niemczech w zeszłym miesiącu została uznana za triumf.

Po części zasługa tego należy do faktu, że w końcu, dawno po przekroczeniu wieku emerytalnego większości dorosłych, dostał najwyższą pracę, na którą tak długo czekał. Ale wydaje się, że wiele osiągnęła także jego żona, która rozwesela go i podróżuje po kraju, wykazując się dobrym humorem i wdziękiem, które przekonały wielu dawnych wątpiących, w tym mnie.

W minionych czasach rola Camilli Parker Bowles jako niemal dożywotniej kochanki króla – „trzeciej osoby” w jego ostatnim małżeństwie, jak gorzko opisała ją Diana w słynnym wywiadzie dla telewizji BBC z 1995 roku – wydawała się nieco obrzydliwa. Jako redaktor gazety w tamtym roku przypadkiem jadłem lunch z prywatnym sekretarzem królowej. Wspomniałem mu, że słyszałem, że państwo Parker Bowles, już w separacji, w końcu się rozwiedli.

Mój gość upuścił nóż w szoku i konsternacji. Pomimo jego kluczowej roli w Pałacu Buckingham, nikt nie zadał sobie trudu, by powiedzieć o tym wydarzeniu najwyższemu rangą biurokracie królowej. Relacje między Elżbietą a jej synem były tak odległe, że nie sądzę, by monarcha o tym wiedział. Mój przyjaciel, prywatny sekretarz, uznał tę wiadomość za całkowicie niepożądaną. Stworzyło to możliwość, że Charles ostatecznie poślubi Camillę, co uważał za katastrofalną perspektywę: „Jeśli ją poślubi, zostanie królową. I nie sądzę, żeby Brytyjczykom się to spodobało!”

Prawie 30 lat temu zgodziłem się z tym poglądem. Jednak dzisiaj większość poddanych króla zapomniała o szczegółach długiego, ukrytego związku Karola i Camilli, jeśli kiedykolwiek je znali. W czasach, gdy rozwody, a nawet królewskie rozwody, są na porządku dziennym, są skłonni wybaczyć i zapomnieć. Są po prostu zadowoleni, że Camilla, jako żona króla, wydaje się zapewniać szczęście, które mu umykało przez większość jego życia, nawet jeśli niektórzy z nas są trochę niespokojni, że nalegał, aby jego niegdyś żądna przygód żona otrzymała własną korona.

Jest odzwierciedleniem niezwykle małej galaktyki brytyjskich królewskich panów, towarzyszy i kochanek, wśród gości opactwa w sobotę będzie Andrew Parker Bowles, niegdyś mąż Camilli, ojciec jej dwójki dzieci – i nadal jej najbliższy powiernik. To niemal satyryczne, że ta wspaniała postać, zawsze nazywana przez przyjaciół „brygadierem”, w młodości romansowała między innymi z siostrą Karola, księżniczką Anną – i dowodziła eskortą kawalerii na ślubie Karola z Dianą w 1981 roku.   

Nazywanie Brygady czarodziejem to nikła pochwała. Kilka lat temu wraz z żoną zaprosiliśmy go na kolację i posadziliśmy obok pięknej, młodej Kanadyjki, której nigdy wcześniej nie spotkał. Kiedy odeszła, wydawała się oszołomiona doświadczeniem bycia przesłuchiwanym przez nieskończenie psotnego byłego żołnierza: „Powiedziałam mu rzeczy, których nigdy nikomu nie powiedziałam, o moich pierwszych kochankach!” Kluczem do Andrew i Camilli jest to, że oboje są zabawni. Ten król nigdy nie będzie zabawny, ale wydaje się, że jego ponowne małżeństwo sprawiło, że stał się mniej ponury i użalający się nad sobą.  

Przejście od królowej Elżbiety do króla Karola odbyło się bez narodowej traumy, którą powszechnie przewidywano za życia tego pierwszego. Od wstąpienia Karola na tron, public relations pary było umiejętnie zarządzane. Camilla była kiedyś uważana za leniwą. Dziś, choć wyraźnie zestresowany – któż by nie był, jako zwykły człowiek uwięziony teraz w złotej klatce? — okazuje koleżeński brak pretensji, co wzbudza aplauz. W wieku 75 lat z trudem dorównuje urokowi zmarłej księżnej Diany. Ale notorycznie złośliwe brytyjskie tabloidy pozwoliły nowemu monarchy i jego małżonki na nieoczekiwany miesiąc miodowy od krytyki.

W oczach nas, monarchistów, wszystko to jest mile widziane. Nie ma racjonalnego argumentu za posiadaniem dziedzicznej głowy państwa, wywodzącej się z rodziny, która ma tyle samo niemieckich co brytyjskich przodków. Jednak gdziekolwiek na świecie spojrzymy na wybranych prezydentów, dziękujemy naszym gwiazdom za odmawianie takim ludziom roli głowy państwa w naszym własnym państwie.

TYDZIEŃ  08- 12 maja 2023 r

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),CD Projekt SA (CDR),Ten Square Games SA (TEN),pary walutowe eur/usd,eur/pln,

Węgierski premier Viktor Orban lubi za wszystko obwiniać UE, a gwałtowny spadek poparcia społecznego dla bloku narasta.
Reklama prounijna z napisem „Dlaczego mielibyśmy być zadowoleni z mniej?” 
na przystanku tramwajowym w Budapeszcie

Plakaty na przystankach tramwajowych w Budapeszcie przedstawiają porcję pizzy obok hasła „Dlaczego mielibyśmy zadowolić się mniejszą ilością?” Węgrzy są zachęcani do myślenia portfelem i wybrania „Więcej Europy”.

Wiadomość ta może wydawać się zbędna w byłym kraju komunistycznym, który od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku pochłonął ponad 100 miliardów euro (110 miliardów dolarów), co jest jednym z najwyższych poziomów pomocy na jednego mieszkańca. Ale kampania odzwierciedla niepokojące wydarzenia w kraju, który stał się najbardziej krytycznym sprawdzianem integralności UE.Po latach dominacji życia publicznego przez premiera Viktora Orbana, który sprzeciwiał się UE, kontrofensywa mająca na celu dotarcie do zwykłych obywateli nadchodzi, gdy sondaże pokazują, że Węgrzy coraz bardziej zwracają się na wschód. Istnieje ryzyko, że spadek poparcia społecznego dla UE może osłabić najważniejszą barierę chroniącą przed samozwańczym nieliberalnym przywództwem Orbana.Ostatnie półroczne sondowanie   przeprowadzone przez UE wykazało spadek poparcia dla bloku o 12 punktów procentowych, co jest najostrzejszym spadkiem spośród wszystkich jego 27 członków.Ankieta  na temat stosunków z innymi krajami dla centrolewicowej gazety Nepszava wykazała, że ​​większość zwolenników Orbana – zdecydowanie największe ugrupowanie polityczne – uważa się za „bardziej sympatyzujących” z Rosjanami i Chińczykami oraz „mniej sympatyzujących” z Amerykanami i Ukraińcami Natomiast Rosjanie byli najmniej popularni wśród szerszej populacji, wynika z wyników opublikowanych 17 kwietnia.  

„To niezwykle znaczące i przerażające, biorąc pod uwagę, jak szybko zmieniają się nastawienia” – powiedział Daniel Hegedus, pracownik German Marshall Fund w Berlinie. „To zdumiewające, jak skuteczny był Orbán w niszczeniu proeuropejskiego nastawienia Węgier”. 

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE w styczniu 2020 r. podzieliło blok drugiej co do wielkości gospodarki po referendum, które zdaniem brytyjskiego rządu mogło wygrać. Jednak podobny wypadek polityczny na Węgrzech – choć mniej kosztowny – byłby prawdopodobnie bardziej symboliczny, biorąc pod uwagę fakt, że były to niegdyś plakaty udanej ekspansji UE po zakończeniu zimnej wojny.

Wraz z Polską Orbán toczy sparing z Brukselą w sprawie rządowej kontroli instytucji demokratycznych, takich jak sądownictwo i media. Unijni urzędnicy skupili się również na korupcji na Węgrzech , które obecnie plasują się na najniższym miejscu wśród państw członkowskich w rankingach Transparency International.

UE nadal blokuje ponad 28 miliardów euro finansowania dla Węgier ze względu na swoje obawy,

Orbán wielokrotnie odrzucał pomysł, że zamierza wypędzić Węgry z UE. Powiedział, że odejście nie miałoby sensu, biorąc pod uwagę, jak kraj jest powiązany z blokiem handlowym. Prawie cztery piąte jej eksportu trafia na rynek UE bez granic, a gospodarka opiera się na inwestycjach niemieckich firm, takich jak Mercedes-Benz Group AG i BMW AG.

Jednak pytania o zaangażowanie węgierskiego premiera w Europę – a szerzej o jego zachodnią lojalność – zrodziły wątpliwości co do ostatecznej gry Orbana, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego działania i retorykę od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Rząd podniósł pomysł „Huxit” podczas pandemii, kiedy minister finansów Mihaly Varga powiedział, że członkostwo w UE może zostać „obsadzone w nowej perspektywie”, gdy Węgry staną się płatnikiem netto do budżetu bloku, co, jak powiedział, może nastąpić do 2030 r. Hegedus nazwał to „balonem testowym”, aby ocenić opinię publiczną na temat członkostwa.

Od tego czasu Orbán atakuje UE za próby osaczenia go finansowo, gdy gospodarka i waluta się załamały. Dziesiątki nadawców, gazet i stron internetowych kontrolowanych przez polityczną machinę Orbana rozpowszechniają narrację, że wsparcie UE dla Ukrainy szkodzi Węgrom.

Sponsorowane przez rząd billboardy pokazują bombę z napisem „sankcje” i obwiniają UE za „zrujnowanie nas”. Orbán odmówił Ukrainie pomocy zbrojeniowej , ociągał się z rozszerzeniem NATO, jednocześnie przypieczętowując umowy energetyczne z Rosją.

W swojej regularnej audycji radiowej Orbán powiedział 31 marca, że ​​ludzie mogą zacząć kwestionować „całe istnienie” UE za jej poparcie dla Ukrainy. Dwa tygodnie później powiedział, że wycofanie pomocy zakończy wojnę.

„Węgrom nigdy nie udało się naprawdę zinternalizować wartości UE, tak naprawdę chodziło o pieniądze” – powiedziała Agnes Urban , dyrektor Mertek Media Monitor, organu nadzorującego media w Budapeszcie. „Teraz, gdy pieniądze nie płyną, dodaj do tego propagandę, a oba razem mają potężny efekt”.

Ogólne poparcie UE wynosi obecnie 39%, co plasuje Węgry na ostatniej piątej pozycji wśród 27 państw członkowskich UE wraz z Czechami i Słowakami w sondażu Eurobarometru. Jeszcze w ubiegłym roku 51% Węgrów pozytywnie oceniało UE. Pozytywne nastawienie do UE również gwałtownie spadło w Polsce, o osiem punktów procentowych, choć nadal wynosiło 55%. 

Komisarz europejski Hahn, który spotka się z Orbanem w przyszłym tygodniu w Budapeszcie, powiedział, że jest zaniepokojony tym, że odzyskanie poparcia będzie trudniejsze. Nie uważa jednak, że stawką jest członkostwo Węgier w UE. „Ludzie wiedzą, jak bardzo korzystają z UE” – powiedział w wywiadzie. „Zaufanie do instytucji europejskich jest większe niż do partii krajowych”.

W Brukseli spadek ten jest powszechnie przypisywany wpływowi Orbana na media. Rzeczywiście, osoby dojeżdżające do pracy w Budapeszcie są przyzwyczajone do oglądania politycznych billboardów jako elementu ataków Orbana na tych, których uważa za wrogów państwa .

Urodzony na Węgrzech inwestor i filantrop George Soros, osoby ubiegające się o azyl, społeczność LGBTQ i były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker byli celem kampanii medialnych. Ale nastrój muzyki się zmienił, powiedział Urban.

„Podczas gdy przed rządową propagandą chodziło o walkę z kozłami ofiarnymi, w ubiegłym roku nabrała ona nowego wymiaru i teraz jest wprost wymierzona w zachodnie sojusze Węgier” – powiedziała. „To prawdziwy zwrot geopolityczny”.

Daniel Berg pomaga koordynować kampanię prounijną w Budapeszcie.

Podczas gdy kampanię prounijną organizuje ALDE , grupa zrzeszająca partie liberalne w UE, w kontrofensywie biorą udział także Stany Zjednoczone. Ostatnie reklamy finansowane przez amerykańską ambasadę noszą hasło „Rosjanie do domu”, okrzyk bojowy przeciwko sowieckiej inwazji na Węgry w 1956 r., który został nałożony na obecny atak Rosji na Ukrainę.

Ponieważ rząd kontroluje większość mediów na Węgrzech, Stany Zjednoczone będą nadal utrzymywać bezpośrednie kontakty z Węgrami, powiedział rzecznik ambasady w Budapeszcie. Minister gabinetu Gergely Gulyas powiedział 12 kwietnia, że ​​billboardy pokazują, że Stany Zjednoczone prowadzą teraz bezpośrednią kampanię na Węgrzech.

„Węgry są prawdopodobnie jedynym krajem członkowskim, który prowadzi antyeuropejską kampanię, przynajmniej na taką skalę” – powiedział Daniel Berg, członek opozycyjnej partii Momentum, który pomaga koordynować kampanię ALDE. „To jeden z powodów, dla których chcieliśmy rozpocząć tę kampanię – aby powiedzieć, że ta ziemia obiecana poza UE nie istnieje”.

TYDZIEŃ  02- 05 maja 2023 r

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),

Rywalizacja w 2024 roku między byłym prezydentem Donaldem Trumpem a prezydentem Bidenem prawdopodobnie różniłaby się od pierwszego spotkania

WASHINGTON — Amerykę czeka epicki rewanż.

Oczekuje się, że prezydent Biden ogłosi w tym tygodniu swoją  kamanię reelekcyjną , kładąc kres wątpliwościom, czy będzie ubiegał się o drugą kadencję jako pierwszy ośmioletni prezydent kraju. Jednocześnie sondaże pokazują, że były prezydent Donald Trump ma znaczną przewagę w wyborach prezydenckich republikanów, pomimo zarzutów karnych w Nowym Jorku i potencjalnych problemów prawnych na horyzoncie.

TYDZIEŃ  24 -28 kwietnia 2023 r

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), CI Games SE (CIG),CCC SA (CCC),

Akcje spadają nawet podczas rajdu dużych banków

JPMorgan zgłasza rekordowe przychody, ale ostrzega, że ​​zawirowania finansowe mogą wpłynąć na akcję kredytową

Inwestorzy koncentrują się na wynikach pierwszego kwartału.

Duże banki znalazły się wśród nielicznych jasnych punktów na giełdach w piątek po opublikowaniu wyższych niż oczekiwano zysków, chociaż kierownictwo ostrzegało, że niedawne napięcia w sektorze finansowym pogarszają ich perspektywy dla gospodarki USA.

Główne indeksy spadły po tym, jak urzędnik Rezerwy Federalnej powiedział, że inflacja pozostaje uparcie wysoka i że bank centralny musi nadal podnosić stopy procentowe, aby spowolnić tempo akcji kredytowej. Dane opublikowane w tym tygodniu pokazały, że inflacja spadła w marcu, ale presja cenowa utrzymuje się .

Upadki banków w marcu wstrząsnęły krótkoterminowymi pożyczkami, które stanowią podstawę systemu finansowego, znanego na Wall Street jako rynki finansowania. Pozostały ślady wstrząsu.

Przy pierwszych oznakach bankowego zamieszania aktywność na rynku finansowania spadła do najniższego poziomu od wybuchu pandemii Covid-19. Według danych Rezerwy Federalnej dotyczących krótkoterminowych IOU emitowanych przez firmy w celu finansowania ich działalności, w ciągu dwóch dni w połowie marca wyemitowano mniej niż 2 miliardy dolarów papierów komercyjnych o terminie zapadalności dłuższym niż 80 dni. To znacznie poniżej typowych poziomów dla niezabezpieczonego długu, wynoszącego średnio około 8 miliardów dolarów emisji dziennie

.

TYDZIEŃ 17 -21 kwietnia 2023 r.

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),KGHM Polska Miedź SA (KGH),Gaz ziemny — NYMEX (NG.F),sgx tsi australia premium coking coal futures – ACF2!, szukaj w zakładce kontrakty terminowe

Cięcia OPEC+ nie zdławią chińskiego popytu na ropę

Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej

Stany Zjednoczone wyglądają na chwiejne, ale największy na świecie konsument energii wciąż znajduje się na wczesnym etapie odbudowy po Covid

Rosja i członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową rzucili w miniony weekend kolejną bombę na światowych rynkach – planowana dodatkowa redukcja produkcji o 1,66 mln baryłek dziennie począwszy od maja. Ceny ropy Brent szybko wzrosły o 6%. 

Ruch głównych eksporterów ropy naftowej może odzwierciedlać obawy o globalny popyt, ale sygnały napływające z Chin – największego na świecie importera ropy naftowej – zdecydowanie sugerują, że ożywienie popytu na ropę musi trwać dalej. Pomoże to utrzymać światowe ceny ropy nawet w przypadku znacznego osłabienia popytu w USA. Większy wzrost popytu w Chinach jest prawdopodobny jeszcze w tym roku, ponieważ chińskie sektory nieruchomości i turystyki znajdują się na bardziej stabilnym gruncie. Chiny nie opublikowały jeszcze swoich głównych danych przemysłowych za marzec, co oznacza, że ​​kluczowe bezpośrednie wskaźniki popytu, takie jak przebieg rafinerii, nie są jeszcze dostępne. Jednak kondycja dwóch głównych sektorów napędzających zużycie ropy — transportu i przemysłu ciężkiego związanego z mieszkalnictwem — jest teraz dość wyraźnie w naprawie, a tempo poprawy przyspiesza. Chiński oficjalny marcowy indeks menedżerów zakupów niezwiązanych z produkcją wyniósł 58,2, co było najwyższym wynikiem od 2011 roku . PMI wyniósł ponad 60 dla transportu drogowego, kolejowego i lotniczego, zauważa Pantheon Economics. Oddzielny wskaźnik sektora usług z IHS Markit i Caixin przedstawił podobny obraz: osiągnął 57,8, najwyższy poziom od czerwca 2020 r.

Ponadto zarówno sektory lotniczego, jak i drogowego transportu pasażerskiego wyraźnie mają jeszcze pole do działania. Według danych dostawcy danych CEIC, pod względem pasażerokilometrów, krajowy ruch lotniczy nadal wynosił zaledwie około 75% poziomu z końca 2019 r., podczas gdy ruch pasażerski na autostradach wynosił tylko około jednej trzeciej poziomu sprzed pandemii.

Rynek mieszkaniowy i energochłonne sektory przemysłu ciężkiego wyglądają mniej różowo, ale nadal wyraźnie się poprawiają . Ukończona powierzchnia mieszkaniowa wzrosła rok do roku po raz pierwszy od 2021 r. w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r., a produkcja stali gwałtownie wzrosła. Sprzedana powierzchnia mieszkaniowa nadal spadła o 0,6%, ale był to najmniejszy spadek od połowy 2021 r. Odbicie na chińskim rynku mieszkaniowym jest wciąż na wczesnym etapie. Pod koniec 2023 roku wydaje się, że będzie to bardziej znaczący czynnik wspierający ceny ropy.

Niedawny skok światowych cen o 5 dolarów za baryłkę raczej nie wpłynie znacząco na chiński popyt na ropę. Po pierwsze, ceny oleju napędowego i benzyny w Chinach nadal korzystają z pewnych kontroli cen rezydualnych, co oznacza, że ​​odzwierciedlają zmiany światowych wskaźników porównawczych tylko z opóźnieniem i nie zawsze w całości. Biorąc pod uwagę wyraźną zmianę orientacji polityki Pekinu na wzrost w tym roku, chińskie rafinerie najprawdopodobniej będą musiały ponieść część kosztów rosnących cen ropy naftowej, jeśli Pekin dojdzie do wniosku, że wysokie koszty energii zaczynają hamować ożywienie.

Korzyść nie będzie jednak ekstremalna – tym razem nie ma żadnych chińskich towarów opartych na rynku mieszkaniowym. Niektóre szkody na rynku mieszkaniowym z ostatnich kilku lat będą się utrzymywać, a środki stymulacyjne w 2023 r. były jak dotąd ostrożne. Ale krajowy popyt na ropę będzie nadal wzrastał przez cały rok. To sprawia, że ​​znacznie niższe ceny są mało prawdopodobne, nawet przy założeniu dalszego spadku wzrostu gospodarczego w USA.

TYDZIEŃ 11 -14 kwietnia 2023 r.

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU),

Ekonomiści twierdzą, że przywrócenie równowagi chińskiej gospodarki w kierunku konsumpcji będzie wymagało od decydentów podjęcia kroków w celu zwiększenia dochodów gospodarstw domowych.

Giełdy w Chinach postrzegane jako inscenizacja powrotu, jako że wzrost podsyca apetyt na ryzyko

  • Akcje mają szansę pokonać w tym kwartale światowych inwestorów:
  • Chińska gospodarka znajduje się w trakcie cyklicznego ożywienia:

Chińskie rynki akcji prawdopodobnie odnotują w tym kwartale ponowny wzrost dzięki ożywieniu konsumpcji krajowej i lepszym perspektywom wzrostu gospodarczego. 

Według większości z 21 analityków i menedżerów finansowych ankietowanych przez Bloomberg News oczekuje się, że do końca czerwca indeks CSI 300 wzrośnie o około 5,2%, aby pokonać swoje globalne odpowiedniki. Zgodnie z sondażem, kluczowymi czynnikami będą umacniająca się gospodarka Chin i status giełdy jako relatywnej przystani .

Chińskie firmy miały niewiele, ale trzymały się przez prawie trzy lata. Partia Komunistyczna w końcu używa marchewki, odkręcając śruby w sektorze prywatnym, podczas gdy władze starają się wzmocnić potęgę technologiczną kraju, przyciągnąć napływy i pobudzić wzrost gospodarczy. 

Przesłanie nowo powołanego zespołu prezydenta Xi Jinpinga nie może być jaśniejsze. W tym tygodniu urzędnicy zorganiowali wydarzenia promocyjne w ramach rządowej kampanii Invest in China Year i gościli około 70 zagranicznych menedżerów na forum w Pekinie. Jack Ma, najsłynniejszy przedsiębiorca w kraju, pojawił się ponownie na kontynencie po długiej nieobecności w oczach opinii publicznej, co było postrzegane jako symbol luzu regulacyjnego.

TYDZIEŃ 03 -07 kwietnia 2023 r.

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH), CD Projekt SA lubawaSA ,CI Games SE (CIG),

Akcje Deutsche Banku z siedzibą we Frankfurcie spadły w piątek

Deutsche Bank AG DB-3,11%

Deutsche Bank jest najnowszym celem wstrząsów w sektorze bankowym . Akcje europejskiego giganta pożyczkowego spadły, gdy inwestorzy stali się ostrożni w następstwie kłopotów CS Credit Suisse Group AG -1,23%  . Niedawny upadek Silicon Valley Bank z siedzibą w Kalifornii doprowadził do gwałtownej sprzedaży Credit Suisse rywalowi UBS Group AG UBS-0,94% 19 marca, dalsze podsycanie obaw o światowy system finansowy. Amerykańskie akcje depozytowe Deutsche Banku spadły w piątek o 3,1%.

Inwestorzy wywołali wyprzedaż Deutsche Bank AG DB-3,11% i popchnęły jednego z najważniejszych kredytodawców w Europie w centrum obaw o kondycję światowego systemu finansowego.

Akcje największego pożyczkodawcy w Niemczech spadły aż o 15% , w trzy dni , choć później odzyskały nieco grunt i zamknęły się o 8,5%. Koszt ubezpieczenia na wypadek niewykonania zobowiązania za pomocą swapów ryzyka kredytowego wzrósł do najwyższych poziomów od 2020 

Obawy o Deutsche Bank pojawiły się kilka dni po tym, jak Credit Suisse Group AG został zmuszony do przejęcia przez swojego większego i bardziej stabilnego rywala UBS Group AG . Od upadku Silicon Valley Bank w Stanach Zjednoczonych na początku tego miesiąca inwestorzy przeczesywali świat w poszukiwaniu instytucji postrzeganych jako podatne na zagrożenia.

„Ludzie chcą uniknąć wszystkiego, co mogłoby znaleźć się w centrum zainteresowania” — powiedział Jon Jonsson, zarządzający portfelem kredytowym w Neuberger Berman.

Deutsche Bank znajduje się w sercu niemieckiej gospodarki. Pomimo wieloletnich cięć mających na celu zmniejszenie i zwiększenie bezpieczeństwa banku, pozostaje on bankiem o globalnym znaczeniu, z dużym udziałem w handlu obligacjami, instrumentami pochodnymi i walutami na Wall Street. Obsługuje międzynarodowe firmy z podstawowymi podstawami pożyczania, zarządzania pieniędzmi i kontami firmowymi.

„Deutsche Bank gruntownie zmodernizował i zreorganizował swój model biznesowy i jest bankiem bardzo rentownym” – powiedział dziennikarzom podczas piątkowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz. „Nie ma żadnego powodu do niepokoju”.

Niektórzy analitycy i inwestorzy wydawali się zakłopotani faktem, że Deutsche Bank wziął na siebie ciężar strachu rynku. Choć od dawna uważany jest za jeden z najbardziej problematycznych banków w Europie, remont rozpoczęty w 2019 roku ustabilizował jego działalność. W przeciwieństwie do Credit Suisse, baza depozytowa Deutsche Banku w ostatnich kwartałach pozostawała stabilna. Ubiegły rok był najbardziej rentownym dla frankfurckiego banku od 2007 roku .

TYDZIEŃ 27 -31 marca 2023 r.

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH), CD Projekt SA,BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA

China Evergrande jest bliskie zawarcia umowy restrukturyzacji zadłużenia z zagranicznymi inwestorami w obligacje.

China Evergrande Group EGRNF-73,33% gigantyczna firma z branży nieruchomości, która ponad rok temu nie wywiązała się ze swoich obligacji w dolarach amerykańskich, jest bliska zawarcia umowy restrukturyzacji zadłużenia z zagranicznymi inwestorami.

Deweloper z Guangzhou, najbardziej zadłużona firma deweloperska na świecie, zgodził się na zarys  umowy, która dałaby mu oddech poprzez wydłużenie terminu zapadalności długu, jednocześnie umożliwiając odroczenie niektórych płatności kuponowych, powiedzieli ludzie. 

Transakcja ostatecznie przyniosłaby rozwiązanie najważniejszych negocjacji dotyczących restrukturyzacji zadłużenia w chińskim sektorze nieruchomości, który w ciągu ostatnich dwóch lat poniósł dziesiątki niewypłacalności obligacji dolarowych po gwałtownym spowolnieniu sprzedaży. Według S&P Global Ratings chińskie firmy z branży nieruchomości nie spłaciły w 2022 r. międzynarodowych obligacji o wartości ponad 30 miliardów dolarów. Inwestorzy stwierdzili, że restrukturyzacja Evergrande może ustanowić szablon dla innych programów spłaty zadłużenia.  Postępy w negocjacjach zmniejszają presję na Evergrande przed rozprawą sądową 20 marca w Hongkongu, gdzie oczekuje się, że firma wykaże, że poczyniła pewne postępy w negocjacjach z obligatariuszami. Evergrande miał podobne przesłuchanie w listopadzie, ale miał więcej czasu na negocjacje z inwestorami.

Inwestorzy zgodzili się na „obcięcie włosów” na niektórych obligacjach, co oznacza, że ​​dostaną mniej niż wartość nominalna posiadanych obligacji, ale wielkość tej redukcji wciąż nie została ustalona, ​​powiedzieli ludzie. Evergrande nie spłaci inwestorów natychmiast, ale wymieni ich obligacje na kilka nowo wyemitowanych, w tym obligacje zabezpieczone akcjami spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu, takich jak dział usług związanych z nieruchomościami i dział pojazdów elektrycznych.

Inwestorom zaoferowano by również nowe niezabezpieczone obligacje z terminem zapadalności nawet do 12 lat w przyszłości, płacąc kupony sięgające nawet 9%, mówili ludzie. Evergrande byłby w stanie dać inwestorom więcej obligacji zamiast dokonywania tych płatności kuponowych, mówili ludzie, co oznacza, że ​​nie będzie ponosił ciężaru płacenia odsetek natychmiast po podpisaniu umowy.

Prezes Evergrande, Hui Ka Yan, który założył firmę w połowie lat 90., zamieni pożyczki, których udzielił China Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd., spółce zależnej zajmującej się pojazdami elektrycznymi, na udziały w firmie.

Obligacje dolarowe Evergrande były notowane po mocno obniżonych poziomach, odkąd w grudniu 2021 r. nie spłacało swojego międzynarodowego długu. Wielu inwestorów prowadzących obecnie negocjacje z Evergrande to fundusze dłużne w trudnej sytuacji, które kupiły obligacje po niewypłacalności. Według Tradeweb, w piątek po południu w Hongkongu wylicytowano obligację o wartości 4,68 miliarda dolarów, zapadającą w 2025 roku, po 8 centów za dolara.

Ograniczenie przez Chiny lewarowania w sektorze nieruchomości w 2021 r. doprowadziło do gwałtownego spowolnienia sprzedaży nowych domów, ale organy regulacyjne zmieniły kurs w listopadzie ubiegłego roku, ogłaszając szereg środków mających na celu złagodzenie presji wywieranej na deweloperów. Dane opublikowane w tym tygodniu pokazały, że ceny nowych domów w kraju zaczynają się stabilizować , po całorocznym spadku.

TYDZIEŃ 20 -24 marca 2023 r.

WIG20 (WIG20) , szukaj w zakładce główne indeksy strona II, WIG-Górnictwo (WIG_GORNIC), Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN) ,Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (PKO) ,Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW),KGHM Polska Miedź SA (KGH), CD Projekt SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *