Największa umowa handlowa na świecie

Największy na świecie zautomatyzowany terminal kontenerowy Yangshan Deep Water Port 

Regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze, które obejmuje kraje rozciągające się od Japonii po Australię i Nową Zelandię, ma na celu obniżenie taryf, wzmocnienie łańcuchów dostaw przy użyciu wspólnych reguł pochodzenia oraz skodyfikowanie nowych zasad handlu elektronicznego. Jego przejście może zaszkodzić niektórym amerykańskim firmom i innym międzynarodowym koncernom spoza strefy, zwłaszcza po wycofaniu się prezydenta Donalda Trumpa z rozmów w sprawie odrębnej umowy handlowej w regionie Azji i Pacyfiku, znanej wcześniej jako Partnerstwo Trans-Pacyfiku.

Po wycofaniu się Indii z negocjacji RCEP w zeszłym roku, pozostałe 15 krajów starało się ogłosić porozumienie przed końcem szczytu Asean w tym tygodniu, którego Wietnam jest wirtualnym gospodarzem. Minister handlu Malezji Azmin Ali powiedział dziennikarzom, że umowa zostanie podpisana w niedzielę, nazywając ją kulminacją „ośmiu lat negocjacji z krwią, potem i łzami”.

„Chiny dokonały dyplomatycznego zamachu stanu, przeciągając RCEP ponad linię” – powiedział Shaun Roache, główny ekonomista regionu Azji i Pacyfiku w S&P Global Ratings. „Chociaż RCEP jest płytki, przynajmniej w porównaniu z TPP, jest szeroki, obejmujący wiele gospodarek i towarów, a to rzadkość w tych bardziej protekcjonistycznych czasach”.

Premier Chin Li Keqiang powiedział podczas szczytu biznesowo-inwestycyjnego ASEAN w Hanoi w piątek rano, że przywódcy Azji Wschodniej będą świadkami zatwierdzenia RCEP „wkrótce”.

„Podpisanie RCEP będzie wyraźnym, silnym, pozytywnym sygnałem dla postępów integracji regionalnej i globalizacji gospodarczej” – powiedział w transmisji internetowej.

Postęp umowy ilustruje, w jaki sposób ruch Trumpa, aby wycofać się z TPP – obecnie znany jako kompleksowa i postępowa umowa o partnerstwie trans-pacyficznym – zmniejszył zdolność Ameryki do zrównoważenia siły gospodarczej Chin u jej sąsiadów. To wyzwanie może wkrótce przenieść się na prezydenta elekta Joe Bidena, jeśli zgodnie z oczekiwaniami zostanie on oficjalnie zatwierdzony jako zwycięzca wyborów 3 listopada.

Pytanie, czy RCEP zmienia dynamikę regionalną na korzyść Chin, zależy od reakcji Stanów Zjednoczonych – powiedział William Reinsch, urzędnik handlowy w administracji Clintona i starszy doradca w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

Przeczytaj objaśnienie Bloomberga QuickTake w RCEP

„Jeśli Stany Zjednoczone będą nadal ignorować lub dręczyć te kraje, wahadło wpływów przesunie się w stronę Chin” – powiedział Reinsch. „Jeśli Biden ma wiarygodny plan przywrócenia amerykańskiej obecności i wpływów w regionie, wahadło może się cofnąć”.

Chociaż RCEP nie jest tak daleko idący jak TPP, jego wdrożenie może utrudnić amerykańskim firmom konkurowanie z partnerstwem wspieranym przez Chiny, które obejmuje 2,2 miliarda ludzi o łącznym PKB wynoszącym około 26 bilionów dolarów.

Biden i TPP

Mimo to wiele krajów uczestniczących w umowie handlowej obawia się zbytniego uzależnienia gospodarczego od Chin. Japonia jest jednym z krajów, które chciały dokonać ponownej oceny łańcuchów dostaw w Chinach, a posunięcie Pekinu, by skutecznie zakazać kluczowego australijskiego eksportu po tym, jak jego rząd wezwał do zbadania pochodzenia koronawirusa, podkreśliło ryzyko zbytniego polegania na drugiej co do wielkości gospodarce świata .

 

Choć przyłączenie się następcy TPP do TPP jest nadal trudne z politycznego punktu widzenia, niektórzy analitycy nadal uważają to za najlepsze narzędzie dla USA do pogłębienia więzi gospodarczych z regionem.

„Wybór Bidena jest oczywisty” – powiedziała Mary Lovely, profesor ekonomii na Uniwersytecie Syracuse. „Zwróć USA do partnerstwa Trans-Pacific, aby zapewnić dostęp firmom z USA”.

Kilka punktów spornych pozostawało wśród krajów RCEP nawet na kilka dni przed podpisaniem. Wiceminister spraw zagranicznych Wietnamu Nguyen Quoc Dzung powiedział podczas odprawy w poniedziałek, że podpisanie będzie zależało od zakończenia „ wewnętrznych procedur ” uczestniczących krajów.Duży Carl konstrukcyjny stalowy pierścień zabezpieczający w Hinkley Point C, niedaleko Bridgewater w Wielkiej Brytanii, 17 grudnia. 

Największy dźwig na świecie podniósł pierwszy z trzech masywnych stalowych pierścieni, które zamkną jeden z reaktorów na budowie jądrowej Electricite de France SA w Wielkiej Brytanii, co jest kluczowym kamieniem milowym w ukończeniu projektu na czas.

 

Operatorzy dźwigu o wysokości 250 metrów (820 stóp), pieszczotliwie nazywanego „Big Carl”, podnieśli w nocy pierścień, który waży tyle co jumbo jet, aby wykorzystać warunki bezwietrzne.

Hinkley Point C to pierwsza nowa elektrownia jądrowa w Wielkiej Brytanii od ponad dwóch dekad. Po uruchomieniu reaktor będzie wytwarzał energię elektryczną dla sześciu milionów domów do 2025 roku.

Jest to największy i najbardziej zaawansowany projekt infrastrukturalny w kraju, a po ukończeniu będzie zawierał 3 miliony ton betonu i 50 000 ton stali konstrukcyjnej, co wystarczy na budowę linii kolejowej między Londynem a RzymemNajwiększy na świecie żuraw kończy swoją największą operację przy budowie elektrowni jądrowej Hinkley Point C.

Widok na panoramę Hinkley Point C, 16 grudnia

Na początku tego roku dyrektor zarządzający Hinkley Point C, Stuart Crooks, powiedział, że w projekcie brakuje dwóch kamieni milowych. Plan jest taki, aby nadrobić zaległości do końca 2021 roku, po tym jak pandemia koronawirusa ograniczyła pracę na miejscu i spowolniła w tym roku łańcuchy dostaw.

Terminowe ukończenie Hinkley Point C ma kluczowe znaczenie dla EDF. Firma przygotowuje plany identycznego zestawu reaktorów w Sizewell. Ten rząd brytyjski ogłosił, że rozpoczyna rozmowy z przedsiębiorstwem, aby spróbować uzgodnić mechanizm finansowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *