Największa umowa handlowa na świecie

Największy na świecie zautomatyzowany terminal kontenerowy Yangshan Deep Water Port 

Regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze, które obejmuje kraje rozciągające się od Japonii po Australię i Nową Zelandię, ma na celu obniżenie taryf, wzmocnienie łańcuchów dostaw przy użyciu wspólnych reguł pochodzenia oraz skodyfikowanie nowych zasad handlu elektronicznego. Jego przejście może zaszkodzić niektórym amerykańskim firmom i innym międzynarodowym koncernom spoza strefy, zwłaszcza po wycofaniu się prezydenta Donalda Trumpa z rozmów w sprawie odrębnej umowy handlowej w regionie Azji i Pacyfiku, znanej wcześniej jako Partnerstwo Trans-Pacyfiku.

Po wycofaniu się Indii z negocjacji RCEP w zeszłym roku, pozostałe 15 krajów starało się ogłosić porozumienie przed końcem szczytu Asean w tym tygodniu, którego Wietnam jest wirtualnym gospodarzem. Minister handlu Malezji Azmin Ali powiedział dziennikarzom, że umowa zostanie podpisana w niedzielę, nazywając ją kulminacją „ośmiu lat negocjacji z krwią, potem i łzami”.

„Chiny dokonały dyplomatycznego zamachu stanu, przeciągając RCEP ponad linię” – powiedział Shaun Roache, główny ekonomista regionu Azji i Pacyfiku w S&P Global Ratings. „Chociaż RCEP jest płytki, przynajmniej w porównaniu z TPP, jest szeroki, obejmujący wiele gospodarek i towarów, a to rzadkość w tych bardziej protekcjonistycznych czasach”.

Premier Chin Li Keqiang powiedział podczas szczytu biznesowo-inwestycyjnego ASEAN w Hanoi w piątek rano, że przywódcy Azji Wschodniej będą świadkami zatwierdzenia RCEP „wkrótce”.

„Podpisanie RCEP będzie wyraźnym, silnym, pozytywnym sygnałem dla postępów integracji regionalnej i globalizacji gospodarczej” – powiedział w transmisji internetowej.

Postęp umowy ilustruje, w jaki sposób ruch Trumpa, aby wycofać się z TPP – obecnie znany jako kompleksowa i postępowa umowa o partnerstwie trans-pacyficznym – zmniejszył zdolność Ameryki do zrównoważenia siły gospodarczej Chin u jej sąsiadów. To wyzwanie może wkrótce przenieść się na prezydenta elekta Joe Bidena, jeśli zgodnie z oczekiwaniami zostanie on oficjalnie zatwierdzony jako zwycięzca wyborów 3 listopada.

Pytanie, czy RCEP zmienia dynamikę regionalną na korzyść Chin, zależy od reakcji Stanów Zjednoczonych – powiedział William Reinsch, urzędnik handlowy w administracji Clintona i starszy doradca w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

Przeczytaj objaśnienie Bloomberga QuickTake w RCEP

„Jeśli Stany Zjednoczone będą nadal ignorować lub dręczyć te kraje, wahadło wpływów przesunie się w stronę Chin” – powiedział Reinsch. „Jeśli Biden ma wiarygodny plan przywrócenia amerykańskiej obecności i wpływów w regionie, wahadło może się cofnąć”.

Chociaż RCEP nie jest tak daleko idący jak TPP, jego wdrożenie może utrudnić amerykańskim firmom konkurowanie z partnerstwem wspieranym przez Chiny, które obejmuje 2,2 miliarda ludzi o łącznym PKB wynoszącym około 26 bilionów dolarów.

Biden i TPP

Mimo to wiele krajów uczestniczących w umowie handlowej obawia się zbytniego uzależnienia gospodarczego od Chin. Japonia jest jednym z krajów, które chciały dokonać ponownej oceny łańcuchów dostaw w Chinach, a posunięcie Pekinu, by skutecznie zakazać kluczowego australijskiego eksportu po tym, jak jego rząd wezwał do zbadania pochodzenia koronawirusa, podkreśliło ryzyko zbytniego polegania na drugiej co do wielkości gospodarce świata .

 

Choć przyłączenie się następcy TPP do TPP jest nadal trudne z politycznego punktu widzenia, niektórzy analitycy nadal uważają to za najlepsze narzędzie dla USA do pogłębienia więzi gospodarczych z regionem.

„Wybór Bidena jest oczywisty” – powiedziała Mary Lovely, profesor ekonomii na Uniwersytecie Syracuse. „Zwróć USA do partnerstwa Trans-Pacific, aby zapewnić dostęp firmom z USA”.

Kilka punktów spornych pozostawało wśród krajów RCEP nawet na kilka dni przed podpisaniem. Wiceminister spraw zagranicznych Wietnamu Nguyen Quoc Dzung powiedział podczas odprawy w poniedziałek, że podpisanie będzie zależało od zakończenia „ wewnętrznych procedur ” uczestniczących krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *